Zagłada domu Usherów

Tłumaczenie: Boleslaw Leśmian
Seria: Wolne Lektury
Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska
6,89 (688 ocen i 34 opinie) Zobacz oceny
10
38
9
45
8
122
7
224
6
174
5
46
4
25
3
10
2
2
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Fall of the House of Usher
data wydania
ISBN
9788327227270
liczba stron
34
kategoria
Literatura piękna
język
polski

Zagłada domu Usherów to najbardziej znana nowela Poe. Ta przepełniona elementami makabrycznymi historia, jest postrzegana jako arcydzieło amerykańskiej literatury gotyckiej. Podobnie jak w wielu innych książkach Poe, także w tym wypadku autor zapożycza wiele z powieści gotyckiej. G. R. Thomson pisał we wstępie do Great Short Works of Edgar Allan Poe, że dzieło dawno zostało okrzyknięte...

Zagłada domu Usherów to najbardziej znana nowela Poe. Ta przepełniona elementami makabrycznymi historia, jest postrzegana jako arcydzieło amerykańskiej literatury gotyckiej. Podobnie jak w wielu innych książkach Poe, także w tym wypadku autor zapożycza wiele z powieści gotyckiej. G. R. Thomson pisał we wstępie do Great Short Works of Edgar Allan Poe, że dzieło dawno zostało okrzyknięte arcydziełem gotyckiego horroru, jest nim również w odniesieniu do dramatycznej ironii i symbolizmu strukturalnego.

Rzeczywiście nowela była krytykowana za zbytnią schematyczność. Poe był krytykowany za podążanie za swoimi własnymi wzorami z nowel Morella i Ligeja, stosując raz jeszcze oklepane postawy w oklepanych ujęciach. Monotonne tematy jak nieznane choroby, szaleństwo, oraz motyw zmartwychwstania również znalazły się w ogniu krytyki.

Inspiracją dla Poe mogły być wydarzenia w domu Usherów na nabrzeżu w Bostonie. Podług tej historii, marynarz i żona starego właściciela domu zostali złapani i zamknięci przez jej męża w miejscu, gdzie się spotykali. Gdy dom Usherów został zburzony w 1800, znaleziono dwa ciała w otworze w piwnicy domu.

 

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/zaglada-domu-usherow/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1211)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 340
chrispu | 2017-05-13

Opowiadanie idealne.
Idealne dla osób lubiących czytać w nocy. Może się czasem przyśnić :). A to za sprawą rewelacyjnie zbudowanego klimatu grozy, depresji, mroku i tym podobnym "czarnym" elementom, które czytane po zmierzchu wydają się jeszcze straszniejsze.Właściwie, tak to oceniam, mimo, iż w opowiadaniu występują ludzie, to właśnie sam budynek i jego specyficzny "klimat" odgrywają główną rolę. Sama akcja, jak to u Edgara, ciągnie się jak flaki z olejem, by oczywiście nagle i zaskakująco się urwać. No i nie ma tu praktycznie dialogów. A tym co czytelnikowi zostaje w pamięci po przeczytaniu to właśnie opis budynku i jego otoczenia.
Jeżeli komuś nie będzie przeszkadzać dosyć staroświecki język, dziwna niekiedy składnia oraz "kwieciste" i długie zdania oraz lubi nieco grozy, to opowiadanie jest jak najbardziej dla niego stworzone. Chociaż nie wydaje mi się by od niego trzeba było koniecznie zaczynać zapoznawanie się z twórczością Edgara Poe. Napisał ciekawsze (straszniejsze)...

książek: 0
| 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Opowiadania E.A. Poe w większości mają kilka wspólnych cech. Niesamowity, ponury i mroczny klimat to zdecydowanie cecha wspólna dla jego wszystkich utworów. Kolejna to zamiłowanie do umieszczania w swoich często krótkich utworach opisów rożnych budowli czy pomieszczeń, które często możemy nawet uznać za głównych bohaterów. W wielu opisanych przez niego wymyślonych historiach widzimy ponure budynki oraz posępne, mroczne i tajemnicze komnaty lub pomieszczenia. Często są to miejsca okrutnych zbrodni. Widać, że Poe uwielbiał ukazywać w ten mroczny sposób otaczającą go rzeczywistość. Kolejna cecha stanowiąca element jego twórczości to motyw śmierci i jej przeróżnych strasznych, często posępnych i okrutnych wysłanników. Tutaj autor ukazuję całą bogata paletę różnych najróżniejszych postaci od morderców przez kościotrupy czy żywe trupy po rożne upiory czy diabły. Kolejna cecha to zamiłowanie do opisu przeróżnych morderstw dokonywanych z większym lub mniejszym okrucieństwem.
Takie są...

