Povesti pokojnogo Ivana Petroviča Belkina, Pikovaâ dama, Kapitanskaâ dočka
opowieści, Puszkin, Biełkin
Pasqual23

Inne wydania

W prezentowanym zbiorze znajdzie czytelnik Opowieści ś.p. Iwana Pietrowicza Biełkina, nowelistyczny cykl, składający się z pięciu samodzielnych utworów, które powstały podczas tzw. jesieni bołdinowskiej 1830 roku (Bołdino było majątkiem należącym do pisarza), okresu niezwykle płodnego twórczo w biografii Puszkina. Ramę kompozycyjną dla tych "historii z życia" o współczesnej tematyce obyczajowej stanowi postać narratora - dyletanta, Biełkina, który w sposób niby to pozbawiony pretensji literackich przekazuje zasłyszane i zanotowane przez siebie opowieści. Puszkin wydał dzieło anonimowo, a owa mistyfikacja literacka miała zapewnić obiektywną percepcję utworu przez czytelników i krytykę.

Spis treści:

Kirdżali
Córka kapitana

MONICZKA | 2013-03-12
Przeczytana: 12 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Proste, konkretne, dojrzałe opowiadania rosyjskiego romantyka, które fantastycznie nakreślały życie społeczno - kulturalne w tamtejszych czasach.

Szczególnie przypadła mi do gustu "Dama pikowa", w której to chęć poznania tajemnicy starej hrabiny, dającej gwarantowaną wygraną w karty, przerodziła się w szaleństwo. Bohater przyczynia się do śmierci kobiety,zachowując przy tym zimną krew,opanowanie. Jest tu zastosowany kontrast temperamentu Hermana.

Ciekawym pomysłem wyróżniło się opowiadanie "Córka kapitana" z wykorzystaniem postaci autentycznej, jaką był Jemielian Iwanowicz Pugaczow. Autor przedstawia go, nakreślając jego dobre cechy jak talent, mądrość czy miłosierdzie. Głowny bohater, Piotr Griniow w swej kolei losu rozwija się, dojrzewa doświadczając różnych sytuacji.

Każde z opowiadań jest czytelne, zrozumiałe, z klasyczną formą kompozycyjną. Wszystkie opowiadania tworzą spójną całość przedstawionego świata, jego zjawisk. Bardzo przyjemne w czytaniu.

Wartłomiej B | 2011-11-04
Przeczytana: 02 listopada 2011

„Córka kapitana” to genialny opis trudnej miłości na tle buntu Pugaczowa, polecam każdemu. „Dama pikowa” to kunszt i wspaniała intryga hrabiny, pointa zaskakująca, śmieszna, lecz i zmuszająca do refleksji.
Od tych dwóch opowiadań zacząłem przygodę z Puszkinem, ale jestem pewien, że na nich jej nie zakończę. ;)

Kata | 2015-01-26
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Świetna książka. Charakterystyczny dla literatury rosyjskiej klimat. Możemy zobaczyć jak wyglądało życie i obyczaje ludności rosyjskiej. Opowiadania są lekkie, szybko się czytają przekazując przy tym wiele wartościowych życiowych rad: Życie ma sens tylko wtedy możemy je z kimś bądź czymś (pasja, hobby) dzielić. Zemsta najlepiej smakuje na zimno. Opowiadania są krótkie, ich akcja wartka. Krótkie dzieła są różnorodne: sentymentalne - "Wystrzał", "Zamieć"; pełne grozy "Trumniarz", tragiczne - "Poczmistrz", przepełnione humorem - "Panna Włościanka", tajemnicze - "Dama pikowa". Lektura warta poświęconego jej czasu.
"Gorzki jest cudzy chleb, mówi Dante, i trudne stopnie cudzego ganku; a któż jak nie biedna wychowanica bogatej staruchy, zna lepiej gorycz zależności"

Tomassen | 2015-01-21

Puszkin próbuje swoich sił w prozie i powstają rewelacyjne krótkie opowiadania, bardzo lekkie i przyjemne.

effic | 2015-05-28

Bardzo smaczna literatura rosyjska. Klasyka.

koszalekopalek | 2016-12-01
Kinga | 2016-10-29