Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Okładka książki Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym Daniel Kahneman
Okładka książki Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
Daniel Kahneman Wydawnictwo: Media Rodzina nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Thinking, Fast and Slow
Media Rodzina
2012-11-07
2012-11-07
Piotr Szymczak
psychologia społeczna błędy poznawcze heurystyka
Inne

Okładka książki Szum, czyli skąd się biorą błędy w naszych decyzjach Daniel Kahneman, Olivier Sibony, Cass R. Sunstein
Szum, czyli sk... Daniel Kahneman, Ol...
Okładka książki O podejmowaniu decyzji. 10 IDEI HBR. Daniel Kahneman, Ralph L. Kenney, Don Lovallo, Peter M. Madsen, Michael C. Mankins, Haward Raiffa, Michael A. Roberto, Paul Rogers, Olivier Sibony, Richard Stelle, Catherine H. Tinsley, Jo Whitehead
O podejmowaniu... Daniel Kahneman, Ra...
Okładka książki O innowacjach. 10 IDEI HBR Daniel Kahneman, Ralph L. Kenney, Don Lovallo, Peter M. Madsen, Michael C. Mankins, Haward Raiffa, Michael A. Roberto, Paul Rogers, Olivier Sibony, Richard Stelle, Catherine H. Tinsley, Jo Whitehead
O innowacjach.... Daniel Kahneman, Ra...

Zwodnicza intuicja

To świetna książka o procesach myślowych człowieka i zaburzeniach związanych z podejmowaniem decyzji. Te koncepty znałem doskonale i nimi się kierowałem, ale dopiero teraz umiem je nazwać i mogę starać się ich unikać, aby moje decyzję były przemyślane i nie spowodowane pułapkami mojego myślenia. Polecam!

Treść książki mogła by być streszczona do max 30 stron. Czyta się opornie. Miałem wrażenie, że cały czas czytam to samo.

Jestem na tak. Arcy-ważna lektura dla szukających odpowiedzi na pytania o prostej, przyziemnej psychologii behawioralnej.

Bardzo bogata w wiedze książka, czasami się ciężko czyta, lecz jest zrozumiała. Pokazuje jak mózg człowieka jest podzielony na system (1 i 2)w którym reagujemy automatycznie(1) oraz w przemyślany sposób(2),o dziwo system 1 ma bardzo zasadniczą role i prowadzi nas do sukcesu. W książce są opisane heurystyki oraz przeróżne błędy z którymi spotyka się człowiek, oraz dlaczego człowiek jest egoistyczny oraz pewny swojego zdania

koncepcja jest ciekawa, jednak odpadłam po 30% bo książka cały czas wyglądała tak samo. Spotrzeżenia ciekawe, ale ciężko przez tyle stron czytac o tym samym

Bardzo dobra i bardzo potrzebna książka popularnonaukowa. Autor w dokładny sposób przedstawił sposób działania tzw. Systemu 1 (myślenie szybkie, intuicyjne),porównując go z Systemem 2 (myśleniem wolnym i bardziej racjonalnym). Chociaż w paru miejscach (przede wszystkim przy licznych przykładach związanych z zakładami losowymi) miałem wrażenie niepotrzebnie zbytniej szczegółowości poruszanych kwestii, to ogólnie książka podobała mi się i zdecydowanie uważam ją za wartościową pozycję.

Stopień mojego zainteresowania treścią odzwierciedla dobrze fakt, że liczba zaznaczonych przeze mnie cytatów przekroczyła 50. Poniżej przytaczam zaś kilka faktów, które najbardziej mnie zaskoczyły lub uznałem za najciekawsze pod innym względem (przepraszam za pewien chaos, ale jednak te notatki robię w dużej mierze dla siebie samego):

* Wykorzystując różne heurystyki (czyli “proste procedury, które pomagają udzielać adekwatnych, choć niedoskonałych odpowiedzi na trudne pytania”),“System 1 czasami udziela odpowiedzi na pytania łatwiejsze niż te, które mu rzeczywiście zadajemy” - np. po otrzymaniu pytania “Jaką kwotę byłbyś gotowy przekazać na uratowanie zagrożonego gatunku”, nasz umysł odpowie na pytanie “Jak silne emocje budzie we mnie myśl o umierających delfinach” i uzyskaną odpowiedź zamieni na złotówki.

