Nastanie nocy [opowiadanie]

Tłumaczenie: 1966
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Nightfall
Bartek d

ebook :na stronie http://www.niniwa2.cba.pl/asimov_nadejscie_nocy.htm lub w zbiorze opowiadań Kryształowy sześcian Wenus

Florianf | 2016-05-01

UUU po pochwałach, które tu i ówdzie przeczytałem przeżywam szok. Przeciętny pomysł opisany językiem grafomana ma być arcydziełem? Bez przesady. Na szczęście opowiadanie czyta się w pół godziny. Prócz pomysłu pozostawi ono po sobie jedynie takie sformułowania jak: "Zwrócił wzrok w stronę złowieszczej czerni okna", "Waliły się jasne ściany światła. Jak mordercze, czarne gruzy przytłaczały, miażdżyły", albo "Przerażony nagłym bólem wrzasnął głośno, później syknął przez zęby"

No to opowiadanie może służyć za wzór źle napisanego opowiadania. Zwłaszcza tragicznych opisów, grafomaństwa i wszelkiego rodzaju błędów stylistycznych. Ratunkuuuu... Nadeszła ciemność...

ramachandran | 2015-09-20
Przeczytana: marzec 2015

Wyobraźmy sobie, że zamiast jednego Słońca mamy kilka święcących z ogromną jasnością gwiazd w naszym układzie planetarnym. Co by się wtedy stało? Jak wyglądałby świat? Jak potoczyłaby się nasza historia?

Opowiadanie Asimova opowiada o ludzkiej cywilizacji nieznającej mroku, bo ciągle oświetlanej przez jakieś słońce. Niczym w trakcie dnia polarnego nigdy nie nastaje mrok. Z tego powodu ludzie panicznie boją się ciemności, tak jak my panicznie boimy się braku tlenu. A zbliża się katastrofa - tytułowe nastanie nocy.

Autor pokazuje nam, jak bardzo warunki zewnętrzne wpływają na nasze zachowanie, ile mamy wbudowanych w toku ewolucji automatycznych lęków i zachowań. I fantastycznie gdyba na temat naszej fizyki i astronomii, które rozwijałyby się w świcie, w którym nikt nigdy nie ujrzał gwiazd z powodu ciągle panujące dnia. Jak wtedy zdefiniowalibyśmy swoje miejsce we Wszechświecie, gdyby kosmos jawił nam się, jako coś malutkiego, ograniczonego do kilku słońc?