Czy kapitalizm jest moralny?

Tłumaczenie: Elżbieta Aduszkiewicz
Wydawnictwo: Czarna Owca
Le capitalisme est-il moral

André Comte Sponville stawia pytanie o moralność kapitalizmu, a dokładniej o to, czy w ogóle zasadne jest stawianie takiego pytania. Zdaniem autora kapitalizm nie jest ani moralny, ani niemoralny, należy rozpatrywać go poza etyką. Po upadku ZSSR kapitalizm stał się dominującym systemem ekonomicznym, uniwersalnym i wydawałoby się koniecznym. Ale czy sprawdza się dziś?

źródło opisu: http://czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://czarnaowca.pl/

Jacek | 2017-01-22
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Pierwszym zaskoczeniem w tej książce było dla mnie odkrycie, że wciąż są jeszcze w Europie myśliciele, którzy traktują Karola Marksa jak poważnego filozofa, i to nie tylko takiego, z którym można polemizować, ale wręcz jak autorytet, na który można się powołać.

Drugim było to, że między jednym a drugim cytatem z Marksa można rozwinąć całkiem ciekawą i sensowną teorię filozoficzną. Tytułowe pytanie "Czy kapitalizm jest moralny?" stanowi w zasadzie tylko pretekst do ogólniejszych rozważań i zostaje zbyte stwierdzeniem, że nie można na nie odpowiedzieć. Zdaniem autora należy bowiem ściśle rozróżniać cztery sfery życia (nazywane przez niego "porządkami"): ekonomiczną, polityczną, moralną i etyczną. Książka jest w całości poświęcona wzajemnym stosunkom między tymi porządkami i tragicznymi skutkami ich mieszania. Autor nie jest tu jednak do końca konsekwentny. O ile bowiem twierdzi, że kapitalizm jako system ekonomiczny nie może być ani moralny, ani niemoralny, nie waha się jednak przed...

selfishGary | 2017-05-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2017