Piątka z ulicy Barskiej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Powszechna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
z___

Opowieść o piątce łobuzów z ul. Barskiej, którzy prowadzą ze sobą walkę moralną, gdyż wisi nad nimi poprawczak. Świat przestępczy wcale nie zamierza ich wypuścić ze swoich macek. Rzecz się dzieje zaraz po Powstaniu Warszawskim. Wielką wartością tej powieści jest ukazanie co poszczególnym jednostkom przyniósł nowy system. Ważne bo pokazuje różne punkty widzenia.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

cubic | 2018-05-07
Przeczytana: 06 maja 2018

Nachalna, momentami wręcz komiczna propaganda polski ludowej. Pięciu chłopców w okresie powojennym dalej współpracuje ze swoim "szefem" (w całej książce słowo określające Zenona "szef" brane jest w cudzysłów) czyli dowódcą oddziału powstańczego. Tylko, że Zenon "nie wie, że Polska jest już wolna i dalej chce podpalać, niszczyć i burzyć", a chłopcy "chcą budować wolną Polskę". Tego typu zdań w książce jest pełno i są one wręcz komiczne w swojej naiwności. Na szczęście chłopcy trafiają na odpowiednich ludzi, którzy odpowiednio ich kierują i wyprowadzają na dobrą drogę.

Książkę tę warto przeczytać z dwóch powodów. Po pierwsze dla bardzo dokładnych opisów zniszczonej, powojennej Warszawy. Po drugie jako świetny przykład prozy propagandowej. Ale sama historia rozczarowuje, a przy opisach narad i zebrań kolektywu pracującego można konkretnie przysnąć.

anaso | 2016-08-11

Książka zupełnie niezła, przypomina mi klimat "Złego" Tyrmanda. Trochę za dużo partyjnej polityki ale ogólnie warta przeczytania bo sama akcja jest wartka i wciąga. Nieocenione opisy etapów odbudującej się Warszawy.

marijestmoja | 2018-04-24
Przeczytana: 1974 rok