Szekspir

Tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak
Wydawnictwo: Czytelnik
Shakespeare
Michele

Giuseppe Tomasi di Lampedusa (1896-1957) z końcem 1953 roku, nie będąc jeszcze autorem głośnego, wydanego pośmiertnie "Lamparta", zaczął pisać własną, oryginalną historię literatury angielskiej. Impulsem do jej napisania stały się prywatne wykłady, które Lampedusa wygłosił dla zaprzyjaźnionych studentów uniwersytetu w Palermo. Traktował je jako terapię psychiczną, pozwalającą mu wydobyć się ze stanu wyczerpania nerwowego i długotrwałego przygnębienia, którego powodem było zrujnowanie przez alianckie naloty bombowe wiosną 1943 rodzinnego pałacu w Palermo i śmierć w roku 1946 matki, Beatrice, z którą od dzieciństwa czuł się szczególnie mocno związany.

Roczny cykl wykładów (od grudnia 1953 do stycznia 1955 roku) został podzielony na pięć części, z zachowaniem porządku chronologicznego; wyjątek stanowiła część pierwsza, poświęcona niemal w całości Szekspirowi, którego Lampedusa uważał za "najchlubniejsze imię w dziejach ludzkości".

Żona pisarza wspominała, że Lampedusa "nigdy nie wyjeżdżał z domu, nie zabierając z sobą jednego z tomów Szekspira, u którego szukał pocieszenia, kiedy spotykało go coś przykrego".

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Agata | 2014-10-13

To taki spacer pod rękę z Tomasim po jednej stronie i Szekspirem po drugiej. William, udręczony, wlecze się milcząc. Tomasi snuje swoją wersję historii życia pisarza (na początek popierając tezę, że Szekspir istniał), odczytuje ją z sonetów i kolejnych sztuk, ocenia, bez skrępowania, poziom artystyczny kolejnych utworów, będących dla niego wyrazem kolejnych etapów przezwyciężania rozpaczy. Ludzkość zawsze wiele zyskuje, gdy cierpią jej utalentowani przedstawiciele.
Ładne: "Świat źle potraktował Williama Szekspira. A on najpierw świat wyszydził ("Trolius"), potem wyraził mu swoją pogardę ("Miarka za miarkę"), potem go zgromił ("Tymon"), a na koniec zemścił się na nim najmocniej, bo w najlepszy sposób: wybaczył mu ("Burza").

kociatqo | 2015-10-05

Co kto lubi