Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Tłumaczenie: Piotr Szymczak
Wydawnictwo: Media Rodzina
Thinking, Fast and Slow
mantra

Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów? Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji… W tej odkrywczej książce Daniel...

Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów?
W tej odkrywczej książce Daniel Kahneman, psycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, rozważa te zagadnienia i daje istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego myślenia.

Jest to książka przełomowa. Kahneman objaśnia nam działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu wspólnie decydują dwa systemy: System 1 – szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz System 2 – wolniejszy, działający w sposób bardziej przemyślany i logiczny. Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości – ale też błędy i usterki – szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania.

Ta książka ukazuje w nowym świetle wiele ważnych zagadnień. Jakie ma znaczenie dla naszych biznesowych strategii fakt, że przejawiamy niechęć do ponoszenia strat i nadmierną pewność siebie? Dlaczego tak trudno przewidzieć, co zapewni nam szczęście w przyszłości? Skąd się biorą trudności w obiektywnej ocenie ryzyka w pracy i codziennym życiu? Jakie błędy myślowe wpływają na nasze decyzje, gdy inwestujemy na giełdzie albo planujemy wakacje? Na te pytania nie da się odpowiedzieć, nie wiedząc, jak oba systemy kształtują nasze osądy i decyzje.

Kahneman wciąga czytelnika do żywej rozmowy o ludzkim myśleniu i pokazuje, kiedy można, a kiedy nie wolno ufać intuicji. Radzi, jak wykorzystać potencjał wolnego myślenia, dzieli się praktycznymi wskazówkami i przenikliwymi spostrzeżeniami na temat wyborów w życiu zawodowym i osobistym.
Dzięki „Pułapkom myślenia" nauczysz się inaczej myśleć o myśleniu.

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/static/aktualnosci/58/Wazna...(?)

źródło okładki: mediarodzina.pl

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2413

Zwodnicza intuicja

Intuicja często ułatwia życie. Wrażenia i odczucia pomagają dokonywać właściwych wyborów czy szybko reagować za kierownicą. Umysł wykonuje milczącą pracę, z której biorą się wrażenia, domysły i wiele naszych decyzji. Ta książka nie jest jednak peanem na cześć intuicji. Choć Daniel Kahneman uznaje jej zalety, przede wszystkim wskazuje na błędy poznawcze, których powszechnie dokonujemy, ufając naszym odczuciom i popełniając grzech nadmiernej pewności siebie. Celem noblisty jest przeniesienie wiedzy naukowej pod strzechy, by każdy Kowalski mógł postrzegać wybory innych nie tylko przez pryzmat własnych intuicji, ale wiedzę naukową. Być może dostrzeganie błędów u innych doprowadzi do zmiany u nas samych.

Tak więc bardzo zwodnicze jest przekonanie, że ludzkie (a zwłaszcza te moje!) decyzje są na ogół dobrze uargumentowane, wybory konsumenckie niezależne od wpływów mediów, a przekonania oparte na wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Dlatego warto pochylić się nad lekturą tej odkrywczej książki-biblii ludzkiego myślenia i sprawdzić, kiedy powinna zapalić się w głowie czerwona lampka, by uniknąć zniekształceń poznawczych.

Dobrym przykładem zawodności intuicji jest ocena prawdopodobieństwa:
Pytanie na temat prawdopodobieństwa aktywuje umysłową strzelbę, która strzela skojarzeniowym śrutem, przywołując z pamięci odpowiedzi na łatwiejsze pytania.

Dobrym przykładem zawodności intuicji jest ocena prawdopodobieństwa:

Odpowiadanie na łatwiejsze pytanie to interesujące zjawisko polegające na tym, że jeżeli nasz umysł nie zna odpowiedzi na złożone pytanie, zastępuje je łatwiejszym, na które właśnie udzielamy odpowiedzi. I tak w przypadku pytania o to, w jakim stopniu jesteśmy zadowoleni ze swojego życia w ostatnim czasie, nasz umysł podsunie nam pytanie: w jakim teraz jesteś nastroju? Zastępowanie wydało mi się niezwykle interesujące, zwłaszcza gdy mowa o prognozach politycznych („czy ten kandydat daleko zajdzie w polityce?” zastępowane „czy ta osoba wygląda na zwycięskiego polityka?”).

Warto jednak wspomnieć, że była to dla mnie lektura wymagająca skupienia. Nie ze względu język, bo styl autora jest spójny, logiczny i nie bez poczucia humoru. Jednak nowa wiedza, mnogość terminów (średnio w każdym rozdziale poznajemy nowe zjawisko) wymagają uwagi i pewnego rodzaju „studiowania”. Ale warto. „Pułapki myślenia” pozwalają inaczej spojrzeć na własne i cudze decyzje, przekonania i to, na jak lichych podstawach opieramy własne przekonania.

„Pułapki myślenia” to nie tylko podręcznik funkcjonowania ludzkiego rozumowania, to też autobiografia autora - opis jego kariery, przyjaźni naukowych czy anegdot o mniej i bardziej udanych badaniach, dzięki którym otrzymał później nagrodę Nobla. Jest to też świadectwo pasji, jaką może być nauka i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – jaki jest człowiek?

Anna Kaczmarczyk

Marek Kędzierski | 2019-09-24

Daję 1 na przestrogę - bo wg mnie lepiej nie ryzykować pakowaniem sobie do głowy rzeczy, których wyniki badań są bardzo wątpliwe. To trochę tak jak uczyć się robić źle daną rzecz - wg mnie lepiej w ogóle się w ten sposób nie uczyć, bo potem oduczyć się jest dużo trudniej.

