Zagłada domu Usherów

Okładka książki Zagłada domu Usherów Edgar Allan Poe
Okładka książki Zagłada domu Usherów
Edgar Allan Poe Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura piękna
34 str. 34 min.
Wolne Lektury
The Fall of the House of Usher
Wolne Lektury
2013-02-27
2013-02-27
34 min.
Bolesław Leśmian
gotyk groza posiadłość śmierć zmartwychwstanie

Widzę kilka komentarzy odwołujących się do serialu. Serial o tym samym tytule nie ma nic wspólnego z tym opowiadaniem. Serial jest tylko bardzo bardzo luźna wariacja jednego z pomysłów, plus motyw kruka z poematu "nevermore" również autorstwa Poe.

Poe czytałam zawsze w oryginale i w takiej wersji robi ogromne wrażenie. Ten rytm i melodia języka podkreślająca akcje.... narastające napięcie i zwięzłość opowiadania - Poe uważał że tekst musi mieć taką długość by można przeczytać całość za jednym razem. Tylko w ten sposób efekt grozy zostanie utrzymany.

Nie znam wersji polskiej i nie wiem jak tłumacz sobie poradził z językiem ale w wersji oryginalnej opowiadanie jest doskonałe.

Trochę się rozczarowałam. Niby jakieś zaskoczenie było, ale to nie są te emocje, których się spodziewałam. Nie wątpię, że dawniej ten tekst mógł oddziaływać zupełnie inaczej i mocniej, po przeczytaniu analizy też trochę wszystko mi się rozjaśniło, choć w trakcie lektury zrozumiałam to zupełnie inaczej… No nie, naprawdę nie wywołał we mnie spodziewanego efektu. Byłam wręcz zdziwiona, bo miałam duże oczekiwania do ekranizacji, nie mogłam się jej doczekać, opowiadanie jest zresztą kultowe, no i poprzednie, które czytałam, było świetne. A tu jakoś tak… nie do końca kumałam o co chodzi, nie byłam ani zaskoczona, ani pod wrażeniem. Ostatecznie wypadło dla mnie gorzej niż „średnio”. Bardziej słabo.

Zbiór opowiadań, który zaczyna się od tytułowej "Zagłady domu Usherów". Głównie tematyka kryminalna, detektywistyczna. Momentami troszkę męczące w swojej zawiłości, ale wciąż niezmiernie ciekawie. Podoba mi się praca tłumacza i obszerne przypisy z wytłumaczeniem co i dlaczego.

Chyba nie mój styl. Mroczne opowiadania nigdy nie były w moim kręgu zainteresowań. W tych kryminalnych już trochę lepiej, ale i tak mocno przesadne.

Czytając, słyszałem za oknem te filmowe wrzaski piorunów i czułem jak krople rzęsistego deszczu spływają mi po skroni, czy to policzkach. Poe w krótkim utworze nakreślił ciemny obraz i duszną koncepcję pałacu rodowego, nad którym wisi jakieś brzmię, rychły los. Prawdziwa rezydencja zła. Zdaje się jakoby dom Usherów cały czas wisiał na stryczku, ale walczy z prognozowaną zagładą. Utwór został napisany plastycznym i malarskim językiem. Edgar Allan Poe okazuje się impresjonistą mroku. Wydaje mi się, że ta krótka forma jest zaletą dla tego gatunku. Napięcie budowane jest grzecznie i ze smakiem. Nie ma tu sztampowych chwytów i nagłych ciosów strachu, a nieco mgliście (bez wyraźnych ciągów przyczynowo skutkowych, a z domniemaniami, co wprawia w czytelnika zadumę i także niewiedzę) budowana obawa, przed tym co napotka narrator w posiadłości Usherów. Mniam.

Roderick Usher, przyjaciel z dzieciństwa, prosi, a wręcz naciska, by bezimienny narrator przybył do jego rodzinnego domu, by ulżyć mu trochę w tajemniczej chorobie. Rod Usherów nie był liczny, a ich drzewo genealogiczne rozrastało się głównie w linii prostej - z ojca na syna. Czy to będzie więc koniec rodu Usherów? Gdy narrator dociera do posiadłości okazuje się, że siostra bliźniaczka Rodericka, Lady Magdalena, cierpi na podobną przypadłość. Na dodatek po niedługim czasie nawet jemu udziela się melancholijny, nerwowy i dręczący duszę nastrój.

