Nowele

nowele, XIX wiek, pozytywizm
klasyka
Krzysiek W

Inne wydania

Jednym z celów pisarzy - pozytywistów była użyteczność. H. Sienkiewicz pisał, by wskazać sprawy tragiczne, wydarzenia dramatyczne, to, co trzeba zmienić, zlikwidować, czemu trzeba zapobiegać. Apelował o zajęcie się uzdolnionymi dziećmi z ubogich rodzin, pokazywał los emigrantów, opisywał tragiczny los młodych Polaków poddawanych w szkołach procesowi wynarodowienia, prezentował sylwetki emigrantów politycznych - wygnańców. Jego nowele to świadectwo problemów, z jakimi borykali się Polacy w trudnych czasach zaborów.

Wybór nowel:

* Sachem

źródło opisu: http://www.greg.pl/lektury/9,524_Wybor-nowel.html

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/9,524_Wybor-nowel.html

maszynistaGrot | 2016-01-30

Rewelacyjne są te nowele.Wybitny kunszt nowelistyczny. Sienkiewicz ukazuje w nich ciemnotę, zacofanie prostych ludzi, którzy nie umieją sobie radzić w życiu i często dochodzi do tragedii ("Szkice węglem" , "Jamioł" , "Za chlebem").

Ważne są także akcenty patriotyczne, gdzie np. tytułowy "Latarnik" doznaje wzruszeń przebywający na obczyźnie gdy czyta "Pana Tadeusza". Jest to także świetna nowelka poruszająca problem ludzkiej egzystencji, sytuacji zagubionych ludzi starszych, którzy próbują odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości.

Wybitnym patriotycznym utworem jest także "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" dotykającym problem szykan jakie w czasach zaborów spotykały polskie dzieci w szkołach, chcące zachować swoją tożsamość narodową.

Oryginalnym, wyróżniającym się opowiadaniem jest "Sachem" , gdzie Sienkiewicz odchodzi od 'polskich' problemów społeczno - narodowych a skupia się na kwestii zaniku tożsamości indiańskiej, gdzie ostatni przedstawiciel plemienia w komercyjny...

Abrakason | 2014-05-03

Śmieszna historia z tymi nowelami. Zacząłem je czytać po tym jak została mi w ręku po bitwie w statki z młodszym rodzeństwem, służąca mi za podkładkę :P. Z nudów zacząłem przeglądać (znałem kiedyś Janko Muzykanta który mi się spodobał no i nie przemawiającego do mnie Latarnika). O dziwo super sprawa. Sienkiewicza oczywiście znam także z lektur (tfu!) które dłużyły mi się niepomiernie ale i też z takich które dawały mi przyjemność. Mam inną książkę niż ta którą komentuje z kilkoma dodatkowymi nowelkami. Po przeczytaniu "Ta trzecia" doszedłem do ciekawego wniosku, że lubię nowele ! Krótkie opowiadanko, znakomita treść, fajnie i z humorem napisana, nie trącące nudą dialogi ,czegóż chcieć więcej ? I żeby nie było, nie przeczytałem wszystkich stąd wstrzymuje się z daniem jeszcze jednej gwiazdki (lub jej zabraniem) :). POZDRAWIAM

Tobiasz | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2007

Sienkiewicza nie lubiłem nigdy, ale nowele "Stary sługa", "Hania" i "Selim Mirza" to jego opus magnum, a każdego człowieka lektura obowiązkowa (dla wrażliwców). Jednym, magicznym zdaniem wywarł ogromny wpływ na moje życie.

"Latarnik" jest moją ulubioną nowelą, miałam łzy w oczach, kiedy ponownie go czytałam. "Sachem" tak samo silnie na mnie podziałał, poczułam jednocześnie przykrość i wstyd. Reszta nowel jest średnia i chyba zbyt silnie kojarzona z lekturami szkolnymi, więc ciężko mówić o jakiejś przyjemności płynącej z czytania.

Egani | 2013-08-14

Ciężko czyta mi się Sienkiewicza (długachne zdania nie pozwalają mi na skupienie uwagi), ale doceniam ten zbiór. Każda z nowel ma "coś" w sobie. Niektóre trącą manipulacyjnym wzruszaniem ("Janko Muzykant"), ale mimo to wciągają i pokazują piękno języka. A o to chodzi!

Ina | 2014-07-11
Na półkach: Przeczytane, Studia
Przeczytana: 2014 rok

Każda z nowel Sienkiewicza niesie w sobie jakąś prawdę. Żeby dobrze je odczytać, trzeba chyba trochę wczuć się w klimat tamtych czasów - Polski pod zaborami i autorów, próbujących (realizując założenia pozytywizmu) nie zatracić polskości. Nowele to z pewnością piękne i smutne historie, nad którymi warto się trochę głębiej zastanowić.

charakternik | 2016-11-14
Adamius | 2016-10-05