Raúl. Sekrety legendy

Okładka książki Raúl. Sekrety legendy Ulises Sánchez-Flor
Okładka książki Raúl. Sekrety legendy
Ulises Sánchez-Flor Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Sine Qua Non
2014-10-22
2014-10-22
Barbara Bardadyn
reportaż literatura faktu sport Real Madryt piłka nożna

Raul Blanco Gonzalez - to postać dzięki której zakochałem się w futbolu. I takię w tej miłości do dziś. Obowiązkiem takiego fana, jak ja, jest więc zapoznanie się z biografią tego piłkarza.
Przeczytałem w życiu wiele biografii, a zdecydowana ich większość, to losy sportowców. Doświadczenie to nauczyło mnie jednego. Mianowicie, najbardziej ciekawe są autobiografie.

Raul nie jest jednak osobą, która mogłaby mówić o sobie tak wiele, jak na przykład... ja 😄 Ciężko więc liczyć na jakąś perełkę z pudełka "autobiografia". Ponadto hiszpański zawodnik nigdy nie był (i nie jest) skandalistą. Nie można więc także spodziewać się jakichś pikantnych smaczków.

Jako fan Raula, musiałem przeczytać te książkę. Jako fan piłki lub sportu, możesz przeczytać tę pozycję. Jako fan książek, raczej nie będzie to dzieło, które przeczytasz z rumieńcami na polikach, ani też nie zapadnie w Twojej pamięci na lata.

Ot, przeciętna książka, o nieprzeciętnym zawodniku. Ale może to i lepiej świadczy o samym Raulu, jako o sportowcu. 😉

Raul nie...

Jakoś nie jestem w stanie jednoznacznie ocenić książek sportowych wydawanych przez oficynę SQN. Pod względem edytorskim bardzo ładnie wydane, ładnie prezentuje się na półce, wyraźny druk, dobór postaci interesujący… Tylko treść biografii jakaś rozmyta, nieprzekonująca, zbyt skrótowa i pobieżna. Znacznie częściej niż o dokonaniach, kontuzjach, spotkaniach mamy do czynienia ze swoistą laurką ku czci zawodnika, natrafiamy na ugrzecznione wypowiedzi kolegów bądź trenerów. Tym samym nie dowiadujemy się niczego więcej ponad to, co możemy usłyszeć w zdawkowym wywiadzie udzielanym dla kolorowej prasy, czy krótkiej rozmowie po meczu. Jeżeli dodatkowo zważyć duże odstępy między wierszami, to treści merytorycznej otrzymujemy niezmiernie mało. Żal, bo Raul to zawodnik wybitny, bez którego przez lata trudno było sobie wyobrazić reprezentację Hiszpanii (102 występy) czy Realu Madryt. Swoistą ironią losu pozostaje okoliczność, że sukcesy w drużynie narodowej przyszły dopiero po jego odejściu. Niezwykle skuteczny napastnik, piąty strzelec w historii La Liga, długo by wymieniać. Z pewnością zasługuje na równie utalentowanego kronikarza, który opisze tę przebogatą karierę piłkarską.

Bardzo ciekawa pozycja opisująca karierę legendy klubu Real Madryt, jednego z najlepszych oraz najwszechstronniejszych piłkarzy globu Raula Gonzalesa Blanco.
Książka jest podzielona na 3 części, pierwsza to lekko rozbudowany biogram Raula, druga to opinie o piłkarzu kolegów z boiska, trenerów, działaczy. Ostatnia, trzecia cześć to wywiad przedstawicielki największego polskiego serwisu o Realu Madryt z głównym bohaterem.
Nie ukrywam że jestem fanem zarówno tego zawodnika jak i teamu ze stolicy Hiszpanii, dlatego lektura tej książki sprawiła mi dużą przyjemność.
Nie jest to stricte biografia ale warto ją przeczytać bo Raul Gonzales Blanco swoją postawą życiową powinien być wzorcem sportowca, rodzica i człowieka dla wielu nie tylko wiążących swoją przyszłość ze sportem.

