Ballady i romanse. Konrad Wallenrod

Seria: Lektury Wszech Czasów
Wydawnictwo: Polskapresse
Mickiewicz, ballady, romanse, dramat
poezja

Tomik poezji Mickiewicza w wydaniu z serii "Lektury Wszech Czasów".

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2014-01-18

Znakomicie studium psychologiczne postaci! Świetne ujęcie motywacji ludzkich czynów na tle wewnętrznych zmagań zachodzących w duszy każdego człowieka! Wielkie patriotyczne dzieło, które zachwyca estetyką literackiego wyrazu!

| 2012-10-05
Na półkach: Przeczytane, Poezja/Dramat

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sięgnęłam po tę książkę ze względu na pracę domową z języka polskiego. Jak widać, zostałam na dłużej :)

Nie sądziłam, że twórczość naszego wieszcza narodowego może aż tak przypaść mi do gustu. Przeczytawszy jedną balladę, natychmiast odczułam szaloną potrzebę zapoznania się z kolejną i nim się obejrzałam, przewróciłam stronę ostatniej. "Ballady i romanse" to utwory przesycone fantastycznymi motywami gminnymi, stawiające w roli głównych bohaterów ludzi prostych i wrażliwych na otaczającą ich rzeczywistość. Świat w nich przedstawiony jawi się jako rządzona subtelną dłonią wszechobecnej natury, tajemnicza, niekiedy złowroga przestrzeń. Mickiewicz maluje słowem fascynujący, barwny pejzaż sekretnych gaików, mrocznych, nawiedzanych przez zjawy cmentarzy oraz tkniętych diablą dłonią, zamkowych murów.

Moimi ulubionymi balladami są "Powrót taty" oraz "Tukaj albo próby przyjaźni", chociaż po przeczytaniu drugiego utworu czułam silny niedosyt. Nie ukrywam, że pragnęłabym dowiedzieć się...

Nattalka | 2012-10-23
Przeczytana: 07 stycznia 2010

Znam na pamięć, mogę do tego wracać codziennie!

Kasha | 2019-05-04
diz | 2019-04-21