Przeczytałem około 3/4 książki. A potem natknąłem się na informację, że pewni ludzie wzięli pod lupę jeden z rozdziałów. Okazało się, że 11 na 12 cytowanych artykułów w tym rozdziale można, cóż, wyrzucić do śmieci (bardzo niski R-index; można to sobie tłumaczyć jako istotność statystyczną).

Zabawne, co nie? Człowiek, który dostał Nobla, który sam w tej książce ostrzega przed badaniami na zbyt małej próbie, popełnia taki błąd.
Zabawne jest również to, że mówiąc o tym ludziom inteligentnym natrafiam na betonową ścianę: "no niby tak ALE fajnie pokazuje błędy poznawcze". Co z tego, jak to wszystko może nie być prawdą? To tak, jakby w nieistotnym statystycznie teście A/B decydować, która wersja wygrała.

Więcej...

Zuba | 2019-09-16
Przeczytana: 29 sierpnia 2019

Wyjątkowo zgadzam się z opisem okładkowym - jest to książka wybitna, przełomowa, rzeczywiście omawia dwa systemy obróbki używane przez umysł, pokazuje pułapki myślenia, w które wpadamy wszyscy i przygląda się pozornie bezsensownym zachowaniom. Dlaczego jesteśmy bardziej skłonni podejmować ryzykowne działania w grupie i wtedy kiedy jest nam źle? Jak pamiętamy nieprzyjemne wydarzenia? Proporcjonalnie do długości ich trwania czy intensywności bólu? Dlaczego umysł świadomy (System 2)jest leniwy i wysługuje się systemem szybkim (pierwszym - tym od stereotypów, uproszczeń i emocji)? I dlaczego, mimo, że byłam książką zachwycona, tak długo zabierałam się do napisania opinii?

Daniel Kahneman dostarcza tak dużej liczby tematów do refleksji i dyskusji, że starczyłoby Robinsonowi i Piętaszkowi na całe lata. Tak właśnie wyobrażam sobie idealną lekturę na bezludną wyspę. Mnóstwo pytań, grzebania w pamięci, obserwowania innych i w końcu kiwania w zamyśleniu głową :)

Rozdziały, które zrobiły na...

DorciaSulim | 2019-09-12

Swietna psychologia

Hermiona | 2019-09-02

Na swoich studiach usłyszałam o tej książce tyle razy i tyle dobrego, że zaczęłam ją nazywać psychologiczną biblią. Uznałam zatem, że najwyższy czas ją przeczytać. Niestety nie zachwyciła mnie tak bardzo jak się spodziewałam. Zdecydowanie można się z niej dużo dowiedzieć o tym, jak funkcjonują, podejmują decyzje i myślą ludzie. Minusem jest to, że autor dość często zaczyna się posługiwać dość skomplikowanym językiem matematyki, który co prawda tłumaczy, ale w dość pokrętny sposób. Z tego powodu niektóre fragmenty nie są do końca zrozumiałe. Mimo to nadal jest to książka godna polecenia, ponieważ pozwoli nam lepiej zrozumieć ludzi, ustrzec się przed niektórymi błędami w myśleniu i zabłysnąć wiedzą przed znajomymi.

Bubr | 2019-09-01
Przeczytana: styczeń 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Podburzenie wiary we wiarygodność własnych osądów to jeden z bardziej rozwijających doświadczeń, jakie oferuje książka.

Otwiera ona drogę powrotną do raz odrzuconych pomysłów.

Umożliwia zastanowienie się nad trafnością naszych przekonań.

W końcu też zwiększa empatię, bo tłumaczy zachowania ludzi, którzy nie z własnej winy, a z wykutych ewolucyjnie mechanizmów zachowują się (w naszym mniemaniu) niedorzecznie.

Gniewomir | 2019-08-31
Przeczytana: kwiecień 2019

Wypełniona przydatnymi i przystępnie zaserwowanymi informacjami, a także interesującymi historiami i niecodziennymi konceptami. Polecam.

czajnik2000 | 2019-08-08

Tę lekturę powinno się czytać jako podstawową lekturę w swoim życiu.

lbadura | 2019-08-02
Przeczytana: 20 lipca 2019

Lektura, a w zasadzie audiobook nie były łatwy w odbiorze. Książka jest dość obszerna, audiobook trwa prawie 20 godzin. Mimo to, bardzo dobra książka. Teorie oraz wyniki badań w niej opsane są bardzo ważne aby dobrze zrozumieć mechanizm podejmowania decyzji, czy też interpretowania rzeczywistości przez ludzi.
Daniel Kahnemann jest izrealskim psychologiem. Karierę naukową rozpoczynał praucjąc dla armii izraelskiej, co kilkuktornie opisuje w swojej książce. Z czasem przeprowadzane przez niego badania oraz opisane teorie zyskały uznanie w świecie nauki do tego stopnia iż przyznano mu Nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii. W skrócie teorie Kahnemana tłumaczą mechanizmy podejmowania decyzji przez ludzi. Osobiście jestem pod wrażeniem wniosków wysuwanych przez Kahnemana, przyznam jednak, że po jednorzaowym przesłuchaniu audiobooka nie byłem w stanie wszystkiego ogarnąć w szczegółach. Ta książka to według mnie wielkie kompedium wiedzy, studiów przypadku, opis wielu różnych teorii, i aby to...

maciek_gaciek | 2019-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2019

Świetna lektura, która rzuca nowe światło na procesy myślowe każdego człowieka - nikt nie jest wolny od błędu. Przedstawiony ogrom wiedzy wymaga naprawdę solidnego trawienia, a badania opisane przez noblistę Kahnemana - gwarantuję, że przynajmniej nieco zachwieją postrzegania świata czytelnika. Czytać powoli i z uwagą.

igor | 2019-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2019

dzieki tej książce lepiej poznałem siebie i zrezygnowałem z nawyku który mi ciażył, książka daje do myślenia