Odkąd interesuję się piłką nożną Raul był zawsze wielką gwiazdą.Kojarzył mi się zawsze z młodością,wielką jakością,doskonałą lewą nogą i był prawdziwym symbolem Realu Madryt.Biografia przedstawia po krótce jego karierę,opisuje jego początki od szkółki Atletico po przejście do Realu,gdzie już jako nastolatek szturmem wszedł do pierwszego składu,a już w drugim meczu przeciwko swojemu byłemu klubowi strzelił gola i zaczął pisać swoją legendę.Książka przedstawia jednak portret Raula jako człowieka,który przez całą swoją karierę wzbudzał zarówno wśród trenerów,kolegów z zespołu,prezesów,rywali i przede wszystkim kibiców ogromny szacunek.Uosabiał on wszystkie wartości jakim wierny jest Real Madryt,zawsze skoncentrowany na piłce,uczynny,koleżeński,pełen szacunku,skromny,zaangażowany,uczynny,wzór profesjonalisty,który nigdy w karierze nie dostał czerwonej kartki.Prawdziwy kapitan kochający klub,zawsze gotowy do gry i treningu.Jeśli w Barcelonie kimś wyjątkowym,odbiegającym od standardów jest Lionel Messi, tak jego odpowiednikiem w Realu był Raul.Wiele osób uważa,że nie miał on żadnej cechy i umiejętności na wybitnym poziomie,ani wielkiej szybkości,ani gry głową,ani wybitnego dryblingu,za to wszystkie elementy robił bardzo dobrze.Ja jednak uważam,że miał genialną lewą nogą,którą mógł wiązać krawaty i robił genialne podcinki,grał niezwykle zespołowo,miał zmysł do gry kombinacyjnej,świetne wykończenie.A najważniejszy był u niego wielki charakter przywódcy.Odkąd zaczął grać w Realu przeżył wielu trenerów i wiele gwiazd,przychodzili do klubu piłarze jak Zidane,Figo,Ronaldo czy Cristiano Ronaldo,ale każdy z nich,mimo gwiazdorskich ambicji,wiedział że to Raul jest największą legendą,podziwiali go wszyscy.Cristiano Ronaldo od dzieciństwa grał z numerem 7,jednak wiedział,że należy się on wyłącznie Raulowi.Rysą na karierze Raula,co zresztą też jest podobieństwem z Messim,jest jego kariera reprezentacyjna.101 spotkań i 44 gole,a jednak zabrakło go na turniejach mistrzowskich.Nigdy nie skończył kariery reprezentacyjnej,a nie został odpowiednio doceniony i godnie pożegnany,tak jak na to zasługiwał.W Realu oddał serce i duszę klubowi,osiągnął z nim wszystko,a odszedł tylnymi drzwami,klub zachował się wobec niego kompromitująco,dopiero po 3 latach od odejścia zrobił mu godniejsze pożegnanie,ale duży niesmak pozostał.To jak wielkim i genialnym był piłkarzem,jednym z największych w historii dyscypliny pokazują też jego 2 lata spędzone w Shalke.Legenda Realu nie obrosła w piórka,w sile wieku dalej był chętny do rywalizacji i już w 1 sezonie doprowadził swój nowy klub do największego sukcesu w historii-półfinału Ligi Mistrzów.Spędził tam dwa lata,a był jego kapitanem,żegnano go z największymi honorami,zastrzeżono (chyba czasowo) jego numer,grając ledwie dwa sezony został największą legendą klubu.Warto było przeczytać biografię,bo wielcy piłkarze kończą grę,ale pamięć o nich powinna pozostać i trwać.