* “rozwarcie źrenicy jest dobrą miarę fizycznego pobudzenia, które towarzyszy wysiłkowi umysłowemu”

* Sprawowanie samokontroli, powstrzymywanie się przed czymś albo zmuszanie do robienia czegoś, to działania które na swój sposób bardzo obciązają nasz umysł. “Kiedy w jakimś zadaniu używamy samokontroli, tracimy chęć podejmowania kolejnego wysiłku, mimo że bylibyśmy do niego zdolni, gdyby nam naprawdę zależało”. “Wyczerpywanie się ego i obciążenie poznawcze to dwa różne stany mentalne.” “Stan pochłonięcia [flow] sprawia, że możemy utrzymywać uwagę na absorbującej czynności i nie potrzebujemy przy tym sprawować samokontroli, a tym samym uwolnione zostają umysłowe zasoby potrzebne do wykonania zadania”

* nasze myślenie często kształtowane jest przez zjawiska takie jak torowanie, zakotwiczenie, czy powstawanie nieuświadomionych skojarzeń. “Osoby, które skłamały przez telefon, częściej wybierały płyn do płukania ust niż mydło, a osoby, które skłamały w e-mailu - odwrotnie”. Pytania “Ile lat miał Gandhi w chwili śmierci” prawdopodobnie otrzyma znacznie różniące się odpowiedzi, jeśli poprzedzi je pytanie “Czy Gandhi miał w chwili śmierci mniej czy więcej niż 144 lata?” albo “Czy Gandhi miał w chwili śmierci mniej czy więcej niż 35 lat?”

* wydaje się, że nawet decyzje podejmowane przez specjalistów w zakresie, w którym są oni ekspertami, często jest obciążone licznymi błędami poznawczymi. W eksperymencie, w którym sędziowie przed odpowiedzeniem na pytanie o wymiar kary, jaki wymierzyliby opisanej kobiecie, wcześniej rzucali kostką (wyrzucając 3 lub 9) i odpowiadali na inne pytanie: “czy skazaliby kobietę na więcej czy mniej miesięcy więzienia niż wyniósł wynik rzutu kostką“. W rezultacie “ci sędziowie, którzy wyrzucali dziewiątki, średnio deklarowali, że skazaliby kobietę na osiem miesięcy więzienia; ci, którzy wyrzucali trójki, twierdzili, że skazaliby ją na pięć miesięcy. Wskaźnik zakotwiczenia wynosił 50 procent”.

* System 1 jest bardzo słaby w szacowaniu prawdopodobieństwa. W eksperymencie, w którym zadano ludziom pytanie: “Która możliwość jest bardziej prawdopodobna: Linda jest kasjerką czy może Linda jest kasjerką i działa w ruchu feministycznym” większość osób podawało odpowiedź, że druga opcja jest bardziej prawdopodobna.

* Warto pamiętać o tzw. regresji do średniej. Np. w przypadku szkolonych w wojsku pilotów: “po manewrze słabym najczęściej wychodzi lepszy, a po dobrym - gorszy. Pochwały czy nagany nie mają tu nic do rzeczy”.

* “Istnieje tylko to, co widzisz” to jedna z błędnych zasad, którymi kieruje się System 1. Ignoruje braki w danych i nie zadaje istotnych pytań, opierając się w udzielanych odpowiedziach tylko na tym, co zostało mu dostarczone (i to nie kwestionując jakości i wiarygodności tych informacji).

* Ciekawy pomysł tzw. “diagnozy premortem”. Narada nad pomysłem w firmie może zacząć się od: “Wyobraźmy sobie, że minął rok. Wdrożyliśmy plan, który w tej chwili mamy przed sobą. Rezultat okazał się katastrofą. Dajmy sobie 5-10 minut, żeby krótko napisać jak doszło do tej katastrofy.”

