Borg, McEnroe i złota era tenisa

Tłumaczenie: Jacek Sikora
Wydawnictwo: Bukowy Las
978-83-62478-76-7
tenis, mecz, rywalizacja
rainbowside

W 1981 r. w ostatnim meczu US Open Björn Borg, stoicko spokojny Szwed, najbogatszy i najsławniejszy tenisista w dziejach, przegrał finałowy pojedynek z niepokornym młodym rywalem: Johnem McEnroe. Podszedł do siatki, bez słowa uścisnął dłoń Amerykanina i zniknął z tenisa, w którym dominował przez dekadę. Nikomu wówczas nie przyszło do głowy, że właśnie kończy się epoka, którą w znacznej mierze...

bez słowa uścisnął dłoń Amerykanina i zniknął z tenisa,
w którym dominował przez dekadę.
Nikomu wówczas nie przyszło do głowy, że właśnie kończy się epoka, którą w znacznej mierze tworzyli Borg i trzej pozostali półfinaliści US Open 1981: McEnroe, Jimmy Connors i Vitas Gerulaitis. Wcześniej, przez niemal sto lat trawniki kortów zarezerwowane były dla zamożnych amatorów, dżentelmenów. W 1968 r. do gry dopuszczono zawodowców, co na zawsze odmieniło jej oblicze. Na lata 70. przypadł zaś tenisowy boom. Dzięki charyzmatycznym młodym graczom przybywało tenisistów, a dyscyplina sięgnęła szczytów popularności. Ostatni turniej owej złotej ery – US Open 1981 – stał się kanwą do przedstawienia życia i kariery tenisistów, dzięki którym tak bardzo zapadła ona ludziom w pamięć. Szweda zwanego Lodowym Borgiem, skrzętnie ukrywającego kipiące w nim emocje. McEnroe, nieznośnego geniusza i „zabójcy” idola. Dzieciaka z robotniczych dołów – Connorsa, który piekielnymi uderzeniami obdzierał piłkę ze skóry. Ilie Năstase, rumuńskiego błazna, przekraczającego granice przyzwoitego zachowania i smaku. Gerulaitisa, czarującego nowojorczyka, stałego bywalca Studia 54. I Ivana Lendla, czeskiego robota, zwiastuna dynamicznej przyszłości tenisa.
Jeden dobrze prosperował, innemu się upiekło, jeszcze inny przegrał z kretesem. Ale żaden nie zostanie zapomniany.

źródło opisu: http://www.bukowylas.pl/

źródło okładki: http://www.bukowylas.pl/

Siddhartha | 2017-04-22
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Świetna książka. Tignor posługuje się pięknym, sugestywnym językiem. Niektórym może się nie spodobać ogromna liczba dygresji. Wspominani są nie tylko Borg i McEnroe, lecz także wszyscy wielcy gracze lat 70. i pierwszej połowy 80.: Nastase, Connors,Gerulaitis,Vilas i inni. Ich sylwetki są pokazane w sposób dogłębny. Autor świetnie sportretował rodzenie się zawodowego tenisa. Pokazał sposób w jaki ten elegancki, kulturalny, ale także snobistyczny sport zmienił się nie do poznania,w masową i brutalną rywalizację żadnych sławy i pieniędzy graczy.

Jacoa1 | 2017-11-29
Przeczytana: 26 listopada 2017

Kto obejrzał film z tego roku, odnajdzie znajome motywy. Książka dla fanów "starego" tenisa, z wieloma nazwiskami z tamtych lat. Nostalgicznie trochę.

Flavia | 2013-11-04

W swojej kategorii jest to naprawdę rewelacyjna książka. Stephen Tignor, który jest redaktorem pisma i portalu 'Tennis' ma talent do łączenia lirycznych opisów z rzeczową analizą. Dysonuje wieloma świetnymi i unikatowymi anegdotami. W tej książce Tignor opisuje słynną rywalizację Borga i McEnroe'a i jej kulisy.

Black1989 | 2016-10-19
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Polecam. Nie tylko dla fanów tenisa.

cherry-picking | 2017-11-28
Dominik | 2017-09-28