Tarcza Heraklesa

Tłumaczenie: Artur Górski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Meandra". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
Ἀσπὶς Ἡρακλέους (Aspis Hērakleous)
klasyka

Przypisywany tradycyjnie Hezjodowi poemat epicki. Utwór opisujący walkę Heraklesa z Kyknosem, synem Aresa, skupiający się jednak na opisie pięknej tarczy Heraklesa. Tłumaczenie utworu i glossa autorstwa Artura Górskiego.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Sensej | 2017-03-25

Dość nietypowa, ale godna uwagi pozycja. Jest to w istocie epos heroiczny przetłumaczony na język polski. Jego autorstwo przypisuje się Hezjodowi z Beocji. Powstał w IX/VIII w. p.n.e. Oryginalny tytuł tego eposu w języku starogreckim brzmi: "Ἀσπὶς Ἡρακλέους" (= Aspis Hērakleous, czyli Aspis Heraklesa). Tytułem wyjaśnienia "aspis" to po prostu rodzaj tarczy greckiej używanej przez Achajów w okresie mykeńskim i późniejszych wiekach starożytności.

Niestety cały epos zachował się w postaci krótkiego fragmentu. Czyta się go trudno, bo napisany został w dość specyficzny sposób a mianowicie tzw. heksametrem. Zatem zamiast narracji i dialogów posiada treści pisane wierszem. W sumie liczy około pięciuset wersów. Trzeba go czytać powoli i z dużą uwagą. Utwór przedstawia starcie mitycznego półboga Heraklesa z półbogiem Kyknosem, synem boga wojny Aresa i samym Aresem zakończone zwycięstwem tego pierwszego. Zawiera ponadto interesujące opisy rynsztunku bojowego Heraklesa, Kyknosa i Aresa....

Vashji_rae | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, Ebooki