rozwińzwiń

Ostatnie lata życia króla Stanisława Augusta

Okładka książki Ostatnie lata życia króla Stanisława Augusta Maria Żywirska
Okładka książki Ostatnie lata życia króla Stanisława Augusta
Maria Żywirska Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy historia
273 str. 4 godz. 33 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1978-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1978-01-01
Liczba stron:
273
Czas czytania
4 godz. 33 min.
Język:
polski
Tagi:
Stanisław August Poniatowski
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Żywe ogniwa. Wybór tekstów polskich etnografek (1888–1939) Priwa Baidaff-Grossowa, Aniela Chmielińska, Wiesława Cichowicz, Zofia Cieśla-Reinfussowa, Maria Czaplicka, Agnieszka Dobrowolska, Maria Frankowska, Janina Krajewska, Janina Orynżyna, Jadwiga Petrażycka-Tomicka, Bożena Stelmachowska, Emilia Sukertowa-Biedrawina, Aldona Tołysz, Halina Turska, Janina Tuwan, Kazimiera Zawistowicz - Adamska, Maria Znamierowska-Prufferowa, Maria Żywirska
Ocena 6,0
Żywe ogniwa. W... Priwa Baidaff-Gross...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
80
71

Na półkach: ,

Spór o króla Stanisława Augusta to lejtmotyw polskiej historiografii. Autorka książki w jej zakończeniu referuje zresztą jego przebieg, oczywiście z perspektywy czasów, w których kończyła nad nią pracę, to znaczy połowy lat siedemdziesiątych XX wieku. Spór ten rozpoczął się jeszcze przy współudziale Stanisława Augusta za sprawą jego „Zdania o królu polskim”, które ukazało się w 1793 r. razem z wrogim mu dziełkiem „O ustanowieniu i upadku Konstytucji 3 Maja”, współautorstwa między innymi Hugona Kołłątaja. I to ostatnie na długo zmajoryzowało opinię na temat odpowiedzialności króla za rozbiory. Na bardzo długo zakonserwowali ją Joachim Lelewel, Lucjan Siemieński, Tadeusz Korzon i Michał Bobrzyński, a więc klasycy polskiej refleksji historycznej. Zasadniczą zmianę sprowokowała sprawa tak zwanego drugiego pochówku ostatniego polskiego monarchy, to znaczy przenosin jego szczątków z Petersburga do jego rodzinnego Wołczyna. Działo się to latem 1938 r. Wówczas rozległo się wiele głosów, które razem złożyły się na bardziej obiektywny portret Stanisława Augusta. Obecnie – a więc kilka dziesięcioleci po ukazaniu się książki Marii Żywickiej – utrwala się raczej pozytywny jego obraz – i to nie tylko jako mecenasa kultury i sztuki, reformatora szkolnictwa (Komisja Edukacji Narodowej),propagatora uprzemysłowienia (działalność Antoniego Tyzenhauza na Litwie),budziciela nowoczesnego patriotyzmu (Szkoła Rycerska),wreszcie głównego autora Konstytucji 3 Maja, ale również najbardziej realistycznego polityka swoich czasów. Uszczegółowienie tego portretu zawdzięczamy przede wszystkim Zofii Zielińskiej i jej naukowemu otoczeniu. Niemniej nawet profesor Zielińska nie stara się bronić ostatnich lat króla – przede wszystkim jego zgody na abdykację, likwidację placówek dyplomatycznych i przyjęcia przez niego roli rezydenta na dworze Pawła I. Jak bardzo upokarzające były to lata – zarówno dla Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, jak i osobiście króla – opowiada ta książka. I jako taka powinna się ona stać lekturą obowiązkową każdego, kto myśli o karierze państwowej. Niech potraktuje ją jako groźne memento.

Spór o króla Stanisława Augusta to lejtmotyw polskiej historiografii. Autorka książki w jej zakończeniu referuje zresztą jego przebieg, oczywiście z perspektywy czasów, w których kończyła nad nią pracę, to znaczy połowy lat siedemdziesiątych XX wieku. Spór ten rozpoczął się jeszcze przy współudziale Stanisława Augusta za sprawą jego „Zdania o królu polskim”, które ukazało...

więcej Pokaż mimo to

avatar
983
983

Na półkach: , ,

Smutek towarzyszył mi w trakcie czytania książki o schyłku życia króla Poniatowskiego. I nie odstąpił mnie do ostatniej strony. Nie dlatego, że książka jest źle napisana. Bo to opowieść o człowieku, który nigdy nie był jednoznacznie oceniany, a grono jego przeciwników jest nadzwyczaj liczne. Z władców Polski chyba tylko Stanisław Leszczyński (czyżby klątwa ciążyła na tym imieniu ?) był równie krytycznie oceniany. Powstaje pytanie, czy ktokolwiek obrany wówczas na tron, mając do czynienia z taką sytuacją geopolityczną, byłby w stanie zrobić coś więcej bądź lepiej.
Książka zaskakująco dobra, choć szata graficzna niezbyt atrakcyjna. Jej walor wynika z wybranego tematu, powszechna wiedza na temat końcówki panowania ostatniego władcy sprowadza się właściwie do przystąpienia do konfederacji targowickiej w 1792 r. Co działo się z królem Stanisławem po upadku powstania kościuszkowskiego raczej skrywa pomroka dziejów. Tymczasem jego sytuacja oraz postawa w tym okresie jest dość interesująca, a nawet zaskakująca. Zachęcam do przeczytania.

Smutek towarzyszył mi w trakcie czytania książki o schyłku życia króla Poniatowskiego. I nie odstąpił mnie do ostatniej strony. Nie dlatego, że książka jest źle napisana. Bo to opowieść o człowieku, który nigdy nie był jednoznacznie oceniany, a grono jego przeciwników jest nadzwyczaj liczne. Z władców Polski chyba tylko Stanisław Leszczyński (czyżby klątwa ciążyła na tym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    10
  • Historia Polski
    2
  • Plany biblioteczne
    1
  • Biografie, listy, wspomnienia
    1
  • Nie posiadam
    1
  • Rzeczpospolita w XVIII wieku
    1
  • Spojrzenia historyczne
    1
  • Biografie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostatnie lata życia króla Stanisława Augusta


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne