Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Wydawnictwo: Media Rodzina
tłumaczenie
Piotr Szymczak
Thinking, Fast and Slow
mantra

Inne wydania

Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów? Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji… W tej odkrywczej książce Daniel...

Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów?
W tej odkrywczej książce Daniel Kahneman, psycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, rozważa te zagadnienia i daje istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego myślenia.

Jest to książka przełomowa. Kahneman objaśnia nam działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu wspólnie decydują dwa systemy: System 1 – szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz System 2 – wolniejszy, działający w sposób bardziej przemyślany i logiczny. Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości – ale też błędy i usterki – szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania.

Ta książka ukazuje w nowym świetle wiele ważnych zagadnień. Jakie ma znaczenie dla naszych biznesowych strategii fakt, że przejawiamy niechęć do ponoszenia strat i nadmierną pewność siebie? Dlaczego tak trudno przewidzieć, co zapewni nam szczęście w przyszłości? Skąd się biorą trudności w obiektywnej ocenie ryzyka w pracy i codziennym życiu? Jakie błędy myślowe wpływają na nasze decyzje, gdy inwestujemy na giełdzie albo planujemy wakacje? Na te pytania nie da się odpowiedzieć, nie wiedząc, jak oba systemy kształtują nasze osądy i decyzje.

Kahneman wciąga czytelnika do żywej rozmowy o ludzkim myśleniu i pokazuje, kiedy można, a kiedy nie wolno ufać intuicji. Radzi, jak wykorzystać potencjał wolnego myślenia, dzieli się praktycznymi wskazówkami i przenikliwymi spostrzeżeniami na temat wyborów w życiu zawodowym i osobistym.
Dzięki „Pułapkom myślenia" nauczysz się inaczej myśleć o myśleniu.

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/static/aktualnosci/58/Wazna...(?)

• Uczeń architekta
  • Projekt: Prawda
  • Japoński kochanek
  • Grzech nasz codzienny
  • Alicja w krainie czasów
  • Niezrównani
Zadurzenie
Eve Ainsworth

7 (3 ocen i opinii)
Tylko w mojej głowie
Sharon M. Draper

8,5 (4 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Niezrównani
Alyson Noël

6,38 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
mantra książek: 2388

Zwodnicza intuicja

Intuicja często ułatwia życie. Wrażenia i odczucia pomagają dokonywać właściwych wyborów czy szybko reagować za kierownicą. Umysł wykonuje milczącą pracę, z której biorą się wrażenia, domysły i wiele naszych decyzji. Ta książka nie jest jednak peanem na cześć intuicji. Choć Daniel Kahneman uznaje jej zalety, przede wszystkim wskazuje na błędy poznawcze, których powszechnie dokonujemy, ufając naszym odczuciom i popełniając grzech nadmiernej pewności siebie. Celem noblisty jest przeniesienie wiedzy naukowej pod strzechy, by każdy Kowalski mógł postrzegać wybory innych nie tylko przez pryzmat własnych intuicji, ale wiedzę naukową. Być może dostrzeganie błędów u innych doprowadzi do zmiany u nas samych.

Tak więc bardzo zwodnicze jest przekonanie, że ludzkie (a zwłaszcza te moje!) decyzje są na ogół dobrze uargumentowane, wybory konsumenckie niezależne od wpływów mediów, a przekonania oparte na wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Dlatego warto pochylić się nad lekturą tej odkrywczej książki-biblii ludzkiego myślenia i sprawdzić, kiedy powinna zapalić się w głowie czerwona lampka, by uniknąć zniekształceń poznawczych.

Dobrym przykładem zawodności intuicji jest ocena prawdopodobieństwa:
Pytanie na temat prawdopodobieństwa aktywuje umysłową strzelbę, która strzela skojarzeniowym śrutem, przywołując z pamięci odpowiedzi na łatwiejsze pytania.

Dobrym przykładem zawodności intuicji jest ocena prawdopodobieństwa:

Odpowiadanie na łatwiejsze pytanie to interesujące zjawisko polegające na tym, że jeżeli nasz umysł nie zna odpowiedzi na złożone pytanie, zastępuje je łatwiejszym, na które właśnie udzielamy odpowiedzi. I tak w przypadku pytania o to, w jakim stopniu jesteśmy zadowoleni ze swojego życia w ostatnim czasie, nasz umysł podsunie nam pytanie: w jakim teraz jesteś nastroju? Zastępowanie wydało mi się niezwykle interesujące, zwłaszcza gdy mowa o prognozach politycznych („czy ten kandydat daleko zajdzie w polityce?” zastępowane „czy ta osoba wygląda na zwycięskiego polityka?”).

Warto jednak wspomnieć, że była to dla mnie lektura wymagająca skupienia. Nie ze względu język, bo styl autora jest spójny, logiczny i nie bez poczucia humoru. Jednak nowa wiedza, mnogość terminów (średnio w każdym rozdziale poznajemy nowe zjawisko) wymagają uwagi i pewnego rodzaju „studiowania”. Ale warto. „Pułapki myślenia” pozwalają inaczej spojrzeć na własne i cudze decyzje, przekonania i to, na jak lichych podstawach opieramy własne przekonania.

„Pułapki myślenia” to nie tylko podręcznik funkcjonowania ludzkiego rozumowania, to też autobiografia autora - opis jego kariery, przyjaźni naukowych czy anegdot o mniej i bardziej udanych badaniach, dzięki którym otrzymał później nagrodę Nobla. Jest to też świadectwo pasji, jaką może być nauka i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – jaki jest człowiek?