Burza, nerwowość ducha, klimat tajemniczości, dziwne odgłosy, wielki pusty dom-pałac, samotność i śmierć…

Tłumaczenie Bolesława Leśmiana dodaje książce poetyckiej wyjątkowości, jednakże zdecydowanie jest to pozycja dla pasjonatów klasycznego gotyku lub miłośników Poe’ego, bo mimo tego, że utwór jest krótki, to jednak jest dość wymagający w lekturze. Z pewnością serial dostępny na Netflixie jest tworem osobnym, jedynie inspirowanym tą nowelą dlatego zachęcam do porównania z oryginałem.

To krótkie, tytułowe opowiadanie faktycznie reprezentuje wszystkie główne cechy literatury gotyckiej ;klimat niejasności, tajemniczości, grozy, odosobnienia, rozwiania granic między różnymi rzeczywistościami i nieuniknionego losu. A do tego stary zamek na odludziu, poezja i zbliżająca się śmierć. Gatunkowo bardzo dobre.

Kiepska. Aż dziwne, że udało się zrobić serial, który jest nieco lepszy, ale jednak lepszy.

Historie i wiersze pisane przez Edgara Allana Poego ukształtowały obsesję na punkcie opowieści o chaosie i ciemności. „Zagłada domu Usherów” to zbiór dziesięciu opowiadań i poezji.

1. Zagłada domu Usherów

„Zagłada domu Usherów” to opowieść o anonimowym narratorze, który udaje się z wizytą do swojego chorego przyjaciela, Rodericka Ushera. Siostra bliźniaczka Rodericka, Magdalena, również jest chora na tę nieznaną chorobę. Śmierć i pochówek Magdaleny jest katalizatorem serii nadprzyrodzonych i niepokojących wydarzeń, których kulminacją jest wielki finał. Jest to swego rodzaju opowieść ku przestrodze, pełna metafor i dwuznaczności.

2. Eldorado (wiersz)

Rycerz, który szukał zaginionego rajskiego miasta Eldorado, o którym krążą pogłoski, że zawiera nieskończone ilości złota. Głównym urokiem tego miejsca było to, że miało być w całości wykonane z ogromnych bogactw złota. Utwór poetycki o daremności marzeń i dążeń trwających całe życie.

3. Maska czerwonego moru

Bogaty książę i jego pochlebcza świta fałszywej szlachty organizują wyszukany bal maskowy pośród wybuchu zarazy, pomimo ostrzeżeń innych, którzy mówią o tym, jak naprawdę niebezpiecznie poważna jest ta plaga. Wielkość tej historii polega na wykorzystaniu przez Poego odwiecznego tematu – nieuchronności śmierci – oraz na sposobie, w jaki tworzy i utrzymuje całkowitą jedność efektu, wprowadza nas w horror tej historii. Każde słowo każdego opisu przyczynia się do powstania jednego, jednolitego nastroju strachu i grozy.

4. Studnia i wahadło

Bezimienny narrator rozpoczyna opowieść od ujawnienia, że został skazany na śmierć w czasach Inkwizycji. Nie znamy konkretnych okoliczności jego aresztowania. Ta historia jest również niezwykła wśród opowieści Poego, ponieważ niesie nadzieję. Narrator zachowuje zdolność wiernego i racjonalnego opowiadania o swoim otoczeniu, opisując jednocześnie własne zawirowania emocjonalne.

5. Złoty żuk

William Legrand, który stracił rodzinny majątek, pewnego dnia zauważa na plaży na wyspie Sullivan's Island złotego chrząszcza. Każe swojemu sługi, Jupiterowi, owinąć robaka w kawałek pergaminu, na którym później odkrywa zaszyfrowaną wiadomość napisaną niewidzialnym atramentem, ujawniającą miejsce, w którym kapitan Kidd zakopał swój skarb dwa wieki wcześniej. Głównymi tematami tej historii są bogactwo i fortuna, choroby, obsesje, kody i ukryte przedmioty oraz znaczenie. Fabuła jest zarówno tajemnicą, w której szczegóły wychodzą na jaw w miarę rozwoju, jak i historią przygodową, która koncentruje się wokół poszukiwań głównych bohaterów w celu odnalezienia zakopanego skarbu. W szczególności historia ujawnia zamiłowanie Poego do łamigłówek i zagadek.

„Umysł skłonny do obłędu łatwo poddaje się podobnym podszeptom, zwłaszcza jeżeli schlebiają one wcześniej powziętym, ulubionym ideom”.

6. Sen we śnie (wiersz)

Mówca patrzy, jak odbierane są mu ważne dla niego rzeczy, i stara się je zatrzymać. Wiersz ten wykorzystuje nadzieję i beznadzieję, aby zakwestionować sens życia.

