Społeczeństwa prahistoryczne

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Problemów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Prehistoric Societes
historia, archeologia, prahistoria
historia
Elaine

Wybitni archeolodzy brytyjscy dają interesującą syntezę dziejów kultury ludzkiej od początków jej powstania aż do ostatnich wieków p.n.e. Przypominają krótko zarys dziejów Ziemi i miejsce człowieka w przyrodzie, by następnie na przykładach konkretnych kultur archeologicznych prześledzić powolny proces udoskonalania narzędzi, stopniowe zasiedlanie coraz to nowych obszarów Ziemi, rozwój określonych form gospodarki i sztuki, kształtowanie się wierzeń i instytucji społecznych.

Przemek | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

Ogromna ilość informacji... No, przynajmniej dla amatora ilość przygniatająca (łącznie ze stanowiskami archeologicznymi, rodzajami odkrytych przedmiotów, liczbami domów w osadach, itd.), obawiam się poważnie sytuacji typu "jednym uchem wpadło, drugim wypadło". Choć mimo tego ogromu napisana w sposób zupełnie zrozumiały. Nie wiem czy jest coś bardziej przystępnego. O czym z grubsza ta książka? O prahistorii: nauce zajmującej się dziejami człowieka przed wynalezieniem pisma.
Pobieżnie zreferuję moje notatki.
1. Paleolit--epoka narzędzi z krzemienia--pięściaki i... długo nic, pod koniec paleolitu broń z łączonymi różnymi elementami (np. harpun), rylce, igły z uszkiem, technika polowania z pułapkami, ślady chat, początki sztuki--figurki kobiet (Wenery), wizerunki narządów płciowych, kolorowe rysunki skalne w kulturze magdaleńskiej, wynalezienie łodzi i kolonizacja Australii... Australii, która zatrzymała się na etapie paleolitycznym do czasów współczesnych! Dlatego jest świetnym...