Czarownice z Pomorza i Kujaw

Wydawnictwo: Region
978-83-7591-168-8
ismara

"Najnowsza książka Anny Koprowskiej-Głowackiej "Czarownice z Pomorza i Kujaw" opisuje historie kobiet uważanych za czarownice i jako takie osądzone, torturowane i skazane na śmierć lub wygnanie. Autorka odtworzyła te interesujące wydarzenia na podstawie archiwalnych dokumetów. Wszystkie opisy poprzedza wstęp, w którym A. Koprowska-Głowacka odwołuje się do słynnego "Młotu na czarownice" - dawnego podręcznika postępowania z czarownicami."

źródło opisu: Wydawnictwo REGION, 2010

źródło okładki: http://wydawnictworegion.pl/autorzy/135-czarownice...»

Emsi | 2018-09-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 23 września 2018

Kupiłam podczas jednodniowego wypadu do Tucholi. Książka stała w gablotce, a tytuł wołał do mnie: "Kup mnie, kup mnie!". I kupiłam.
Historie są oparte na faktach, ale fabularyzowane. Wszystko byłoby piekne, gdyby nie to, że praca jest wyjatkowo nierówna. Skoro fabularyzujemy i siłą rzeczy i tak oplatamy opowieści elementami fikcji, to dlaczego część biografii dopieszczamy do granic możliwości, a inne po macoszemu zostawiamy bez efektu? Jeśli to bezpodstawny zarzut, można mi zwrócić uwagę, ale takie są moje odczucia po lekturze.

Julia | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Wielokrotnie zastanawiałam się skąd w chrześcijaństwie tyle nienawiści do kobiet... (jeśli znajdzie się ktoś, kto jest mi w stanie to wytłumaczyć, to bardzo proszę o wiadomość)

Czytałam notę "Od autora" i wiem, że nie jest to książka historyczna, ale postaci są autentyczne, więc (jeśli dobrze rozumiem) opowieści o tych osobach powstały w oparciu o akta sądowe. We mnie te historie wywołały głównie złość i niedowierzanie. Zwłaszcza, kiedy przypomniała mi się skala tego "obłędnego koła mordu i krwi".

mircia | 2017-09-21
Przeczytana: 21 września 2017

Dobry sfabularyzowany dokument. Historia kobiet, które w większości zginęły nielekką śmiercią w wyniku ludzkich pomówień, mściwości, antypatii, czy przeciwnie - ktoś nadto lubiany również musiał mieć konszachty z diabłem. Opowieść o ludzkiej ciemnocie. Oskarżenie o czary było wygodnym i potężnym narzędziem na pozbycie się nielubianej sąsiadki, współspadkobiercy, zbyt umiejętnej lub nieumiejętnej zielarki, kogoś, komu zazdrości się sukcesu życiowego, czy żeby znaleźć winną przedłużającej się suszy, gradów, zarazy lub czyjejś złamanej nogi, albo w imię odrzuconej miłości. Rzucenie niefortunnego zdania w gronie znajomych również mogły sprowadzić na stos. Przerażająco smutne losy kobiet, na które po prostu "trafiło". Zastanawiam się tylko, czy osoby winne tych okropnych wyroków smażą się w piekle? Tam, gdzie jak sądzili, trafią oprawiane przez nich "czarownice"?

Inteligencja, uroda, głupota, wiedza, umiejętności, szczęście, pech, choroby, przypadek losu, bogactwo, ubóstwo, aspołeczność, bycie towarzyskim i lubianym, pomocnym oraz z wielu innych przyczyn (generalnie WSZYSTKICH cech i zachowań) mogłaś bądź mogłeś zostać posądzony o czary. Wielu bezbronnych, niewinnych ludzi zostało zamordowanych z błahych przyczyn... zamordowani w większości przez spalenie żywcem... poprzedzane straszliwymi, brutalnymi torturami.

"Kat podpalił stos. Płomienie powoli ogarniały drewno, jakby nieśmiało zbliżając się do udręczonej młodej kobiety. Na jej zmęczonej twarzy pozostawały jednak ślady urody - urody, która zawiodła ją na stos. Pierwsza zajęła się suknia... W chwilę później w ogniu stanęło całe jej ciało, które rychło obróciło się w popiół."

Książka przedstawia jak bardzo ludzie wierzą w zabobony i są zazdrośni i złośliwi. "Akcja" rozgrywa się w wieku XV-XIX, niestety ludzie nadal są tacy sami... i do dzisiejszego dnia są procesy o czary. Tylko, że...