Afera śródziemnomorska

Cykl: Przygody Dirka Pitta (tom 2) | Seria: Sensacja
Wydawnictwo: Amber
6,51 (434 ocen i 36 opinii)
tłumaczenie
Ziemowit Andrzejewski
Mediterranean caper
Danway

Inne wydania

Baza lotnicza Stanów Zjednoczonych, położona na greckiej wyspie, zostaje zaatakowana przez niemal zabytkowy - pochodzący z czasów pierwszej wojny światowej - niemiecki myśliwiec. Major Dirk Pitt, który zmusił do odwrotu tajemniczego napastnika w żółtym Albatrosie, zaczyna prowadzić śledztwo. Dzięki pięknej Teri poznaje jej wuja, starego Niemca, niegdyś towarzysza broni Kurta Heiberta, jednego z najlepszych niemieckich pilotów. Heibert podczas pierwszej wojny światowej zginął w dziwnych okolicznościach, latał zaś właśnie żółtym Albatrosem...

źródło opisu: okładka

8,5 (12 ocen i opinii)
Tango dla oprawcy
Daniel Chavarria

8 (1 ocen i opinii)
Lekcja miłości. Poruszające opowieści o rodzicielstwie
Magdalena Łyczko

Mów do niej
Francisco Goldman

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Książkowa-Fantazja | 2013-01-06
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Tym razem w moje ręce wpadła powieść "Afera Śródziemnomorska" autorstwa Clive'a Cusllera, który słynie z powieści sensacyjno-przygodowych.

Książka rozpoczyna się ciekawie, bo od ataku Albatrosa, który był ostatni raz widziany w okresie I wojny światowej.
Major Dirk Pitt wraz z kapitanem Al Giordino przypadkiem znaleźli się w pobliżu ataku. Jak się okazało ten atak stał się poczatkiem przygód dzielnego majora Pitta.
Statek Numa, który prowadzi badania naukowe odkrywa serię tajemniczych działań, które skutecznie utrudniają prace badaczów. W związku z tym Pitt ma za zadanie sprawdzić, kto utrudnia i komu zależy na przerwaniu badań.
Następnie Pitt poznaje atrakcyjną kobietę, która zaprasza go na kolację do rezydencji jej bogatego wuja Von Tilla. Od tej pory Dirk ma nieustannie kłopoty, ale nie będę zdradzać jakie, pozostawię to dla zainteresowanych.
Akcja toczy się na wyspach greckich.
Fabuła jest ciekawa, jest wiele intrygujących zwrotów akcji, jednak są przeplatane momentami...

Danway | 2011-03-18
Przeczytana: 15 lutego 2011

Ta książka znalazła się w moich rękach, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Amber oraz Dziennika Polskiego (w serii Biblioteczka Dziennika Polskiego tom 6)... Książka należy do serii przygód Dirka Pitta...

Powieść zaczyna się niewinnie od zwykłego lotu nad Morzem Śródziemnym... Pilotem jest wcześniej przedstawiony Dirk Pitt, który nagle odbiera sygnał Mayday z amerykańskiej bazy Thasos... Tą właśnie bazę atakuje niemiecki myśliwiec Albatros znany z czasów I Wojny Światowej...

Pitt włącza się do akcji tym samym do akcji ratunkowej i odstrasza napastnika... Niestety nie udaje się go złapać... Major Pitt włącza się do śledztwa, które ma wyjaśnić co było przyczyną ataku, oraz tego co dziwnego dzieje się na statku badawczym NUMA...

Książkę czyta się nieźle... Akcja wciąga, ale jest także przewidywalna... Widać, że to jedna z pierwszych powieści Clive Cusslera... Jednakże nie można powiedzieć, że książka jest zła... Po prostu widać uproszczenia akcji... Książkę polecam wszystkim fanom...

