Człowiek w futerale

- Baby

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://literacki24.pl/

książek: 2083

Cztery krótkie nowelki. Obraz społeczeństwa znany autorowi. Realizm dnia codziennego. Samo życie. Szybko się czyta.

Queequeg | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

W tym rozpędzie czytania klasyków zabrałem się też za Czechowa. Poza tym skłonił mnie do tego fakt, że jakoś tak podoba mi się literatura rosyjska. Nie wiedzieć czemu do tej pory pisarze rosyjscy od razu trafiali w mój gust – od Dostojewskiego, Tołstoja, przez Bułhakowa i Nabokova po współcześnie piszącego Strelnikoff’a. Niestety Czechowa do grona ulubieńców nie dopiszę.

Jedno z dwojga – albo nie trafił w mój gust, albo po prostu ten zbiorek krótkich opowiadań nie jest idealnym wyznacznikiem ani wizytówką jego talentu. Nie są co prawda złe, ale też nie zachwyciły mnie. Przeczytane bez emocji.

Schwarzi | 2014-08-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

I po raz kolejny widzimy obraz rosyjskiego społeczeństwa krytykowany przez wielu pisarzy.
Czechow dosadnie nakreślił problematykę Rosji, strach przed władzą, brak spontaniczności i konfidencje.
Książka jest krótka i przyjemnie się ją czyta.

Blanka9Ewa | 2014-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Zaskakująco trafne obserwacje i żywe opisy to cechy prozy Czechowa, które sprawiły, że polubiłam jego prozę.