Na ubitej ziemi : moje awantury Dwudziestolecia

literatura faktu
kapiszonkkk

źródło okładki: google

Grot | 2015-11-17

Generalnie ciekawa książka, choć słusznie ktoś zauważył, iż prezentuje jedną - autora stronę medalu.

Profesor Bartyzel, oczytany człowiek, wiele wyrazów trudnych musiałem znajdywać definicje w słowniku, aby zrozumieć ich sens.

Nie powiedziałbym że wszystko mi się w tej książce podoba, jak chociażby obrona monarchii z jednoczesnym zaakceptowaniem jej wynaturzeń.

Niektóre kwestie prof. Bartyzel wydają się oczywiste i aż śmiesznie, że część prawicy ma zatwardziale odmienne opinie np. kwestia gen. Jaruzelskiego. Bardzo dosadnie Bartyzel wypunktował Adama Wielomskiego, dla którego generał zdaje się być bohaterem czy też rzekomym kontynuatorem tradycji endeckiej pod względem orientacji prorosyjskiej.

Paradoksalnie jest to objaw chyba tzw. endeko - komuny. Połączenie częściowe dwóch wydawałoby się skrajnych opcji, komunistycznej (lewicowej) i endeckiej (prawicowej). Składa się na to dwa elementy:
1. Nienawiść do Józefa Piłsudskiego i okresu 1926 - 39 w historii Polski
2....

Piotr Bies | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Swoimi polemikami (jak dla mnie) prof. Bartyzel dowodzi, że jest jednym z najbardziej precyzyjnych szermierzy słowa we współczesnej publicystyce, a także jednym z największych erudytów w tejże. Ogrom wiedzy i jej dokładne ułożenie u pana profesora powalają - profesor zna języki, głowę ma pełną wysublimowanych pojęć. Dodatkowo, profesor Bartyzel ma pewien zmysł dydaktyczny i często nawet skomplikowane sprawy wykłada w taki sposób, że są one (o ile mogą być !) zrozumiałe dla laika.

W omawianej książce profesor Bartyzel jawi się jako rycerz idei, wierny klasycznej filozofii (Platonowi i Arystotelesowi oraz czerpiącymi z nich filozofom chrześcijańskim), mający ułożone wszystko konsekwentnie i logicznie w głowie, i "ruszający na krucjatą przeciw poganom". Robi to w sposób kulturalny i co najważniejsze skuteczny tj. swoim przeciwnikom wytyka błędy i obszernie tłumaczy dlaczego są takimi, a ponadto nie bardzo zostawia pole manewru dla jakichś kontrargumentów.

Rhey | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Nie mam zastrzeżeń co do tekstów profesora znajdujących się w tej książce. Moje wątpliwości budzi jedynie sam pomysł na tę książkę. Zbiór, który ukazuje tylko jedną ze stron polemicznych sporów wydaje się w pewien sposób niekompletny. Oczywiście teksty autorów, z którymi prof. Bartyzel polemizuje są możliwe do znalezienia ale podejrzewam, że niewielu czytelników zdecyduje się to zrobić. Pomimo tej wątpliwości nie żałuję, że zapoznałem się z tą książką. Tematyka polemik jest zróżnicowana ale związana z ideą konserwatywną, więc to przede wszystkim osoby zainteresowany tym szerokim nurtem powinny sięgnąć po "Na ubitej ziemi".

Kondotier | 2015-02-21
Przeczytana: luty 2015

Profesor Bartyzel pisze jak... profesor. Teksty są trudne, ale obcowanie z nimi daje dużą intelektualną satysfakcję. Warto sięgać po twórczość takich postaci, bo niedługo na półkach nie znajdziemy już nić poza pseudonaukowym bełkotem jakichś Hartmanów, Śród i tym podobnego elementu.

Andrzej | 2016-06-19
Na półkach: 2016