Borg, McEnroe i złota era tenisa

Okładka książki Borg, McEnroe i złota era tenisa Stephen Tignor
978-83-62478-76-7
Jacek Sikora
tenis mecz rywalizacja

Okładka książki Phil Jackson. 11 pierścieni Hugh Delehanty, Phil Jackson
Phil Jackson. ... Hugh Delehanty, Phi...
Okładka książki Nienasycony zwycięzca Alessandro Alciato, Carlo Ancelotti
Nienasycony zw... Alessandro Alciato,...
Okładka książki Rafa John Carlin, Rafael Nadal
Rafa John Carlin, Rafael...

Każdy fan tenisa powinien przeczytać :)

Każdy fan tenisa powinien przeczytać :)

Tenis to dyscyplina sportu niezwykle popularna w moim rodzinnym domu,ponieważ siostra przez wiele lat trenowała i grała w turniejach.Ja mimo swojej miłości do sportu,akurat do tenisa zbytnio się nie mogłem przekonać,aczkolwiek zdarzyło mi się oglądać w akcji takich graczy jak Andre Agassi,Pete Sampras czy Marat Safin.Książkę kupiłem mojej Mamie na imieniny,postanowiłem ją przeczytać i nieco zgłębić temat.Czytało się świetnie,nawet jeśli ktoś nie interesuje się tym sportem.Autor przedstawia złotą erę tenisa,czyli przejście od ery amatorskiej do ery open,otwarcia się na zawodostwo i komercjalizację.Symbolem tego złotego okresu była legendarna rywalizacja Szweda Bjorna Borga z Amerykaninem Johnem McEnroe.Można porównać ich do dwóch legend NBA Larrego Birda i Magica Johnsona,którzy też ze sobą rywalizowali i wznieśli swoją dyscyplinę sportu na wyższy poziom.W książce jest dużo anegdot,opisów legendarnych meczów,sporo bohaterów drugoplanowych,zawodników i trenerów.Myślę,że jak ktoś interesuje się tenisem to pozycja absolutnie obowiązkowa,a osoby zainteresowane sportem ogólnie też znajdą tu coś dla siebie.

Nigdy nie interesował mnie tenis. Dlaczego przeczytałem książkę o tenisie? Przypadek. Duży sklep, kolejka jak diabli i ta książka, porzucona przez kogoś w okolicach kasy. Stałem i aby zabić nudę zacząłem ją czytać. Kiedy dotarłem do kasy, po prostu za nią zapłaciłem. Tak mnie wciągnęła.
Punktem odniesienia jest finał US OPEN z 1981 roku. Na kolejnych stronach znajdziemy trochę historii tego, wcześniej snobistycznego sportu, zarezerwowanego dla elit i dla kontrastu rodzące się kariery MaCenroe, Connorsa, Gerulaitisa i innych. Rzucanie rakietami, kłótnie z sędziami. No jak? W tenisie? Wszak to gra dla dżentelmenów. Panie i Panowie! Nie. Dżentelmeni odeszli do historii wraz z utworzeniem formuły Open. Nie spotykamy się tu dla przyjemności.
Jest to także historia ludzi, którzy z nizin społecznych weszli na salony, ale także ludzi, którzy potrafili z niczego stworzyć najlepsze turnieje na świecie – niesamowity opis początków US OPEN. Przy okazji, można się trochę dowiedzieć o amerykańskich klimatach miejskich z początku lat osiemdziesiątych. A wiecie, że wcześniej piłki tenisowe były białe? A teraz są zielone. A wiecie dlaczego? Naprawdę fajna książka. Wchłonąłem ją w dwa wieczory. Dla tenisowego laika, to niezły wyczyn. Barwna opowieść o narodzinach zawodowego tenisa.

Świetna książka. Tignor posługuje się pięknym, sugestywnym językiem. Niektórym może się nie spodobać ogromna liczba dygresji. Wspominani są nie tylko Borg i McEnroe, lecz także wszyscy wielcy gracze lat 70. i pierwszej połowy 80.: Nastase, Connors,Gerulaitis,Vilas i inni. Ich sylwetki są pokazane w sposób dogłębny. Autor świetnie sportretował rodzenie się zawodowego tenisa. Pokazał sposób w jaki ten elegancki, kulturalny, ale także snobistyczny sport zmienił się nie do poznania,w masową i brutalną rywalizację żadnych sławy i pieniędzy graczy.

W swojej kategorii jest to naprawdę rewelacyjna książka. Stephen Tignor, który jest redaktorem pisma i portalu 'Tennis' ma talent do łączenia lirycznych opisów z rzeczową analizą. Dysonuje wieloma świetnymi i unikatowymi anegdotami. W tej książce Tignor opisuje słynną rywalizację Borga i McEnroe'a i jej kulisy.

Polecam. Nie tylko dla fanów tenisa.

Polecam. Nie tylko dla fanów tenisa.

Na półkach: , , , , , ,

Kto obejrzał film z tego roku, odnajdzie znajome motywy. Książka dla fanów "starego" tenisa, z wieloma nazwiskami z tamtych lat. Nostalgicznie trochę.

Dobra książka. Początkowo myślałem że to będzie tylko o pojedynkach Borga z Johnem i finał to ich mecz na UsOpen 1981,a tu jeszcze kilka historii o innych tenisistach się pojawiło.

• Tenis
  • Sport