Anna Kaczmarczyk

kiniaa_zak | 2016-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2016

Hmm... Im dalej tym książka mnie bardziej nudziła. Z początku były naprawdę ciekawe i odkrywcze rzeczy, przy końcu jednak zaczęło się robić nieco "giełdowo i ryzykownie" jednym słowem "ekonomicznie", więc zgodnie z zasadą, iż najbardziej zapamiętujemy początek i koniec, wartość tej lektury nieco zmalała w mych oczach. Generalnie jednak autor opisuje bardzo ciekawe zależności, z których wypływa nasze zachowanie, to było dla mnie faktycznie interesujące i zaskakujące. Kilka razy zdarzyło mi się, tak że czytając rozdział wszystko niby rozumiałam, jednak po jego skończeniu sama nie umiałam wytłumaczyć fenomenu jakiegoś zjawiska. Konkludując była to dla mnie dość ciekawa wycieczka w głąb naszego umysłu, jednak nieco mi się dłużyła i w konsekwencji cieszę się, że już mogą ją uznać za zakończoną...

gregorick | 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014, Ebooki
Przeczytana: 25 maja 2014

Bardzo interesująca i bardzo długa. Akurat w tym wypadku potwierdza się moja teoria, że na czytnikach najlepiej czyta się czystą beletrystykę, a książki naukowe jednak wygodniej na papierze. Duża ilość przypisów sprawia, że dość ciężko wszystko ogarnąć, ale jakoś dałem radę.
Treść bardzo interesująca, autor pisze o działaniu mózgu, a popiera swoje poglądy wynikami wieloletnich badań swoich i innych naukowcach. Nie bardzo da się to streścić w recenzji, powiem tylko, że nieraz uśmiechałem się do siebie myśląc: "Faktycznie, też tak robię!". Na uznanie zasługuje tłumaczenie pana Piotra Szymczaka, dzięki któremu ta dość trudna pod względem tematyki książka czyta się stosunkowo lekko i jest przystępna nawet dla laika, co swoim przykładem potwierdzam ;-)
Od czasu do czasu warto przeczytać coś mądrzejszego, i był to moim zdaniem dobry wybór. Polecam!

Marta | 2013-05-31
Przeczytana: maj 2013

Ogromna praca autora włożona w tą książkę. Mnóstwo wątków autobiograficznych, doświadczeń, eksperymentów, prezentacji sporów i teorii.

Napisana bardzo przystępnym językiem, łatwym do odczytania dlatego może po nią sięgnąć każdy, bo każdego też ta książka dotyczy. Ma uniwersalny charakter, nikogo nie omija, każdy co dzień styka się z sytuacjami opisanymi przez Kahneman'a.

Książka pochłania bardzo dużo czasu i wymaga od nas całkowitej koncentracji i uwagi. Przestając się wystarczająco skupiać na czytanym tekście możemy zgubić ważny fragment, wielokrotnie przytaczany w dalszej części. Czyta się długo, ale warto jednak ten czas poświęcić i dowiedzieć się więcej o swoim myśleniu, spojrzeć na nie z innej strony.

Krzysiek | 2016-03-05
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2016

Ciekawa, interesująca, masa przydatnych informacji, relacji z badań i testów jakie przez swoje zycie przeprowadził Autor, jedyni minus (dla innych plus) to jej długość :)

Naukowa - po prostu.
Przydatna - na pewno.

macierzanka | 2015-06-10
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Merytorycznie rewelacja - zebrane w jednym miejscu praktycznie wszystkie schematy myślenia, na których tak dekoracyjnie się przewracamy.
Lektura obowiązkowa dla tych, którzy uważają się za pechowców lub w inny sposób dopatrują się relacji przyczynowo-skutkowych.

Do pełnego zachwytu zabrakło mi technicznego wsparcia w przyswajaniu - większych liter lub innego układu tekstu i przykładów codziennych decyzji jako równowagi dla przykładów z badań naukowych.

monk | 2014-05-04

Ciekawostki, które są obecne w naszym codziennym życiu, ale nie chcemy ich dostrzegać, albo czasem po prostu nie umiemy...
Taka oczywista oczywistość podana na talerzu.
Świetnie się czyta.

| 2013-01-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 22 stycznia 2013

W sumie nic nowego się nie dowiedziałem. Dla psychologów to taki bryk z błędów poznawczych. Dla nie-psychologów może być ciekawe. Napisane tak, że każdy spokojnie zrozumie.

Don_Wasyl | 2016-04-06

Doskonała książka o ograniczeniach ludzkiego umysłu. Przydatna przede wszystkim dla naukowców, analityków, ale sądzę, że tak naprawdę każdy znajdzie w niej coś dla siebie - w końcu warto wiedzieć, jak bardzo nieracjonalni jesteśmy na co dzień. Przy okazji dobry przykład, jak powinno się pisać o nauce - skoro noblista potrafi pisać tak, aby zrozumiał go laik, to i polscy naukowcy mogliby spróbować.

Paweł | 2013-12-06

Złudzenia i iluzje jakie każdy z nas ma, z racji naszej natury i środowiska w jakim żyjemy. Każdemu kto chce poznać lepiej siebie i innych, polecam tę książkę.
Ostrzegam jedynie że ze względu na fachowe podejście autora i brak uproszczeń książka obszerna i wymaga czasu by ją przeczytać, zrozumieć i przyswoić. Warto mięć tego świadomość by dostrzec wartość książki.