książek: 2105
Wojciech Gołębiewski | 2015-07-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2015

Wikipedia podaje:
"Zagłada domu Usherów to najbardziej znana nowela Poe. Ta przepełniona elementami makabrycznymi historia, jest postrzegana jako arcydzieło amerykańskiej literatury gotyckiej. Podobnie jak w wielu innych książkach Poe, także w tym wypadku autor zapożycza wiele z powieści gotyckiej. G. R. Thomson pisał we wstępie do Great Short Works of Edgar Allan Poe, że dzieło dawno zostało okrzyknięte arcydziełem gotyckiego horroru, jest nim również w odniesieniu do dramatycznej ironii i symbolizmu strukturalnego".
Dodajmy, że to opowiadanie zostało opublikowane w 1839, a ja czytam stary przekład Bolesława Leśmiana (1877-1937)
Wszyscy treść znają i straszny koniec, a ja dalej nie wiem, czy słusznie rozumiem, że cała ta makabra to kara za kazirodczy stosunek bliżniaków – Rodericka i Magdaleny, czy poczucie winy doprowadziło ich do choroby psychicznej, a jego w dodatku do pochowania żywej kochanki-siostry? A, że chałupa ...

książek: 596
anika | 2015-08-26
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2015
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

"Zagłada domu Usherów" to opowiadanie, które wielu czytelników poleca jako takie, które warto poznać na początku swojej przygody z Edgarem Allanem Poe. Z tego też względu go przeczytałam i niestety ja się z tym autorem chyba nie polubię. Nie umiem się zachwycić tą nowelą jak większość czytelników. Przeszkadzał mi wyszukany, kwiecisty styl i określenia typu: "wylew wezbranych płomieni","rozpędna wściekłość wichury". Wiem, że jest to nowela dziewiętnastowieczna, ale nie wszystkie te nowele cechują się takim ciężkim stylem. Poza tym w momencie kiedy fabuła naprawdę zaczęła się robić ciekawa i akcja mogła się rozwinąć - kilka zdań i... BUM! Koniec!
Niemniej jednak zawsze warto sobie wyrobić własne zdanie, zwłaszcza, że czytanie tej noweli zajmuje niecałą godzinę.

książek: 668
tivrusky | 2015-01-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015, Ebook
Przeczytana: 19 stycznia 2015

W dniach ostatnich przeczytałem kilkanaście opowiadań autorstwa Edgara Allana Poe, dziś, ze względu na rocznicę jego urodzin, postanowiłem zwiększyć czytelnicze wysiłki (choć cóż to za wysiłki! Opowiadania czytały się niemalże same!), tak, by skończyć wszystkie dostępne na wolnelektury.pl teksty jeszcze dziś. I tak oto, docierając już prawie do końca, wpadam na ZAGŁADĘ DOMU USHERÓW - zdecydowanie wyróżniające się wśród i tak już świetnych opowiadań Poe'a, które ostatnio hurtowo czytałem!

Najpierw, przez większą część tekstu, autor oprowadza nas po wielkim domu, w którym niczym mgła zalegają smutek i apatia. Po mrocznych korytarzach kroczy dwójka rodzeństwa - bliźniaczy brat i siostra, oboje nękani jakimś dziwnym rodzajem obłędu, utrzymującego ich na trumiennym progu. Atmosfera gęstnieje i gęstnieje, prowadząc do pełnej grozy, mrocznej i przerażającej kulminacji, w której poczucie winy i strach spiętrzają się w niezwykle intensywnych scenach.

