Mayday!

Okładka książki Mayday! Clive Cussler
Okładka książki Mayday!
Clive Cussler Wydawnictwo: CIA-Books, Svaro Cykl: Przygody Dirka Pitta (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Przygody Dirka Pitta (tom 2)
Mayday! / The Mediterranean Caper
CIA-Books, Svaro
1990-01-01
1990-01-01
83-85100-09-1
Magdalena Gohling
NUMA Pitt Giordani dwupłatowiec śledztwo

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Zamachowiec Clive Cussler, Justin Scott
Zamachowiec Clive Cussler, Just...
Okładka książki Arktyczna mgła Clive Cussler, Dirk Cussler
Arktyczna mgła Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Złoty Budda Clive Cussler, Craig Dirgo
Złoty Budda Clive Cussler, Crai...
Okładka książki Skarby grobowców Clive Cussler, Thomas Perry
Skarby grobowców Clive Cussler, Thom...

Moja pierwsze spotkanie z Cussslerem, ponad 40 lat temu. Miałem ją pod tytułem "Mayday". Fabula typowa dla tego autora, niektóre stereotypy niezrozumiałe dla współczesnych.

Ot taka prosta, przyjemna sensacyjka ;) daję ocenę +1 gdyż był to debiut i biorę poprawkę na wiek książki.

Przygodowa. Cała akcja dzieje się w przeciągu kilku dni. Dosyć ciekawa końcówka, która ma rozwiązanie podobne do Agatha Christi ... czyli wyłożone przez jednego z bohaterów kawa na ławę przy wszystkich postaciach z książki.

Cusslera uwielbiam, zwłaszcza humor słowny czytając w orginale.

Cusslera uwielbiam, zwłaszcza humor słowny czytając w orginale.

Tą powieścią rozpoczynam wielką przygodę z Clivem Cusslerem . Co do samej książki , jest to zgrabna , skondensowana powieść sensacyjno przygodowa . Trochę wątków wojennych , trochę komediowych . Dobra lektura na niedzielne , pochmurne popołudnie

Zawsze myślałem że to jakieś fajniejsze książki. A to są totalne bzdury i niedorzeczne fabuły. Taki idiotyczne treści oraz niedorzeczne rzeczy naprawdę rzadko kiedy się trafiają w książkach. Literatura brukowa nawet śmietnikowa. Autor pewnie nie wie że procesy norymberskie były farso a Niemcy nigdy nie wstydziły się swoich nazistów. Przecież do lat 80 w rządzie niemieckim oraz w wielkich fabrykach niemieckich państwowych pracowali naziści i ssowcy. Niemcy broniły zawsze nazistów i nigdy tego nie kryły o czym można choćby nawet na Wikipedii poczytać o zbrodniach niemieckich na ziemiach polskich oraz procesach norymberskich że to była tylko szopka.

Dirk Pitt to jest jednak gość. Chociaż nie chce, to i tak przygoda go znajdzie. A ta jest nie byle jaka, bo pozwala na zmierzenie się z demonami II WŚ. Ale nie ma co spojlerów zostawiać.

W książce jest to, za co lubię pierwszą część - niezobowiązująca lektura przygodowa z bohaterem który wykaraska się z największych opałów, jego wiernym kompanem, który nie zostawia go nigdy samego i dziewczyną, która odgrywa ważną rolę w całej układance.

Idealna książka na plażę :)

Pan Cussler po raz kolejny udowadnia, że potrafi w mistrzowski sposób zepsuć całkiem zgrabną historię. A to za sprawą swego głównego bohatera. Pomijam już aroganckie odzywki, przekonanie o własnej zajebistości i graniczącą z głupotą niefrasobliwość. Ale kontaktów Pitta z kobietami, niezależnie od stopnia ich intensywności, nie jestem w stanie zdzierżyć. Każda scena, w której pojawia się kobieta wywołuje u mnie niekontrolowany zgrzyt zębów. Szkoda, bo gdyby pominąć wysoko seksistowski język powieści, mogłaby to być interesująca przygodówka. Cztery punkty to aż nadto pozytywna ocena, ale doceniam pomysł na fabułę i plastyczne, barwne opisy podwodnego świata.

I kolejna książka Cusslera za mną, tym razem widać że jedna z pierwszych świadzy o tym i język pojawiają się elementy klnięcia i sposób pisania, bardziej mi odpowiadający .
Jak zwykle u tego autora jest i tło historyczne, jest i akcja i dzięki temu daje jej zdecydowanego plusa

OCENA – 6/10 DOBRA

Dziś zaprezentuję coś lekkiego na jesienno – zimowe wieczory. Nie jest to literatura wysokich lotów, ale każdy z nas czasami potrzebuje odprężenia, relaksu, dobrej zabawy i ta książka to gwarantuje. Clive Cussler potrafi zaskoczyć, a przy tym robi to niebanalnie, jego książki czyta się z ogromną przyjemnością, to niewątpliwie łowca przygód, niezwykłych historii, autor obdarzony nieprzeciętną wyobraźnią, dlatego posiada patent aby przyciągać do swoich powieści czytelników z całego świata, a przy okazji robi to całkiem dobrze, ja często sięgam po jego książki i jak dotychczas nigdy się nie zawiodłem.

„AFERA ŚRÓDZIEMNOMORSKA” to kolejna odsłona cyklu z Dirkiem Pittem, książka napisana lekkim piórem z dużym rozmachem, z zabawnymi dialogami bohaterów oraz niezwykłą trzymającą w napięciu fabułą, trochę przekoloryzowaną jak na Cusslera przystało, ale fascynującą, momentami wręcz nieprawdopodobną, ocierająca się o fikcję, ale czy nie tak właśnie powinna wyglądać wielka przygoda?. Myślę że autor obrał dobry kierunek i niech pisze jak najdłużej, by bawić swoimi powieściami czytelników.

Tym razem wybieramy się do amerykańskiej bazy lotniczej na greckiej wyspie Thasos, która zostaje ostrzelana przez niemiecki myśliwiec z czasów I wojny światowej. Przelatujący nad wyspą wodnosamolotem NUMA Drik Pitt odbiera rozpaczliwe wezwanie o pomoc i zostaje wciągnięty w przerażający spisek, który sięga pół wieku wstecz, do czasów Trzeciej Rzeszy.... Książka nie wymagająca koncentracji od czytelnika, lekka, łatwa i przyjemna z dozą humoru, warta przeczytania.
Zapraszam do lektury i pozdrawiam wszystkich czytających moja opinię. Pozdrawiam. Jack_

OCENA – 6/10 DOBRA

• Clive Cussler
  • Przygodowe
  • Sensacja

Dodaj cytat z książki Mayday!