Yorgi #1: Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Yorgi". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
978-83-60915-59-2
yorgi, science-fiction, komiks
komiksy
Camillos

Seks, narkotyki i nieśmiertelność. Bezduszne międzyplanetarne korporacje, mające na usługach całe armie i fabryki produkujące ludzkie części zamienne. Oto świat Yorgiego Adamsa, ostatniego ze Świetlnych, przywróconego do życia po setkach lat. Ten były członek oddziału superżołnierzy pchany żądzą zemsty trafi na trop tajemniczej kosmicznej rasy, która podobno ma kontakt z Bogiem. Czy uda mu się rozwikłać jej zagadkę i ocalić stojący na skraju przepaści świat? Pierwszy tom „Yorgiego” zatytułowany „Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa” to powrót Jerzego Ozgi, jednego z najlepszych polskich rysowników. Scenariusz tej historii, w której łatwo odnaleźć echa twórczości Philipa K. Dicka, napisał natomiast Dariusz Rzontkowski.

* * *

W polskim komiksie science-fiction standardy jakości fabuły i grafiki (a także popularności) ustalił jeszcze w latach 80. XX wieku „Funky Koval” i dotąd jego pozycja leadera w tej kategorii pozostawała niezagrożona. Wreszcie jednak powstał utwór, który dorównuje „Funky’emu” pod oboma wymienionymi względami.

Adam Rusek

źródło opisu: Kultura Gniewu, 2012

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl/index.php

PolishPopkulturę | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Bardzo wymagający komiks; mnogość wątków i postaci sprawia, że trudno się w tym wszystkim połapać; odbioru nie ułatwiają też narkotyczne wizje, haluny, flashbacki, flashforwardy czy przebłyski z alternatywnych wymiarów. Niby czuć klimaty prozy Dicka, ale Dick nawet swoje najbardziej szalone wizje ubierał zwykle w łatwo przyswajalne formy, a tu przez to pomieszanie z poplątaniem trudno czerpać z lektury jakąkolwiek przyjemność. Ode mnie pięć gwiazdek dla obu wydanych dotąd dyptyków, choć nie wykluczam, że może kiedyś, po dziesiątej lekturze, gdy wszystko w jakiś cudowny sposób mi się rozjaśni, ocenę podwyższę :P.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

czechu | 2016-01-06

Zdecydowanie inna niż inne. Dobrze napisana, ciekawie narysowana

Jacog | 2018-03-05
Przeczytana: 21 marca 2018