83-03-00226-0
opowiadania
corrum

Krótkie opowiadania o pewnej niepełnej rodzinie (chłopiec i jego tata), umiejscowione w mocno socjalistycznej epoce. Wszechobecny humor, wyśmiewanie wszelkich przejawów głupoty tamtych czasów - aczkolwiek w dość specyficzny sposób. Dla młodszych czytelników (nie pamiętających tamtych czasów) może to być chwilami niezrozumiałe, ale pozostali ubawią się serdecznie, zwłaszcza że bohaterowie nie grzeszą wybitną mądrością.

Joanna | 2011-05-10

Rewelacja!! Pierwszy raz czytałam ją mając 14 lat od tamtego czasu raz po raz wracam do niej z przyjemnością.

Bartek Biedrzycki | 2016-05-30

Absolutna rewelacja, zbiór opowiadań, z których każdy jest skeczem, krzywym zwierciadłem ludzi i społeczeństwa, osadzonych w straszliwym, siermiężnym socjalizmie, który można skwitować jedynie słowami "tak było i nie ma w tym kłamstwa". A przy tym wiekowe obserwacje kondycji ludzkiej, obrane z historycznego szyderczego balastu - nadal boleśnie aktualne.

Bosy_Antek | 2018-03-02

Nie wiem, co Państwo o tym myślą, ale moim zdaniem im ktoś bardziej rzetelnie i werystycznie stara się oddać rzeczywistość, w której żyje, tym boleśniejszą finalnie porażkę może ponieść. Lądują takie teksty na cmentarzysku literatury wśród innych książek, które starały się uchwycić "puls epoki" i nikt po nie nie sięga.

Są też utwory, które ubierają epokę w bezpieczną otulinę wspomnień, snują raczej fantazje o przeszłości, niż wiarygodnie ją opisują. Autorzy takich tekstów wydają się być rozgrzeszeni z nieścisłości i przeinaczeń, wszak nikt nie powinien się czepiać dowodów rzeczowych znalezionych w odmętach pamięci.

Są też książki, które chyba przypadkiem stały się dokumentami swoich czasów. Jakoś tak od niechcenia uchwyciły ich wibrację i chyba więcej o nich mówią, niż poważne relacje poważnych twórców.

Można w tym miejscu pomyśleć o wielkim Stanisławie Barei, który zrazu niedoceniony przez współczesnych mu krytyków, dziś wspominany jest jako niezrównany obserwator PRL-u i jego...

Bardzo sympatyczna książka.

Prus | 2018-07-19