Bumerang

Wydawnictwo: Sonia Draga
Boomerang
978-83-7508-535-8
Ag2S

Swą najnowszą książką autor słynnego Wielkiego szorta (Wydawnictwo Sonia Draga, 2011) zabierze czytelników w fascynującą podróż po Europie i Ameryce w poszukiwaniu źródeł kłopotów finansowych państw, które znalazły się na skraju bankructwa. W tym celu odwiedzi między innymi Islandię, Grecję i Irlandię, gdzie z perspektywy dziennikarskoturystycznej przyglądać się będzie nie tylko namacalnym skutkom kryzysu, ale przede wszystkim mentalności, obyczajom i podejściu do pieniędzy zwykłych obywateli, instytucji finansowych, władz państwowych oraz całych narodów. Z jego podróżniczo-ekonomicznej opowieści wyłania się obraz świata ogarniętego pokusą pieniądza. Wysyp tanich kredytów, nonszalancka bankowość inwestycyjna, bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości, nieroztropna polityka finansowa władz państwowych z jednej strony, z drugiej zaś zwykła ludzka zachłanność, ekstremalny materializm, łapówkarstwo, malwersacje podatkowe, a do tego sprytne machinacje finansistów z Wall Street i odrobina narodowego szaleństwa – oto tylko niektóre wymieniane przez autora przyczyny największych bankructw państw Europy. Liczne wywiady i prywatne rozmowy z różnymi ludźmi, zabawne anegdoty podparte rzetelną wiedzą z zakresu ekonomii oraz bystre obserwacje antropologicznosocjologiczne w połączeniu z wnikliwą analizą globalnej sytuacji ekonomicznej sprawiają, że książka Lewisa w sposób fascynujący, a jednocześnie klarowny i przystępny przybliża czytelnikowi mechanizmy kryzysu, jak również przyczyny i potencjalne skutki zapaści na światowych rynkach finansowych.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2012

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

olavon | 2018-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Książka opisuje jak i dlaczego bankrutują całe państwa. Smutno czytać jak rządy kłamią we wszelkich zeznaniach lub nie są w stanie oszacować swoich finansów. Czyta się przyjemnie, ale żeby wszystko zrozumieć, trzeba mieć podstawową wiedzę o bankowości i finansach. Polecam

Tomasz | 2017-11-27
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Ciekawy opis kryzysów w poprzednim dziesięcioleciu. Utrzymywała we mnie ciekawość dalszych fragmentów, nie nudziła.

Łukasz | 2015-12-24
Na półkach: Przeczytane, Polecam, 2015, Ekonomia

Lewis robi wycieczkę po Islandii, Irlandii, Grecji i Niemczech. Głównym zamierzeniem autora jest pokazanie co było przyczyną kryzysów finansowych w tychże krajach. Książka niezwykle ciekawa. Zawiera wiele smaczków, których wprost aż nie sposób ominąć bez komentarza jak chociażby wielokrotnie wspomnienie Polaków jako budowniczych irlandzkich osiedli. Szkoda, że akurat w tej konkretnej sprawie Polacy zostali przedstawieni jako banda wszystko-imających się ludzi, którzy pobudowali, zostawili, wzięli kredyty na samochody i wrócili do krajów. Samochody stoją na lotniskowym parkingu, a kredyty nie zostały spłacone. Islandzki typ mężczyzny macho, który jest tak silny, dumny i pewny siebie, że nawet niezauważa, że się zadłuża oraz to jak do bankowości ruszają kobiety. Niemiecka fascynacja kałem - tak, nie pomyliłem się, na prawdę opisuje ich fascynacje - którą widać w wielu dziedzinach życia (od słowotwórstwa poczynając). Freud byłby dumny, a Lewis jako to Lewis - dalej będzie kpił,...

fragola | 2012-12-23

Jesli ktoś zna wczesniejsze książki Lewisa, to nie powinien potrzebować zachęty. Dla tych co nie znają - byc moze to dobry wstęp do jego większych powieści - tło kryzysu, z któyrm cały czas się borykamy. Od strony obserwatora, który koncentruje się na zjawiskach i ludziach, a nie wyrafinowanych instrumentach finansowych