Polecam absolutnie każdemu!

książek: 514

Trochę nie wiem jak ocenić to opowiadanie. W sumie wszystko jest poprawne, cechy powieści gotyckiej są zachowane, schemat też, klimat zbudowany jest dobrze. Ale to mnie w ogóle nie straszy. I jest nieco niejasne.
Dlaczego brat pochował siostrę żywcem?
Skąd wnioski dotyczące kazirodztwa u tak wielu czytelników?
Chyba widziałam kiedyś ekranizację tego dzieła i tam też coś było na ten temat, natomiast adaptacja była równie enigmatyczna.
Bardzo dziwne.
Może coś przeoczyłam.
Na ten moment powstrzymam się od oceny, za jakiś czas wrócę do tego opowiadania. Przeczytam je jeszcze raz, bądź kilka razy i wtedy ocenię. Może wyczytam tam coś więcej niż w tej chwili.

książek: 2147
Edyta Zawiła | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"...Dowiedziałem się też o tej wielce znamiennej okoliczności, że genealogiczne drzewo rodziny Usherów, aczkolwiek tak chwalebnie starożytnej, nigdy, w żadnym okresie czasu nie wydało gałęzi rozłożystych, czyli innymi słowy cały ród utrwalał się jeno w linii prostej, pomijając kilka bardzo nieznacznych i bardzo przelotnych wyjątków.
To ten właśnie brak, myślałem, oddany całkowicie zadumie o doskonałej zgodzie charakteru miejscowości z przysłowiowym charakterem rodu i rozważaniom wpływu, który w długim następstwie wieków ród i miejscowość wzajem na siebie wywrzeć mogły — ten to zapewne brak gałęzi bocznych oraz nieustanny przekaz z ojca na syna ojcowizny i nazwiska przyczynił się z biegiem czasu do tak spójnego utożsamienia obojga, że pierwotne miano dóbr zapodziało się w dziwnej i dwuznacznej nazwie Domu Usherów, nazwie rozpowszechnionej wśród ludu, a która w jego pojęciu zdawała się zawierać zarówno ród, jak i siedzibę rodu...."

"...Wyobraźnia moja działała tak mocno,...

książek: 492
Ewelina | 2014-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

„Wszakże wysiłki moje były nadaremne, niepokonany strach przeniknął stopniowo całą moją istotę, i wreszcie trwoga bezimienna, istna zmora przytłoczyła mi piersi.”

XIX-wieczny utwór z nurtu czarnego romantyzmu, który przyniósł mi nie tylko czystą rozrywkę z czytania, ale rozbawił mnie w takim samym stopniu jak próbował przestraszyć. „Próbował” to czasami dobre określenie dla znacznie starszych tekstów. Na swoją epokę były przerażające i działały na emocje. Dziś już nie zawsze … lub przynajmniej nie w takim stopniu.

Dalsza część na:

http://czytamjestempodrugiejstronielustra.wordpress.com/2014/08/12/edgar-allan-poe-zaglada-domu-usherow/#more-604

lub

http://czytam-jestempodrugiejstronielustra.blogspot.com/2014/08/edgar-allan-poe-zagada-domu-usherow.html#more

książek: 478
scharfes S | 2015-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2015

Robi się chłodno, potem zimno, czujesz, że coś jest nie tak.
Czy się boisz? Nie. Czujesz się po prostu niepewny czy chcesz skończyć czytać do końca, czy też przerwać i samemu dopisać zakończenie.
Tak naprawdę mało wiesz, jedynie się domyślasz, albo zgadujesz. To nie jest frustrujące, przeciwnie, pożądane. Kiedy już wszystko się skończy nie wiesz, czy bardzo chciałeś, czy bardzo nie chciałeś tam wtedy być.

książek: 1473
PABLOPAN | 2012-12-31
Na półkach: Przeczytane

Nie mogę się przekonać do Edgara Allana Poe. Historia sama w sobie skonstruowana poprawnie, mnie jednak ciarki po plecach nie chodziły.

zobacz kolejne z 1201 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Jak Edgar Allan Poe uśmiercał bohaterów?

Przyjrzyjmy się bliżej bujnej wyobraźni Edgara Allana Poego. Wiadomo, że nie był łaskawy dla swoich bohaterów – lubował się w przedstawianiu zbrodni i nie był w tym bynajmniej monotonny.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd