Najnowsze artykuły
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać3
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant32
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stuart Ernest Piggott
2
6,5/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Urodzony: 28.05.1910Zmarły: 23.09.1996
Brytyjski archeolog, najbardziej znany z prac nad prehistorycznym Wessex. Kształcił się w Piggott 's College Churcher i po ukończeniu szkoły w 1927 rozpoczął pracę jako asystent w Reading Museum , gdzie rozwijał wiedzę o ceramice neolitu.Był prezesem Towarzystwa Prehistorycznego 1960 / 63, a następnie prezesem Towarzystwa Antiquaries Szkocji 1963 / 67, a następnie przewodniczącym Rady British Archaeology 1967 / 70, i członkiem zarządu British Museum w latach 1968 i 1974. W 1963 roku wyprodukował dokładną analizę kultury pucharów w Wielkiej Brytanii, opublikowaną w ramach Festschrift. Zainteresowania Piggotta wczesną historią i praktyki archeologiczne doprowadziły do napisania książki "Druidzi" w 1968 roku. Inne jego książki to Prehistoric Societies (z Grahame Clark),Transport (1983),a następnie jej sequel Wagon, Chariot and Carriage(1992 ). Jego ostatnie książki Starożytna Brytania i Antiquarian Imagination(1989).
Otrzymał CBE , w 1972 r., otrzymał liczne nagrody naukowe od instytucji naukowych w Wielkiej Brytanii i za granicą. Odszedł z Abercrombie Katedry w 1977 roku i otrzymał złoty medal Towarzystwa Antiquaries w Londynie w 1983 roku i medal Grahame Clark z brytyjskiej Akademii w 1992 roku. Zmarł na atak serca w swoim domu w pobliżu Wantage w Berkshire w dniu 23 września 1996 r. i jego szczątki zostały spalone 30 września w Oxford krematorium.
Otrzymał CBE , w 1972 r., otrzymał liczne nagrody naukowe od instytucji naukowych w Wielkiej Brytanii i za granicą. Odszedł z Abercrombie Katedry w 1977 roku i otrzymał złoty medal Towarzystwa Antiquaries w Londynie w 1983 roku i medal Grahame Clark z brytyjskiej Akademii w 1992 roku. Zmarł na atak serca w swoim domu w pobliżu Wantage w Berkshire w dniu 23 września 1996 r. i jego szczątki zostały spalone 30 września w Oxford krematorium.
6,5/10średnia ocena książek autora
25 przeczytało książki autora
46 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Społeczeństwa prahistoryczne
Stuart Ernest Piggott, Grahame Clark
6,8 z 4 ocen
15 czytelników 1 opinia
1970
Najnowsze opinie o książkach autora
Druidzi Stuart Ernest Piggott
6,3
Lektura tej książki jest bolesna dla głowy pełnej romantycznych wyobrażeń na temat druidów, zaczytanej w "Pieśniach Osjana" i zasłuchanej w Clannad. Niedobry pan Piggot niszczy te wszystkie złudzenia, odwołując się do wiarygodnych (dla odmiany) źródeł, zamiast do bajań romantyków i uroczych, ale jednak mitomanów. Operacja ta, owszem, może boleć, ale przynajmniej uczy czytelnika różnicy między faktem a wyobrażeniem. Brawa dla tego pana.
Społeczeństwa prahistoryczne Stuart Ernest Piggott
6,8
Ogromna ilość informacji... No, przynajmniej dla amatora ilość przygniatająca (łącznie ze stanowiskami archeologicznymi, rodzajami odkrytych przedmiotów, liczbami domów w osadach, itd.),obawiam się poważnie sytuacji typu "jednym uchem wpadło, drugim wypadło". Choć mimo tego ogromu napisana w sposób zupełnie zrozumiały. Nie wiem czy jest coś bardziej przystępnego. O czym z grubsza ta książka? O prahistorii: nauce zajmującej się dziejami człowieka przed wynalezieniem pisma.
Pobieżnie zreferuję moje notatki.
1. Paleolit--epoka narzędzi z krzemienia--pięściaki i... długo nic, pod koniec paleolitu broń z łączonymi różnymi elementami (np. harpun),rylce, igły z uszkiem, technika polowania z pułapkami, ślady chat, początki sztuki--figurki kobiet (Wenery),wizerunki narządów płciowych, kolorowe rysunki skalne w kulturze magdaleńskiej, wynalezienie łodzi i kolonizacja Australii... Australii, która zatrzymała się na etapie paleolitycznym do czasów współczesnych! Dlatego jest świetnym materiałem do analogii etnograficznych.
Ekspansja na Syberię--budowa domów, szycie futer.
Kolonizacja Ameryki pieszo przez Alaskę.
2. Rewolucja neolityczna: odkrycie rolnictwa i pasterstwa (pierwotnie w Jerycho),wynalezienie ceramiki. Kwestia braku bydła przydatnego dla rolnictwa w Ameryce i konsekwencje dla rozwoju kultury Indian, która nie stała się w pełni osiadła.
3. Rozwój wielkich cywilizacji: Mezopotamia, Anatolia, Egipt (który
"zaskoczył" po nawiązaniu kontaktów z Mezopotamią); najazd Hetytów na Anatolię i początek ludów indoeuropejskich (oraz języków indoeuropejskich); cywilizowanie Europy--przenoszenie ciepłolubnych odmian zbóż na zimniejsze tereny, koegzystencja z ludami zbieracko-łowieckimi na terenach północnych, niezdatnych do uprawy, handel rolników z mieszkańcami północy (początki scalania Europy); niejasne początki cywilizacji chińskiej, cywilizacja minojska i mykeńska->oddziaływanie na Europę (np. Stonehenge zawiera relief mykeński i mogło być zbudowane ich technologią!)
4. Przejście do epoki brązu i miedzi--w Europie konsolidacja ludów, ogólno-kontynentalna wymiana handlowa spowodowana słabą dostępnością kopalni metali.
5. Celtowie--sztuka celtycka z fantastycznymi zwierzętami, obróbka żelaza i stali, ulepszone mury ziemno-drewniane, pierwsza prawie rdzennie europejska cywilizacja, choć cywilizacją nigdy się nie stali.