* “Ekoni” (homo economicus),których zachowaniami zajmuje się ekonomia wydają się być zupełnie różnym od ludzi gatunkiem istot. W jednym ze swoich esejów ekonomista nazwiskiem Bruno Frey napisał: “W świetle teorii ekonomicznej uczestnik gospodarki jest racjonalny i samolubny, a jego upodobania są trwałe”. Z kolei “dla psychologa jest czymś oczywistym, że ludzie nie są do końca racjonalni ani całkowicie samolubni, a ich upodobania w żadnym wypadku nie są niezmienne”.

* Według teorii perspektywy “zdarzenia bardzo mało prawdopodobne albo zostają zignorowane, albo nadaje im się nadmierną wagę”

* Bardzo interesujące podejście do decyzji (wykorzystujące “szerokie kadrowanie”) oparte na statystyce. “Pod względem finansowym zrobisz sobie ogromną przysługę, jeśli nauczysz się postrzegać każdy z takich zakładów [niewielkie, ale korzystne zakłady niezależne od siebie wzajemnie] jako część pakietu drobnych zakładów”. (Innymi słowy: “strategia reagowania na ryzyko to użycie szerokiego kadru, dzięki czemu konkretna ryzykowna decyzja zostaje osadzona w zbiorze podobnych wyborów”) Rzecz tyczy się zakładów, o których mówi znana anegdota “o tym, jak wielki Paul Samuelson (…) zapytał znajomego, czy przyjąłby zakład o rzut monetą, gdyby orzeł dawał wygraną 200 dolarów a reszka - przegraną 100 dolarów. Znajomy odpowiedział: ‘Nie, bo odczułbym stratę 100 dolarów bardziej niż wygranie 200 dolarów. Ale zgodzę się, jeśli mi obiecasz, że powtórzymy ten zakład sto razy’“.

* Kiedy przedstawić ludziom dwie sytuacje: kobietę, która wybiera się do teatru i: a) w teatrze odkryła, że zgubiła dwa zakupione wcześniej bilety po $80 każdy b) w teatrze chciała kupić bilety, ale odkryła, że zgubiła $160 dolarów, które przeznaczyła, to respondenci (widząc tylko jedną wersję problemu) “dochodzą do różnych wniosków w zależności od narzuconej ramy interpretacyjnej. Większość osób uważa, że kobiet z pierwszej historii, która zgubiła bilety, powinna iść do domu, nie oglądając przedstawienia, a podobnie większość uważa, że kobieta, która zgubiła pieniądze, zapłaci za nowe bilety kartą kredytową“.

* W książce przedstawiono wyniki ciekawych badań, dotyczących koncepcji dwóch jaźni: “Jaźń doznająca (experiencing self) to ta, która odpowiada na pytanie ‘Czy teraz cię boli?’. Jaźń pamiętająca (remembering self) to ta, która odpowiada na pytanie: ‘Jaki ogólnie był to ból’). Okazuje się, że ponieważ naszą jedyną perspektywą jest jaźń pamiętająca, to ludzie są skłonni cierpień więcej, o ile zapamiętany doświadczenie będzie pozytywniejsze. “Choć może się to wydawać dziwne, jestem dla samego siebie jaźnią pamiętającą, a jaźń doznającą - która naprawdę żyje moim życiem - traktuję jak obcą osobę“.

---
> Aktualny stan umysłu silnie wpływa na ogólną ocenę szczęścia

> otóż wielu ludzi jest zbyt pewnych siebie i przesadnie skłonnych do polegania na intuicji. Wysiłek kognitywny najwyraźniej traktują jako co najmniej nieprzyjemny i próbują go w miarę możności unikąć.

> Wpływ niektórych powierzchownych czynników wywołujących złudzenia prawdziwościowe można przełamać, jeśli jesteśmy do tego silnie zmotywowani. Jednak w większości przypadków leniwy System 2 przyjmuje sugestie Systemu 1 i idzie dalej.

> Znakomity komik Danny Kaye opowiadał żart (…). Mówiąc o kobiecie, której nie lubił, stwierdził: “Z każdej sytuacji widzi wyjście: wychodzi z siebie. Ale umie tez wyciągać wnioski, pod warunkiem że będą pochopne”.

> Razem z Amosem spróbowaliśmy ustalić, czy jestem jedynym durniem, czy tez może durnie tacy jak ja stanowią większość. (…) Wyniki były jasne: nie byłem jedynym durniem.

> Chcesz oszacować wielkość kategorii albo częstość zdarzenia, jednak w rzeczywistości mówisz o łatwości, z jaką przychodzą ci do głowy ich przykłady

> jak to ujął w innym kontekście psycholog Jonathan Haidt, “to emocjonalny ogon macha racjonalnym psem, a nie na odwrót”.

> Kiedy dane są wątłe, trzeba się trzymać wartości bazowej

> Pomiędzy myśleniem o statystyce i myśleniem o konkretnych przypadkach istnieje przepaść.

> Psycholog Paul Rozin, ekspert w badaniu zjawiska odrazy, zauważył, że jeden karaluch wystarczy, żeby całkowicie zepsuć urok miseczki czereśni, za to jedna czereśnia w misce pełnej karaluchów nie zmienia nic.

> Niechęć do ponoszenia strat wywołuje asymetrię, która utrudnia osiągnięcie porozumienia. Kiedy idziesz wobec mnie na ustępstwo dla mnie jest ono zyskiem, ale dla ciebie - stratą, czyli twoja przykrość jest większa od mojej przyjemności.

> Moje doświadczenie pokazuje, jak działa terroryzm i dlaczego jest tak skuteczny: otóż uruchamia on kaskadę dostępności.

> Ludzie spodziewają się silniejszej reakcji emocjonalnej (w tym również uczucia żalu),jeśli rezultat jest wynikiem działania niż zaniechania.

> Zwykle doświadczamy życia w “trybie badania w grupie naprzemiennej”, gdy nie mamy przed oczami alternatyw, które mogłyby wpłynąć na zmianę naszego zdania, a oczywiście “Istnieje tylko to, co widzisz”. To sprawia, że twoimi reakcjami emocjonalnymi nie zawsze kierują poglądy wyznawane w ramach systemu moralności, a intuicje moralne nasuwające ci się w różnych sytuacjach nie zawsze są konsekwentne.

> Wybory nie są osadzone w rzeczywistości, bo nie jest w niej osadzony System 1.

> Mylenie doznania ze wspomnieniem jest silnym złudzeniem poznawczym. Zjawisko zastępowania doznań wspomnieniami każe nam myśleń, że da się popsuć już zaistniałe doznanie - jaźń doznająca nie ma głosu.

> Skłonność do odczuwania dobrostanu jest dziedziczna jak wzrost czy inteligencja

> Zasady rządzące naszą oceną przeszłości nie prowadzą do dobrych decyzji, bo czas nie jest bez znaczenia. Czas to zasób ograniczony - to jest istotny fakt naszej egzystencji - jednak jaźń pamiętająca tę rzeczywistość ignoruje. Ignorowanie czasu trwania oraz zasada szczytu i końca sprawiają, że wolimy krótkie okresy intensywnej radości od długich okresów umiarkowanego szczęścia.

Można przeczytać. Średnia książka.

Można przeczytać. Średnia książka.

Dałem 2/10 za dobrego lektora w audiobooku. Nie przeczytałbym tej książki, bo to w 90% bełkot.

Bardzo slaba ksiazka, istnieje cala klasyczna teoria ekonomii ktora opisuje zaleznosci modelami matematycznymi i stara sie uporzadkowac metodologicznie te zagadnienie. Ekonomia behawioralna i tworzenie heurystyk to opakowywanie w nowe pazlotko sitniejacych teorii, wszystkie te heurystyki wpisuja sie w teorie klasyczna/neoklasyczna, innymi slowy sa ujete w modelach, a w skali mikro kazdy zdaje sobie z nich sprawe. Ksiazka jest za dluga, rozciagnieta, a jej tresc pozostawia wiele do zyczenia.

Bardzo wymagająca

Bardzo wymagająca