7. Zabójstwo przy Rue Morgue

W trakcie opowieści detektyw Dupin, kawałek po kawałku rozbiera miejsce zbrodni. Obserwujemy z zachwytem, jak używa logiki i rozumowania, aby rozbić wszystkie inne teorie i przebudować je na poprawną odpowiedź.

8. Tajemnica Marii Roget

W 1841 roku w rzece Hudson znaleziono ciało młodej dziewczyny. Znana piękność pracowała jako ekspedientka w sklepie tytoniowym. Przyczyna jej śmierci nie była znana, chociaż jej ciało wydawało się poobijane. Kiedy kilka miesięcy później narzeczony Marii popełnił samobójstwo, wielu uważało jego rozpacz za dowód winy. Przeszłość i teraźniejszość Marii została poddana analizie.

9. Czarny kot

To jedno z krótszych opowiadań Poego i jedno z jego najbardziej niepokojących, skupiające się na okrucieństwie wobec zwierząt, morderstwach i poczuciu winy.

Narrator wyjaśnia, jak od najmłodszych lat słynął z czułości i człowieczeństwa, a także zamiłowania do zwierząt. Kiedy się ożenił, on i jego żona nabyli wiele zwierząt domowych, w tym czarnego kota o imieniu Pluton. Jednak w miarę upływu lat narrator stawał się coraz bardziej drażliwy i podatny na wściekłość.

Ludzie mają tendencję do skłaniania się ku złu ze względu na swoją omylność i grzeszną naturę, a Poe starał się wówczas podzielić się tą informacją ze społeczeństwem. Fabuła „Czarnego kota” obraca się wokół terroru, przemocy i ostatecznie śmierci. Historycznie rzecz biorąc, czarne koty kojarzono z nieszczęściem, pechem, śmiercią, cierpieniem i mroczną przyszłością, zwłaszcza wśród ludzi wierzących w przesądy. W tej historii narrator uwielbia czarnego kota, ale wkrótce zmieni on jego życie na zawsze. Symbolizuje tragedię, która wkrótce spotka narratora i jego żonę.

Historia spektakularnie makabryczna i niepokojąca, ale także pełna psychologicznej głębi i precyzyjnej prozy.

10. Kruk (wiersz)

Historia opowiada o mężczyźnie, który próbuje zrelaksować się w swoim gabinecie. Jednak pojawia się tytułowy kruk i zaczyna go dręczyć, być może z powodu własnego poczucia straty.

Moje ulubione utwory: Złoty żuk, Tajemnica Marii Roget, Studnia i wahadło, Czarny kot i Maska czerwonego moru. Dają do myślenia. 🥰

1. Zagłada domu Usherów

Edgar Allan Poe to amerykański poeta i pisarz, jeden z najważniejszych twórców literatury XIX wieku, autor mrocznych opowieści fantastycznych i ojciec literatury kryminalnej. W swojej twórczości bardzo często wykorzystywał motyw grozy i horroru, ale jego dorobek literacki obejmuje również utwory o lżejszym, żartobliwym charakterze. Poe miał bardzo duży wpływ na obraz światowej literatury i był dla wielu autorów dużą inspiracją.

Ostatnio w moje ręce wpadł zbiór dziesięciu tekstów Poego zatytułowanych „Zagłada domu Usherów”. Część z nich była mi już wcześniej dobrze znana z innych wydań. Te które czytałem po raz pierwszy, przypomniały mi o mroku wokół życia pisarza, którego opowieści przyciągają, niepokoją, a momentami wywołują gęsią skórkę.

Tytułowa „Zagłada domu Usherów”, koncentruje się na historii rodzeństwa Usherów, w których domu mają miejsce tajemnicze zdarzenia. Inne wyróżniają się własnym stylem oraz inną tematyką. Jego klasyczne opowiadania grozy mieszają się tutaj z poematami, tekstami detektywistycznymi i zagadkami.

Utwory Poego to niesamowita literacka podróż, która na długo pozostaje w pamięci. Piękny język którym autor posługiwał się jest pełen archaizmów i wprowadza nas w ciemność tamtych czasów. Myślę sobie, że idealnym uzupełnieniem wszystkich dziesięciu tekstów będzie netflixowy serial o tym samym tytule oraz ścieżka dźwiękowa The Newton Brothers.

Dzieło to zostało okrzyknięte arcydziełem amerykańskiej literatury gotyckiej. Fanów Poego raczej nie trzeba przekonywać, inni mam nadzieję, że sięgną po tę lekturę chociażby z czystej ciekawości.

• Horror
  • Klasyka