Wyprawa Kon-Tiki

Okładka książki Wyprawa Kon-Tiki
Thor Heyerdahl Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Naokoło Świata literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Data 1. wydania:
1953-01-01
Jerzy Pański
Kon-Tiki Oceania Heyerdahl

Dzięki autorowi możemy obserwować nie tylko losy szalonej wyprawy tratwą przez ocean, ale także realizację szalonego pomysłu wolnego ducha poznania nieskrępowanego granicami, niemożliwościami i niewiarą ekspertów. Książka jest samą esencją przeżyć, obserwacji i decyzji a także niezwykle kreatywnego i inteligentnego radzenia sobie z przeciwnościami . Skromność autora nie zdołała przesłonić niezwykłego bohaterstwa i siły ducha wszystkich członków wyprawy.

Książka jest relacją z morskiej podróży, którą autor – z wykształcenia etnograf – odbył wraz z pięcioma towarzyszami (i papugą) z Peru do Oceanii w 1947 roku. Inspiracją do podróży była jego teoria dotycząca pochodzenia ludu Polinezji – logalne legendy mówiły o tym, że pierwsi polinezyjczycy przybyli zza oceanu. W tę historię nikt nie chciał uwierzyć – głównym powodem było to, że uważano za niemożliwe przepłynięcie Oceanu Spokojnego na tratwach, których niewątpliwie musieli użyć pierwsi przybysze. Thor chcąc udowodnić swoją tezę, udał się wraz z towarzyszami w identyczną (albo przynajmniej tak podobną jak to tylko było możliwe) podróż morską na drewnianej tratwie. Brzmi niewiarygodnie, a jednak się wydarzyło.

Prawdziwy odkrywca, prawdziwy naukowiec

Książka pisana jest ewidentnie przez osobę, która pisze raczej prace naukowe, nie powieści fikcyjne. Jest utrzymana w obiektywnym tonie, autor opisuje jedynie metodycznie kolejne etapy podróży. Nie skupia się na opisach strachu czy niepewności, które z pewnością im przecież towarzyszyły. Emocje pojawiają się dopiero wtedy, gdy autor opisuje swoje relacje z polinezyjczykami – widać, że byli mu bardzo bliscy. Poza tym książka przypomina trochę dziennik pokładowy, na podstawie którego była pisana – same konkretne opisy. Można tam znaleźć wiele informacji o codziennym życiu na tratwie i przygodach, które zdarzyły się w międzyczasie – niektóre naprawdę przerażające.

ciąg dalszy znajduje się pod adresem: https://niemampojeciacopisze.wordpress.com/2021/02/18/wyprawa-kon-tiki-kon-tiki-ekspedisjonen/

Rewelacyjna!

Rewelacyjna!

Jak rozstrzygnąć spór naukowy w sytuacji, gdy brak jednoznacznie przekonujących dowodów na poparcie tez jednej ze stron? Można, rzecz jasna, toczyć niemające końca dyskusje, które ostatecznie i tak nie prowadzą do osiągnięcia zgody. Można też podjąć konkretne działania, by dostarczyć niepodważalnych dowodów.
Thor Heyerdahl – norweski etnograf był zwolennikiem teorii, zakładającej zasiedlenie Polinezji przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej, podczas gdy większość ówczesnych naukowców uważała, że kierunek migracji był odwrotny i to nie Ameryka ale Azja była kolebką Polinezyjczyków. Powszechnie podawano w wątpliwość możliwość przepłynięcia Pacyfiku przez dawnych mieszkańców Ameryki Południowej. Autor „Wyprawy Kon-Tiki" postanowił eksperymentalnie dowieść prawdziwości swojej teorii. Zorganizował zespół, który wykonał dokładną replikę tratwy z drzewa balsa – takiej samej, jakiej używali dawni inkascy żeglarze. 28 kwietnia 1947 roku ekspedycja wypłynęła z portu Callao w Peru i po trwającej trzy miesiące żegludze dotarła do Archipelagu Tuamotu. Tym samym Heyerdahl udowodnił, że taka podróż była możliwa.
„Wyprawa Kon-Tiki” jest relacją z tej wyprawy. Opisuje ze szczegółami historię przygotowań, a później przebieg ekspedycji, w której uczestniczyło sześciu mężczyzn. Bogato ilustrowana zdjęciami książka zasłużenie stała się bestsellerem i pomimo upływu ponad sześćdziesięciu lat od jej wydania wciąż jest warta przeczytania. To bezcenny zapis rejsu na prymitywnej tratwie po bezmiarze wód Pacyfiku i zbiór doświadczeń, których w żaden inny sposób nie dałoby się zebrać.
Nie jest przy tym istotne, że teoria Thora Heyerdahla nie znajduje współcześnie potwierdzenia w badaniach genetycznych. Osiągnięcia załogi tratwy Kon-Tiki nie podlegają kwestionowaniu i wniosły niewątpliwy wkład do wielu dziedzin wiedzy.

