Rękopis znaleziony w butli

Okładka książki Rękopis znaleziony w butli Edgar Allan Poe
Okładka książki Rękopis znaleziony w butli
Edgar Allan Poe Wydawnictwo: Imprint Seria: Literatura dawna literatura piękna
22 str. 22 min.
Literatura dawna
Rękopis znaleziony w butli
Imprint
2010-01-01
2010-01-01
22 min.

Streszczenie, to pierwsza myśl po lekturze. To nie Joseph Conrad, to myśl druga. Nierealne, to myśl trzecia. To już 200 lat; myśl czwarta. Wtedy musiało być atrakcyjne; myśl piąta. W naszym "świecie" to wszystko to rzeczy wiadome, ale wtedy?; myśl szósta. Więc może nienajgorsze?; myśl siódma. Jednakże ząb czasu; myśl ósma. Tak, to historyjka do ówczesnych; ludzi arystokracji fantazjujacych o nieznanym; dziś? co najwyżej można spróbować docenić z perspektywy czasu; dziewiąta.

Pierwsze zetknięcie z Poem uważam za potknięcie. Kolejnym razem sięgnę po rzecz kanoniczną, by wyrobić pewniejszy osąd; myśl dziesiąta.

Można rzec- XIX wieczna creepypasta napisana przez Poe'go. Krótkie to to, nieco dziwne, ma jedną poważną dziurę fabularną. W sam raz na jesienny, słotliwy wieczór przy kominku.

Na półkach: , , , , , ,

W tej noweli, opublikowanej w 1833 roku, jest i fantastyka i groza, czyli dokładnie to, czego należy się u Poe'go spodziewać. Narrator, opisujący siebie jako człowieka wykształconego, wolnego od przesądów, kierującego się racjonalnym myśleniem, wyrusza w podróż morską z Batawii, na wyspie Jawa (dzisiejsza Dżakarta).

Fatalna pogoda, burza i wiatr niszczą statek, a życie ratuje tylko on i szwedzki towarzysz podróży. Wkrótce i Szwed rozstaje się z życiem, zaś narratora fale rzucają na zupełnie inny statek. Dziwny i niezbadany, który wprawdzie wraz z załogą istnieje, bo narrator odbiera go wszystkimi zmysłami, ale tkwi w letargu i nie pokazuje wielu oznak aktywności. Marynarze - wiekowi starcy snujący się po pokładzie, nieświadomi pojawienia się przybysza. Kapitan, zamknięty w swej kajucie i otoczony starożytnymi mapami.Wszyscy porozumiewają się w kompletnie nierozpoznawalnym języku...

Od razu przyszedł mi na myśl Latający Holender, a przed oczami stanęły kadry z Piratów z Karaibów.. O ile film przygodowy kusi dobrą grą, znakomitą charakteryzacją i świetnymi krajobrazami, to nowela Poe'go ma w sobie wszystko, co u pisarza najlepsze: żywioły natury budzą strach, nawiedzony (?) statek grozę, a wszystko spaja tajemnica nie do odgadnięcia... Jedynie zakończenie wydało mi się mniej spektakularne i niejednoznaczne, dlatego oceniam utwór nieco niżej.
Klimatycznie i majestatycznie, w sam raz na wakacje.
Polecam.

Fatalna pogoda, burza i wiatr niszczą statek, a życie...

Język ładny, ale samo opowiadanie jakieś takie nijakie. Ani straszne, ani dziwne, ani zaskakujące.

Przesłuchane jako audiobook, możliwe, że wykonanie lektora (Wiktor Korzeniewski) wpływa na ocenę.

Niesamowite w jaki sposób są tu tworzone opisy. Mimo, że rozległe to nie są nudne, a wydają się ciekawe

Z języka wylał się romantyzm w takim stopniu, że mnie zamroczyło. Niewiele zrozumiałam treści, nie pojęłam przekazu i celowości napisania tejże historii. Opowiadanie odstaje od twórczości, z jaką kojarzy się autor.

Morska nowelka Poego. Statek, burza i podróż z nieznanym ku nieznanemu. Opowiadanie klimatyczne, jak na Poego przystało, z dreszczykiem, strachem przed nieznanym i samotnością.

Niekoniecznie, od zachwytów do obojętności, tym razem zonk

Niekoniecznie, od zachwytów do obojętności, tym razem zonk

Od samego początku historia przypominała mi scenariusz filmu „Piraci z Karaibów”. Jest nawiązanie do statku pełnego upiorów. Historia lekko wciągająca, ale bez zakończenia. Nie wiadomo co dalej. NIE POLECAM

• Literatura amerykańska
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Rękopis znaleziony w butli