Niestety książka o moim ulubionym piłkarzu okazała się najzwyczajniej słaba. Nie dowiedziałem się nic nowego poza tym co można było przeczytać w prasie czy internecie. Po tak świetnej książce jak Aniołowie o brudnych twarzach Sekrety legendy okazały się rozczarowaniem. Żadnych sekretów tam nie znajdziemy a całość przypomina kiepską hagiografię czy szkolne wypracowanie o znanej osobie. No i ile można czytać, że Raul nie był w niczym na 10, ale wszystko miał co najmniej na 7? Nadmienię, że w książce tylko jedna osoba wypowiedziała się inaczej. Bądź też, że nie był piłkarskim geniuszem ale wszystko zdobywał uporem i pracą? Nadmienię, że w książce tylko jedna osoba wypowiedziała się inaczej.

Czasy, w których grał Raul uważam za złotą erę w światowym futbolu, piłka wtedy była niesamowita. A skład z Figo, Carlosem, Beckhamem, Zidanem, Ronaldo, Raulem, Hierro, Helguerą, Gutim, Casillasem być może najlepszym składem jaki było mi dane widzieć w życiu. Zaznaczam, że nie znoszę Realu Madryt. Raul jest jednym z piłkarzy tamtej generacji, piłkarzy wybitnych. Dlatego jako ogromny pasjonat futbolu oczywiście musiałem po nią zajrzeć. Niesamowita kariera, wcześnie zaczęta, pełna wybojów, sukcesów, pięknych chwil, wzlotów i upadków. Tak jak widziałem ja i Inni na boisku, Raul, niesamowity charakter, niesutępliwość, obsesja na punkcie samodoskonalenia się, walka o każdą piłką. Urodzony wojownik i kapitan. Wzór dla każdego, nawet dla najlepszych. Każdy jak jeden maż mówi o Raulu to samo, od trenerów, po prezesów aż po piłkarzy którzy z Nim grali. To nie przypadek. Pozycja dla fanów Raula, Realu obowiązkowa, ale dla fanów futbolu również, bo to wielka postać nie tylko dla Fanów Królewskich, ale dla każdego kto kocha futbol.

Nigdy nie byłem fanem Realu Madryt ale szacunek do Raula Gonzaleza miałem zawsze. Książki nie powinno się traktować jako biografii, gdyż jest napisana okiem dziennikarzy, przyjaciół, osób które były gdzieś blisko życia Raula. Książka jest zdecydowanie lepsza niż sposób w jaki Real Madryt pozbywa się swoich zasłużonych piłkarzy.

Książka jednego z najlepszych napastników w historii. I to mówię Ja, fan FC Barcelony !

Od dawna chciałem przeczytać jakąś biografię. Po krótkim zastanowieniu, doszedłem do wniosku, że musi to być biografia sportowca. Gdy w ręce wpadła mi książka poświęcona życiu i karierze Raula nie miałem wątpliwości, że to najlepszy wybór.

Od dawna jestem kibicem Madryckiej drużyny. Lata świetności Raula przypadają na okres mojego dzieciństwa, kiedy zainteresowanie footballem osiągnęło u mnie apogeum.

Samą książkę czyta się niezwykle szybko. Zawiera szczegółowy opis kariery zawodnika w Realu Madryt, Schalke, w Katarze oraz karierę reprezentacyjną. W książce zawarta jest spora ilość opinii ludzi, którzy spotykali zawodnika w trakcie jego kariery. Zawarty jest również dosyć szczegółowy opis dzieciństwa Raula oraz jego kariery juniorskiej.

Polecam wszystkim fanom piłki nożnej, nie konieczne kibicującym hiszpańskiej drużynie

Książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Przeczytałam ją z polecenia pewnego przystojnego wielbiciela Realu Madryt. Nie spodziewałam się po tej lekturze zbyt wiele. Jednak osobowość Raula przedstawiona w książce w sposób dość głeboki sprawiła, iż przeżyłam w trakcie lektury wiele chwil rozmyślać nad konstrukcją osobowości zwycięzcy. Polecam serdecznie

• Sport
  • Biografie