Czy kapitalizm jest moralny?

Okładka książki Czy kapitalizm jest moralny? André Comte-Sponville
Okładka książki Czy kapitalizm jest moralny?
André Comte-Sponville Wydawnictwo: Czarna Owca publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Le capitalisme est-il moral
Czarna Owca
2012-10-17
2012-10-17
Elżbieta Aduszkiewicz
Czy kapitalizm jest moralny 2012 Czarna Owca Andre Comte-Sponville

Pierwszym zaskoczeniem w tej książce było dla mnie odkrycie, że wciąż są jeszcze w Europie myśliciele, którzy traktują Karola Marksa jak poważnego filozofa, i to nie tylko takiego, z którym można polemizować, ale wręcz jak autorytet, na który można się powołać.

Drugim było to, że między jednym a drugim cytatem z Marksa można rozwinąć całkiem ciekawą i sensowną teorię filozoficzną. Tytułowe pytanie "Czy kapitalizm jest moralny?" stanowi w zasadzie tylko pretekst do ogólniejszych rozważań i zostaje zbyte stwierdzeniem, że nie można na nie odpowiedzieć. Zdaniem autora należy bowiem ściśle rozróżniać cztery sfery życia (nazywane przez niego "porządkami"): ekonomiczną, polityczną, moralną i etyczną. Książka jest w całości poświęcona wzajemnym stosunkom między tymi porządkami i tragicznymi skutkami ich mieszania. Autor nie jest tu jednak do końca konsekwentny. O ile bowiem twierdzi, że kapitalizm jako system ekonomiczny nie może być ani moralny, ani niemoralny, nie waha się jednak przed stwierdzeniem, że jest niesprawiedliwy, i to dużo bardziej niż socjalizm (stwierdzenie to uważa za tak oczywiste, że nawet się nie fatyguje, żeby je uzasadnić).

Książka jest zapisem serii wykładów, w związku z czym napisana jest stylem zbliżonym do języka mówionego - stosunkowo lekkim i przyjemnym. Dużym plusem jest to, że oprócz zasadniczej treści wykładów książka zawiera również odpowiedzi na niektóre pytania zadawane przez słuchaczy po wykładzie, dzięki czemu czytelnik może poczuć się, jakby uczestniczył w żywej dyskusji.

Na pewno nie jest to kamień milowy europejskiej filozofii, ale moim zdaniem warto przeczytać, zważywszy, że nie wiąże się to z wielkim wysiłkiem, a mimo wszystko wnosi ciekawe spojrzenie na kwestie ekonomiczne i polityczne.

Ciekawa książka. Autor rozważa, czy kapitalizm jest moralny w sposób przystępny. Odpowiedź jest nieco zaskakująca.

• Ekonomia
  • Popnauka
  • Kultura XIX/XX/XXI
  • Humanistyka francuska
  • Skan
  • Publicystyka

Dodaj cytat z książki Czy kapitalizm jest moralny?