Thor Heyerdahl – norweski etnograf był zwolennikiem teorii,...

Krótko - świetna opowieść o odważnym człowieku i rejsie który przeszedł do historii

Lubię tę książkę. Powstała, gdy nie było tanich lotów do Azji, stron internetowych skrzykujących ekipy na katamaran po Karaibach, aplikacji wyszukujących nocleg na Vanuatu itd. Lubię kontrowersyjną teorię Thora Heyerdahla a to co zrobił niech będzie punktem odniesienia dla wszystkich, którzy określają się słowem "podróżnik". Absolutnie niesamowita akcja i taka książka.

Genialna książka podróżnicza.
Opowieść o pogoni za marzeniami.
O wytrwałości i wielkiej odwadze.
Mój czytelniczy powrót do książki z dzieciństwa.
Urzekła mnie kiedyś, zachwyca mnie również dziś.
Opowieść o niezwykłej podróży. Tratwą. Przez Pacyfik.
O szalonej, heroicznej walce z żywiołami.
To klasyka wśród książek przygodowych.
Stała zawsze na półce w moim domu rodzinnym.
Cieszyła się zainteresowaniem kilku pokoleń.
Polecam ją każdemu, nie tylko kochającym przygodę.
Można poczuć zapach morza ;)

Genialna książka podróżnicza.
Opowieść o pogoni za marzeniami.
O wytrwałości i wielkiej odwadze.
Mój czytelniczy powrót do książki z dzieciństwa.
Urzekła mnie kiedyś, zachwyca mnie również dziś.
Opowieść o niezwykłej podróży. Tratwą. Przez Pacyfik.
O szalonej, heroicznej walce z żywiołami.
To klasyka wśród książek przygodowych.
Stała zawsze na półce w moim domu rodzinnym....

Przede mną leży niewielka, pożółkła, nadwyrężona "zębem czasu" i częstym używaniem książka. Na okładce w górnej jej części - podkreślone zdanie "Tratwą przez ocean - śladami boga słońca". Poniżej THOR HEYERDAHL - WYPRAWA KON-TIKI, a w dolnej części wypełniony wiatrem żagiel z wizerunkiem brodatego boga TIKI ponad wznoszącą się, zwieńczoną grzywaczem falą.
Książka wydana w 1972 roku, zakupiona wówczas, przeczytana i stojąca na półce w miejscu najbardziej dostępnym, by łatwo było do niej wracać.
Cenię sobie książki podróżnicze, ta jest wyjątkiem najcenniejszym i najbardziej pamiętanym. Kiedyś wydawało się zupełnie niemożliwych do oglądania rejonów opisywanych przez autora, teraz po wielu latach chciwie poszukiwanych miejsc Peru czy Boliwii znaczonych pobytem autora.
Znów do niej po raz kolejny wracam - jest moim towarzyszem - w chwilach trudnych i pełnych słońca. Znów jestem wśród głębi nocy pod rozgwieżdżonym niebem na bezkresie oceanu wśród życzliwych i odważnych, ciekawych świata ludzi.

Książka wydana w...

Wspaniała historia, obalająca teorie naukowych niedowiarków ,że nie jest możliwe ,aby ludy Ameryki łacińskiej już 1500 lat temu zamieszkały wyspy Oceanii. A jednak jest możliwe...Grupa 6ciu śmiałków + papuga i krab Johansen ,wyrusza w podróż na "tratwie" ku wybrzeżom wysp Polinezji zdając się na łaskę prądów morskich i wiatru. Podróż trwała 101 dni a droga jaką przebyli owi śmiałkowie wyniosła 6980 km. Opowieść jest niesamowita,można się poczuć, jak by się było z bohaterami na tratwie.Można poczuć ogrom żywiołów jak i samego oceanu z tętniącym w nim życiem co czyni tą książkę dlatego tak wyjątkową ...

2059

Na półkach: , , , , , , ,

"Kon-Tiki" to po prostu TA książka podróżnicza mojego dzieciństwa. Zwariowany pomysł kilku pasjonatów zainicjował coś, co historycy robią dzisiaj nagminnie: Starając się udowodnić jakąś tezę o życiu w dawnych czasach, sięgają po eksperyment.

Gdyby nie Heyerdahl i jego ferajna być może mielibyśmy dzisiaj o wiele mniej takich przedsięwzięć. A przecież warto je podejmować, bo nic tak nie otwiera umysłu na problemy życia codziennego dawnych epok, jak "wejście" w dany świat i przekonanie się o tym, z jakimi wyzwaniami borykało się dane społeczeństwo.

Wprawdzie później okazało się, że Heyerdahl nie miał racji, że Polinezyjczycy przybyli jednak z Azji, ale nie czyni to tej wspaniałej książce żadnego uszczerbku. "Kon-Tiki" to jeden z najlepszych przykładów na genialną literaturę podróżniczą. A dla czytelników lubujących się w tematach marynistycznych to po prostu lektura obowiązkowa.

Thor Heyerdahl Wyprawa Kon-Tiki Zobacz więcej