ZARAZA | 2012-05-07
Przeczytana: 2010 rok

Książka przeciętna.
Nie wciągnęła mnie tak, jak inne powieści Cusslera.
Akcja była też przewidywalna.
Doradzam sięgnąć po inne powieść autora.

| 2014-06-25
Na półkach: Przeczytane, Akcja/Sensacja
Przeczytana: 2006 rok

Tę książkę przeczytałam w wyniku przypadku, bo wybrałam ją kierując się wyłącznie tytułem (bywa i tak). Za to później lektura kolejnych książek Cusslera (ostatnio Cusslera & spółki) była już celowa, bo książki, których bohaterem jest Dirk Pitt, pracujący dla (fikcyjnej) Narodowej Agencji Badań Podwodnych i Morskich USA, są świetną rozrywką.
Pomysłowość autora w wymyślaniu fabuł jest nieustająca. Wartka akcja, sympatyczni, zindywidualizowani bohaterowie i potoczysta narracja (plus dla tłumaczy!) powodują, że książki z tej serii czyta się dobrze, o ile ktoś nie unika fabuły typu "zabili go i uciekł".
Pitt wraz z przyjaciółmi i współpracownikami uczestniczy w misjach mających na celu ratowanie spuścizny kulturowej, zasobów przyrody, wyjaśnia zagadki z przeszłości, czy wręcz likwiduje akcje i spiski zagrażające istnieniu ludzkości. Nawet mocno sponiewierany przez przeciwników, niecofających się przed żadną nikczemnością, wychodzi cało. Oczywiste jest przy tym, że dobro zwycięży, a...

carmaniola | 2014-07-16

Z przymrużeniem oka.

Ostatnio udało mi się zdobyć kilka starszych pozycji z dorobku Cusslera.
Od wydania "Afery śródziemnomorskiej" mineło ponad 40 lat, dlatego też podeszłam do książki z "przymrużeniem oka".
1. Cała akcja toczy się w obrębie kilku mil kwadratowych - w nowszych powieściach autor miota bohaterami po całym świecie.
2. Prosta opowieść z jednym wątkiem , moje ulubione to te, w których akcja zaczyna się gdzieś w starożytności.
3. Fabuła jak na Cusslera zbyt mało "zakręcona".

No cóż książka nie jest mistrzostwem autora, ale miło było poznać początki Dirka Pita w NUMIE. Fajna niezobowiązująca lektura na plażę.

Faust_Goethe | 2014-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2014

Chciałem przygody, akcji, akcji i jeszcze raz akcji. Na dodatek dziejących się w ciekawych lokalizacjach. I NIE zawiodłem się!

Czytałem różne opinie, o różnych książkach Cussler'a. "Afera Śródziemnomorska" należała do najwyżej ocenianych, jednak najwyżej ocenianą nie była. Mimo to postanowiłem zacząć przygodę "od początku".

Jestem pozytywnie zaskoczony i na pewno niedługo znowu sięgnę po którąś z pozycji Clive'a.

SpinamSię | 2014-05-31
Na półkach: Przeczytane, Clive Cussler

Nudnawa i naiwna.

Karolina | 2015-03-02
Na półkach: Sensacja, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2015

Jedna z pierwszych powieści Cliva Cusslera. Muszę przyznać, że mało udana przez główną postać Dirka Pitta, który wydaje się wulgarnym i nieokrzesanym macho na miarę obleśnych typków z lat 70tych. Zresztą ta książka powstała właśnie wtedy, więc tutaj widzę sedno seksistowskich tekstów do sekretarek w CIA, rzucanie mięsem w rozmowach ze współpracownikami i postaćTeri jako głupiutkiej laluni do łóżka. Jestem tym bardziej zawiedziona, że w późniejszych częściach (czytałam tę wydaną pod koniec lat 90tych) Dirk Pitt normalnieje.

Sama historia jest dość ciekawa: oto hitlerowski zbrodniarz zbija interes na bardzo ciemnych interesach w Grecji. Oficer NUMA, Pitt, natrafia na niego przypadkiem, bo ten żeby zapobiec pokrzyżowaniu swoich planów atakuje aerykańską bazę wojskową samolotem...z I wojny światowej. Brzmi nierealnie, ale intrygująco i jak to u Cussleta może i wszytskiego można się domyślić, ale i ak czyta się z zainteresowaniem.

Marcin | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Książka momentami przewidywalna... ale i tak jest OK. Na pewno przeczytam następne powieści o przygodach Dirka Pitta.

Agatka | 2015-04-01

Jestem ogromnie zawiedziona. Powieść czyta się szybko, ale nie dostarczyła emocji. Czekałam tylko aż się skończy. Radzę sięgnąć po inne powieści pisarza.