Okładka książki Afera śródziemnomorska

Amber
typ
papier
Danway
6,5 (376 ocen i 29 opinii)

Opis książki

Baza lotnicza Stanów Zjednoczonych, położona na greckiej wyspie, zostaje zaatakowana przez niemal zabytkowy - pochodzący z czasów pierwszej wojny światowej - niemiecki myśliwiec. Major Dirk Pitt, który zmusił do odwrotu tajemniczego napastnika w żółtym Albatrosie, zaczyna prowadzić śledztwo. Dzięki pięknej Teri poznaje jej wuja, starego Niemca, niegdyś towarzysza broni Kurta Heiberta, jednego z najlepszych niemieckich pilotów. Heibert podczas pierwszej wojny światowej zginął w dziwnych okolicznościach, latał zaś właśnie żółtym Albatrosem...

źródło opisu: okładka

Polecamy

Opinie czytelników
Książkowa-Fantazja | 2013-01-06
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Tym razem w moje ręce wpadła powieść "Afera Śródziemnomorska" autorstwa Clive'a Cusllera, który słynie z powieści sensacyjno-przygodowych.

Książka rozpoczyna się ciekawie, bo od ataku Albatrosa, który był ostatni raz widziany w okresie I wojny światowej.
Major Dirk Pitt wraz z kapitanem Al Giordino przypadkiem znaleźli się w pobliżu ataku. Jak się okazało ten atak stał się poczatkiem przygód dzielnego majora Pitta.
Statek Numa, który prowadzi badania naukowe odkrywa serię tajemniczych działań, które skutecznie utrudniają prace badaczów. W związku z tym Pitt ma za zadanie sprawdzić, kto utrudnia i komu zależy na przerwaniu badań.
Następnie Pitt poznaje atrakcyjną kobietę, która zaprasza go na kolację do rezydencji jej bogatego wuja Von Tilla. Od tej pory Dirk ma nieustannie kłopoty, ale nie będę zdradzać jakie, pozostawię to dla zainteresowanych.
Akcja toczy się na wyspach greckich.
Fabuła jest ciekawa, jest wiele intrygujących zwrotów akcji, jednak są przeplatane momentami znużenia dl...

Danway | 2011-03-18
Przeczytana: 15 lutego 2011

Ta książka znalazła się w moich rękach, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Amber oraz Dziennika Polskiego (w serii Biblioteczka Dziennika Polskiego tom 6)... Książka należy do serii przygód Dirka Pitta...

Powieść zaczyna się niewinnie od zwykłego lotu nad Morzem Śródziemnym... Pilotem jest wcześniej przedstawiony Dirk Pitt, który nagle odbiera sygnał Mayday z amerykańskiej bazy Thasos... Tą właśnie bazę atakuje niemiecki myśliwiec Albatros znany z czasów I Wojny Światowej...

Pitt włącza się do akcji tym samym do akcji ratunkowej i odstrasza napastnika... Niestety nie udaje się go złapać... Major Pitt włącza się do śledztwa, które ma wyjaśnić co było przyczyną ataku, oraz tego co dziwnego dzieje się na statku badawczym NUMA...

Książkę czyta się nieźle... Akcja wciąga, ale jest także przewidywalna... Widać, że to jedna z pierwszych powieści Clive Cusslera... Jednakże nie można powiedzieć, że książka jest zła... Po prostu widać uproszczenia akcji... Książkę polecam wszystkim fanom Dirka...

ZARAZA | 2012-05-07
Przeczytana: 2010 rok

Książka przeciętna.
Nie wciągnęła mnie tak, jak inne powieści Cusslera.
Akcja była też przewidywalna.
Doradzam sięgnąć po inne powieść autora.

Iwa | 2014-06-25
Przeczytana: 2006 rok

Tę książkę przeczytałam w wyniku przypadku, bo wybrałam ją kierując się wyłącznie tytułem (bywa i tak). Za to później lektura kolejnych książek Cusslera (ostatnio Cusslera & spółki) była już celowa, bo książki, których bohaterem jest Dirk Pitt, pracujący dla (fikcyjnej) Narodowej Agencji Badań Podwodnych i Morskich USA, są świetną rozrywką.
Pomysłowość autora w wymyślaniu fabuł jest nieustająca. Wartka akcja, sympatyczni, zindywidualizowani bohaterowie i potoczysta narracja (plus dla tłumaczy!) powodują, że książki z tej serii czyta się dobrze, o ile ktoś nie unika fabuły typu "zabili go i uciekł".
Pitt wraz z przyjaciółmi i współpracownikami uczestniczy w misjach mających na celu ratowanie spuścizny kulturowej, zasobów przyrody, wyjaśnia zagadki z przeszłości, czy wręcz likwiduje akcje i spiski zagrażające istnieniu ludzkości. Nawet mocno sponiewierany przez przeciwników, niecofających się przed żadną nikczemnością, wychodzi cało. Oczywiste jest przy tym, że dobro zwyc...

carmaniola | 2014-07-16

Z przymrużeniem oka.

Ostatnio udało mi się zdobyć kilka starszych pozycji z dorobku Cusslera.
Od wydania "Afery śródziemnomorskiej" mineło ponad 40 lat, dlatego też podeszłam do książki z "przymrużeniem oka".
1. Cała akcja toczy się w obrębie kilku mil kwadratowych - w nowszych powieściach autor miota bohaterami po całym świecie.
2. Prosta opowieść z jednym wątkiem , moje ulubione to te, w których akcja zaczyna się gdzieś w starożytności.
3. Fabuła jak na Cusslera zbyt mało "zakręcona".

No cóż książka nie jest mistrzostwem autora, ale miło było poznać początki Dirka Pita w NUMIE. Fajna niezobowiązująca lektura na plażę.

Faust_Goethe | 2014-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2014

Chciałem przygody, akcji, akcji i jeszcze raz akcji. Na dodatek dziejących się w ciekawych lokalizacjach. I NIE zawiodłem się!

Czytałem różne opinie, o różnych książkach Cussler'a. "Afera Śródziemnomorska" należała do najwyżej ocenianych, jednak najwyżej ocenianą nie była. Mimo to postanowiłem zacząć przygodę "od początku".

Jestem pozytywnie zaskoczony i na pewno niedługo znowu sięgnę po którąś z pozycji Clive'a.

Radosław | 2014-01-06

Pierwsza powieść Cliva Cusslera z Dirkiem Pittem w roli głównej (wydana w 1973 roku). Chociaż chronologicznie pierwsze przygody Dirka znajdują się w szóstej książce - "Wir Pacyfiku" (z 1993 roku). Książka całkiem niezła chociaż późniejsze przygody zdecydowanie lepsze. Ale już w tej powieści widać zamiłowanie autora do starych maszyn - samolotów, okrętów i samochodów. Warto przeczytać, zwłaszcza jeśli ktoś polubił głównego bohatera czytając późniejsze książki Cusslera.

alamak99 | 2013-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Tak, tak. Pitt jak zwykle odkrywa wielką zagadkę. Na bazę wojskową USA atak przeprowadza zabytkowy samolot. Major Pitt z przyjacielem Giordino próbują rozwiązać zagadkę. Los prowadzi ich do... No właśnie więcej opowiadać nie wolno. Ta pozycja jest przyjemną książką na weekend. Czytamy szybko, a dla tych, dla których Pitt jest ulubionym bohaterem, będzie krótkim oderwaniem od rzeczywistości. Dirka Pitta czyta się przyjemnie i nie wiadomo kiedy robi się rano.

książek: 1971
Lublinianka | 2013-01-26
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Pierwsze spotkanie z autorem uważam za udane. Chociaż z tego co czytałam, to jedna z gorszych powieści Clussler'a, jednak zawiła fabuła sprawiła, że w mojej ocenie książka wypadła dobrze. Mamy tu do czynienia z sensacją połączoną z przygodą.

Marcin | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Książka momentami przewidywalna... ale i tak jest OK. Na pewno przeczytam następne powieści o przygodach Dirka Pitta.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto