Stanisław August polityk

Wiki

Axsiu | 2016-02-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 19 lutego 2016

Przyznaję, że otrzymując małą, niepozornie wyglądającą książkę, nie spodziewałem się, że tak wysoko ją ocenie.

Andrzej Zahorski w świetny sposób nakreśla postać Stanisława Augusta Poniatowskiego - ostatniego króla RON, do którego tragicznego życiorysu mam duży sentyment. Autor nie ulega powstałej jeszcze za życia króla, a żyjącej do dnia dzisiejszego propagandzie na jego temat. Przedstawia zarówno zalety króla (których nie brakowało) jak i jego wady i porażki.
Niespodziewałem się, że w tak małej książeczce można przekazać tyle wiedzy, i to jeszcze w tak dobrym stylu. Zahorski piszę jasnym, ładnym językiem, umiejętnie wplatając w to źródła z epoki.

Zabrakło mi natomiast porządnego epilogu podsumowującego rządy Stanisława Augusta i podjęcia się przez autora oceny króla.

A książkę polecam wszystkim "inteligentom" uosabiającym ostatniego króla Polski ze zdradą narodu.

KatiEmm | 2012-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2012

Bardzo ciekawie opisana postać króla Stanisława Augusta.