Powstanie '44 w komiksie. Antologia prac konkursowych 2011.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Antologia Komiksu Polskiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Egmont Polska
978-83-237-4767-3
komiksy

Czwarty już tom antologii prac wyróżnionych w konkursie Powstanie ’44 w komiksie. Tematem i inspiracją 5. edycji konkursu były wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego zgromadzone w Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Powstania Warszawskiego. W antologii znalazły się wszystkie prace nagrodzone oraz wyróżnione przez jury i muzeum oraz szeroki wybór najciekawszych komiksów, które nie znalazły się w czołówce, a są warte przedstawienia. Pieczę artystyczną nad konkursem jak co roku sprawował Przemysław „Trust” Truściński.
Trudność polegała na wyborze jednej historii spośród 2700 relacji wizualno-dźwiękowych zapisanych w naszym Archiwum Historii Mówionej. Następnie, trzymając się historii zapamiętanej przez naocznych świadków wydarzeń, należało ją precyzyjnie zamknąć w kilkuplanszowej przestrzeni. Tegoroczne prace komiksowe oparte na prawdziwych wydarzeniach i postaciach w niebanalny sposób ukazują powstańczą codzienność, często uderzają swoją wyrazistością, skłaniając Czytelnika do refleksji.
Jan Ołdakowski
dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
W antologii znajdziecie Państwo różne sposoby komiksowej narracji i style graficzne. Konkursowych debiutantów i weteranów. Zauważyliśmy w tym roku, że i wśród uczestników w ogóle, i wśród samych laureatów znalazło się wiele kobiet. To ciekawe, bo sztuka komiksu jest raczej zdominowana przez mężczyzn, a i wojenna tematyka mogłaby, na pozór, odstraszać autorki. Sądzę jednak, że wszystko stanie się jasne, gdy nagrodzone komiksy Państwo przeczytacie. Tak, opowiadają one o wojnie. Ale mniej o broni, strzelaniu i walce. Zdecydowanie częściej – o ludzkich losach, psychice poddanej straszliwej presji, drobnych aspektach życia codziennego.
Tomasz Kołodziejczak
redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu, Wydawnictwo Egmont, juror konkursu

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/katalog/wyszukiwanie/komiks,1481.html

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/katalog/wyszukiwanie/komiks,1481.html

kendo777 | 2016-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Wrzucam swoją recenzję komiksu, którą dawno temu napisałem dla Wirtualnej Polski. Nie wiem czy jest dobra, bo pisana dawno temu, ale nic w niej nie będę zmieniał. :)

23 strzały

Już po raz piąty Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało konkurs na komiks o - jakże by inaczej - Powstaniu Warszawskim. Tym razem organizatorzy zasugerowali, aby twórcy oparli swoje kilkustronicowe komiksy na prawdziwych wydarzeniach, których zapis można znaleźć w Archiwum Historii Mówionej.

Wybór był spory, ponieważ Archiwum posiada aż 2700 relacji wizualno-dźwiękowych. Minusem było chyba to, że uczestnik miał jednak ograniczenie. A to zazwyczaj dobrze nie wpływa na jakość dzieła. Żaden artysta nie lubi, kiedy jego twórczą swobodę, próbuje się zamknąć w jakiekolwiek narzucone ramy. Na szczęście co najmniej kilkoro z nich przyzwoicie wywiązało się z powierzonego zadania.

W czwartej wydawanej rokrocznie antologii, znalazło się miejsce na 23 prace twórców w różnym wieku. Trudno jest ocenić tego...

luthien | 2013-03-23
Przeczytana: 23 marca 2013

Nie da się ukryć, że żyjemy w społeczeństwie, które swoją wiedzę coraz częściej czerpie z obrazków. Antologia komiksów z 2011 roku jest doskonałym materiałem dydaktycznym, który pomóc może w prosty, acz dobitny i bardzo emocjonalny sposób, przekazać chociaż fragment wiedzy i wspomnień tych, którzy przeżyli czasy Powstania. Pozycja jest ciekawa graficznie, z tyłu książeczki znajdują się informacje dotyczących autorów. Myślę, że warto ją polecić zarówno młodszym czytelnikom, jak i tym nieco starszym. Moim zdaniem bardzo udane przedsięwzięcie :)

Drakullak | 2016-02-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy