Formuła 1 to ja. Bernie Ecclestone

Wydawnictwo: Marginesy
No Angel: The Secret Life of Bernie Ecclestone
978-83-933758-9-9
Formula 1, Bernie Ecclestone

Hobby garstki entuzjastów zamienił w spektakl oglądany na całym świecie. Zanim ktokolwiek spostrzegł, przejął całkowitą kontrolę nad sportem wartym miliardy dolarów. Udało mu się, bo nie trafił na nikogo sprytniejszego, bardziej bezwzględnego i bezczelnego od siebie. Z wyjątkiem chorwackiej hostessy spotkanej na torze w Monzy, młodszej o 28 lat i wyższej o 30 cm. Tylko jej pozwalał dmuchać sobie w kaszę.

Większych emocji w Formule 1 dostarcza to, co dzieje się poza torem. Tom Bower odkrył Ecclestonea jak żaden z jego biznesowych rywali. Afery, podstępy, spiski, drobne matactwa i prawdziwe oszustwa wypełniające kulisy Formuły 1 czyta się jak powieść sensacyjną.

źródło opisu: www.marginesy.com.pl

źródło okładki: www.marginesy.com.pl

Jarek Piotrowicz | 2013-10-05
Przeczytana: 04 października 2013

Jako wieloletni miłośnik F1, sięgnąłem po tę książkę z wielką radością i nadzieją. Niestety, po dwóch pierwszych rozdziałach było już tylko coraz gorzej.
Po pierwsze, książka jest niebywale nudna. Napisana jest tak, jakby autor spędził całe życie poszukując najbardziej nieciekawych, nudnych i kompletnie nieporywających faktów z życia Ecclestone'a.
Być może w praktyce wyglądało to inaczej, jednak formę przekazu zastosowaną przez autora określiłbym mianem wybitnie nudnej, banalnej i męczącej formy literackiej, nie do przetrawienia.
Próbowałem czytać wieczorem - zasypiałem. Próbowałem rano - zasypiałem. Pokonywałem pięć, sześć stron i automatycznie wyłączałem się myśląc o czymś innym. Książka absolutnie nie skupia uwagi, po prostu męczy.

Po drugie, forma edytorska pozostawia wiele do życzenia. Zastosowano (po co?) typografię anglosaską, to znaczy każda wypowiedź i dialog zaczyna się cudzysłowem zamiast półpauzą. Dodatkowo, didaskalia nie są oddzielone myślnikiem. Byłoby to jeszcze...

Janku Janecki | 2016-12-05

Ważna informacja to fakt, że Formułę 1 oglądałem tylko wtedy gdy jeździł w niej Kubica a moje zainteresowanie nią poza tym czasem ograniczało się do inżynierskiej ciekawości nowinek technicznych.

Bernie Ecclestone to była dla mnie postać zupełnie obca.

W trakcie czytania książki miałem wrażenie jakbym słuchał syntezatora mowy z odtwarzacza fimowego, który czyta napisy.
Każda kolejna strona coraz bardziej utwierdzała mnie w przekonaniu, że czytam coś co zostało napisane przez kogoś z Nowego Wspaniałego Świata.
Książka ani razu nie zrodziła we mnie uczucia ciekawości tego co odnajdę na kolejnej stronie.
Trochę jakbym czytał encyklopedię.

Przeciętne, więcej do niej nie wrócę, niewiele wartości dodanej w moim życiu po przeczytaniu tej książki.

Arkadiusz | 2013-11-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOOK
Przeczytana: 01 listopada 2013

(...)
Już na wstępie muszę powiedzieć, że tego co otrzymałem na pewno się nie spodziewałem. Nie spodziewałem się książki napisanej w taki sposób. Nie wiem tak naprawdę jaki cel przyświecał autorowi, ale efekt końcowy jest po prostu powalający. A może bardziej powalająco nudny i nijaki. Otrzymujemy bowiem fiskalny wydruk transakcji jakie miały miejsce podczas ewolucji drobnego handlarza motocyklowego, a później samochodowego, w jednego z najbardziej wpływowych ludzie w świecie sportu, a co za tym idzie w jednego z bogatszych na świecie (a na pewno na Wyspach Brytyjskich).

Mimo wszystko zza całego tego ekonomiczno prawniczego bełkotu wyłania nam się jakaś sylwetka. Nie jest to jednak sylwetka jakiej byśmy oczekiwali. Ecclestone jest człowiekiem małostkowym, zawziętym, upartym, obłudnym i ogólnie rzecz biorąc złym. A przynajmniej takie zrobił na mnie wrażenie na tych kilkuset stronach. Był niski i drobny, więc od dzieciństwa musiał się zmagać z docinkami innych dzieci. To...

Mosze | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Nudno i dziwnie napisane! Niestety, autor do spółki z polskim tłumaczem położyli temat, który wydaje się mieć ogromny potencjał.
Autor zasypuje nas faktami, datami i nazwiskami. Nie sposób zrelaksować się czytając tę książkę, bo ciągle musimy koncentrować się na tym co się akurat w niej dzieje. Tłumacz z kolei popełnił mnóstwo błędów typu "rajdy formuły pierwszej" (kibice wiedzą o co chodzi).
Jest jeszcze jedna wpadka redakcyjna - nie wiedzieć czemu wszystkie liczby są zapisywane słownie. "Szesnastego października tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego dziewiątego roku" - fatalnie się to czyta.
Ja, kibic F1 z ponad 20-letnim stażem prawie rok walczyłem z tą książką zaliczając po drodze kilka innych biografii, które wchodziły jak pyszny deser. Szkoda.

MikaF1 | 2014-02-23

Książka na początku dość... nudnawa. Z kolejnymi stronami dogłębnie poznajemy postać samego szefa Formuły 1, jego temperament, dzieciństwo i karierę kierowcy. Coś dla fanów Formuły i nie tylko - polecam serdecznie.

Blebla | 2015-07-30

Jak dla mnie to rewelacja. Historia tej postaci to historia samej Formuły 1. Książka ta przedstawia całą zawiłą politykę tego sportu, pozwala bliżej poznać kontrowersyjną osobę szefa F1, a do tego pokazuje historię tego sportu od strony trochę mniej znanej. Znajdziemy tu szczegółowo opisaną całą długą walkę o władzę, skandale z udziałem naczelnych nazwisk F1, a także całą drogę zrobienia ze znanej tylko entuzjastom serii wyścigowej spektaklu międzynarodowego wartego miliardy dolarów. Co do opisów transakcji, których rzeczywiście sporo w tej książce, to myślę, że to właśnie one pozwalają najlepiej zrozumieć Berniego Ecclestone'a. Jest ich dużo i czasami mogą być wręcz niezrozumiałe - ale świetnie obrazują sposób myślenia tej postaci i jego geniusz biznesowy. Polecam serdecznie :)

winni77 | 2013-12-18
Przeczytana: 15 października 2013

Książka otwierająca oczy na to czym jest formula pierwsza. IMO dobre czytanie.

ochódzki | 2017-09-07
Przeczytana: grudzień 2012