Społeczeństwa prahistoryczne

Okładka książki Społeczeństwa prahistoryczne Grahame Clark, Stuart Ernest Piggott
Okładka książki Społeczeństwa prahistoryczne
Grahame ClarkStuart Ernest Piggott Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Problemów historia
455 str. 7 godz. 35 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Problemów
Tytuł oryginału:
Prehistoric Societes
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1970-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1970-01-01
Liczba stron:
455
Czas czytania
7 godz. 35 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Sylwia Wierzbicka-Pawłowska
Tagi:
historia archeologia prahistoria
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
494
492

Na półkach:

Ogromna ilość informacji... No, przynajmniej dla amatora ilość przygniatająca (łącznie ze stanowiskami archeologicznymi, rodzajami odkrytych przedmiotów, liczbami domów w osadach, itd.),obawiam się poważnie sytuacji typu "jednym uchem wpadło, drugim wypadło". Choć mimo tego ogromu napisana w sposób zupełnie zrozumiały. Nie wiem czy jest coś bardziej przystępnego. O czym z grubsza ta książka? O prahistorii: nauce zajmującej się dziejami człowieka przed wynalezieniem pisma.
Pobieżnie zreferuję moje notatki.
1. Paleolit--epoka narzędzi z krzemienia--pięściaki i... długo nic, pod koniec paleolitu broń z łączonymi różnymi elementami (np. harpun),rylce, igły z uszkiem, technika polowania z pułapkami, ślady chat, początki sztuki--figurki kobiet (Wenery),wizerunki narządów płciowych, kolorowe rysunki skalne w kulturze magdaleńskiej, wynalezienie łodzi i kolonizacja Australii... Australii, która zatrzymała się na etapie paleolitycznym do czasów współczesnych! Dlatego jest świetnym materiałem do analogii etnograficznych.
Ekspansja na Syberię--budowa domów, szycie futer.
Kolonizacja Ameryki pieszo przez Alaskę.
2. Rewolucja neolityczna: odkrycie rolnictwa i pasterstwa (pierwotnie w Jerycho),wynalezienie ceramiki. Kwestia braku bydła przydatnego dla rolnictwa w Ameryce i konsekwencje dla rozwoju kultury Indian, która nie stała się w pełni osiadła.
3. Rozwój wielkich cywilizacji: Mezopotamia, Anatolia, Egipt (który
"zaskoczył" po nawiązaniu kontaktów z Mezopotamią); najazd Hetytów na Anatolię i początek ludów indoeuropejskich (oraz języków indoeuropejskich); cywilizowanie Europy--przenoszenie ciepłolubnych odmian zbóż na zimniejsze tereny, koegzystencja z ludami zbieracko-łowieckimi na terenach północnych, niezdatnych do uprawy, handel rolników z mieszkańcami północy (początki scalania Europy); niejasne początki cywilizacji chińskiej, cywilizacja minojska i mykeńska->oddziaływanie na Europę (np. Stonehenge zawiera relief mykeński i mogło być zbudowane ich technologią!)
4. Przejście do epoki brązu i miedzi--w Europie konsolidacja ludów, ogólno-kontynentalna wymiana handlowa spowodowana słabą dostępnością kopalni metali.
5. Celtowie--sztuka celtycka z fantastycznymi zwierzętami, obróbka żelaza i stali, ulepszone mury ziemno-drewniane, pierwsza prawie rdzennie europejska cywilizacja, choć cywilizacją nigdy się nie stali.

Ogromna ilość informacji... No, przynajmniej dla amatora ilość przygniatająca (łącznie ze stanowiskami archeologicznymi, rodzajami odkrytych przedmiotów, liczbami domów w osadach, itd.),obawiam się poważnie sytuacji typu "jednym uchem wpadło, drugim wypadło". Choć mimo tego ogromu napisana w sposób zupełnie zrozumiały. Nie wiem czy jest coś bardziej przystępnego. O czym z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2
  • Historia
    1
  • Antropologia
    1
  • Archeologia
    1
  • 7) Historia: 0) Archeologia
    1
  • Studia
    1
  • Historia - starożytność
    1
  • W kolejce do poczytalni
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Społeczeństwa prahistoryczne


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne