W jaskini lwa

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Cykl: Hanne Wilhelmsen (tom 4)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Løvens gap
Barbara

Kolejna powieść norweskiej mistrzyni kryminałów. Jest 4 kwietnia 1997 roku, pół roku po zmianie rządu w Norwegii. Pani premier Birgitte Volter zostaje znaleziona martwa w swoim gabinecie z raną postrzałową głowy. Ale kogo właściwie zastrzelono? Norweską premier czy Birgitte, osobę prywatną? Norwegia jest wstrząśnięta. Oprócz funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, do sprawy zostaje...

Kolejna powieść norweskiej mistrzyni kryminałów.

Jest 4 kwietnia 1997 roku, pół roku po zmianie rządu w Norwegii. Pani premier Birgitte Volter zostaje znaleziona martwa w swoim gabinecie z raną postrzałową głowy. Ale kogo właściwie zastrzelono? Norweską premier czy Birgitte, osobę prywatną? Norwegia jest wstrząśnięta. Oprócz funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, do sprawy zostaje przydzielonych dwustu policjantów z Komendy Okręgowej Policji w Oslo. Śledztwo prowadzą Billy T. i prokurator Håkon Sand. Obaj tęsknią za Hanne Wilhelmsen, która wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Czy Hanne wróci, by zaangażować się w tak poważną sprawę w kraju?

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Zuela | 2013-10-29

Kolejny kryminał z wątkami medycznymi w tle.Kombinacje polityczne z przemysłem farmaceutycznym,w dodatku zza wschodniej granicy.Układy,układziki....a myślałam,że tylko Polska to chory kraj.A niekiedy pozorny ład i porządek jest mylący.Ale dzielna policja skandynawska czuwa.Taka sobie książka.Ani dobra ani zła

Liza | 2013-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2012

ciekawa, ciekawa pozycja, zarówno kryminał z różnymi wątkami jak i polityczny thriller, również o życiu zwykłych osób. O tym, (wiem zabrzmi to banalnie ale to prawda), że przeszłości nie da się zapomnieć, a poczucie winy może tkwić w nas latami.

miqa | 2013-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Anne Holt okrzyknięta „norweską królową kryminału” zdobyła serca czytelników na całym świecie. Pracująca jako dziennikarka w telewizji, młodszy prokurator policji w Oslo, a następnie prowadząca własną praktykę adwokacką kobieta odkryła w sobie dar pisania kryminałów. Zadebiutowała w 1993 roku. Od tej pory jej dwie serie kryminalne cieszą się międzynarodowym uznaniem. „W jaskini lwa” napisana we współpracy z Berit Reiss-Andersen, to już czwarta książka z serii o policjantce Hanne Wilhelmsen.

4 kwietnia 1997 roku norweska premier Brigitte Volter zostaje znaleziona martwa w swoim gabinecie. Ktoś postrzelił ją w głowę. Ostatnią osobą, która widziała ją żywą tamtego dnia był sędzia Sądu Najwyższego. Czy to on zamordował rządzącą ledwo pół roku panią premier? Wraz z posuwającym się do przodu śledztwem policji okazuje się, że dostęp do gabinetu pani premier mogło mieć wiele osób, a podwójne drzwi były skutecznie dźwiękoszczelne. Co więcej policja i pomagające w śledztwie Służby...

Jagna | 2012-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2012

Zarys fabuły nie do końca mnie przekonywał, bo polityczne intrygi mało mnie interesują. Poza tym Anne Holt nie należy do moich ulubionych autorek kryminałów, ale postanowiłam dać szansę tej książce. Moje sceptycznie nastawienie okazało się być prorocze. Co za nuda! Mamy morderstwo, a potem tylko bełkotanie o niczym. Niby jest prowadzone śledztwo, potencjalni podejrzani, ale akcja ciągnie się jak flaki z olejem. Doczytałam do połowy, a potem tracąc już nadzieję na coś ciekawego i nieoczekiwanego, spojrzałam jedynie na koniec, aby dowiedzieć się, kto zamordował. Jestem rozczarowana i nie polecam. Jeśli macie ochotę na norweski kryminał, to proponuję książki autorstwa Jo Nesbo, jego powieści kryminalne są o wiele bardziej zajmujące. „W jaskini lwa” to naprawdę słabizna.

soyowy | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Książka jest kontynuacją serii o Hanne Wilhelmsen, tylko tym razem autorka we współpracy z Berit Reiss-Andersenem skupiła się bardziej na przyjacielu bohaterki Billym T. Akcja rozgrywa się w 1997 roku wstrząsającym wydarzeniem dla całego narodu norweskiego. Jego premier zostaje zamordowana. Oczywiście cała Norwegia jest w szoku. Kto mógłby zrobić coś tak potwornego? Jakie sekrety miała pani premier? Czego nie wiedzą o niej najbliżsi? Tą zagadkę postarają się rozwiązać nie tylko śledczy, ale także dziennikarze. Wy także możecie rozwiązać ją rozwiązać czytając książkę Pani Holt.

Pierwsze rozdziały bardzo szybko mnie wciągnęły, akcja toczyła się dosyć płynnie. Później autorka zaczęła dodawać coraz więcej i więcej wątków, które wyjaśniały postępowanie bohaterów. Reszta tych wątków moim zdaniem była dodana tylko po to aby książka miała więcej stron. Nie wiem jak wy, ale ja czytając książkę wolę skupiać się tylko na głównym bohaterze zgłębiając go coraz bardziej i rozumiejąc jego sposób...

movedbybooks | 2017-11-06
Przeczytana: 30 października 2017

Jedna z moich ulubionych autorek tym razem w niezbyt udanej odsłonie. Choć opis książki zapowiada kawałek dobrej lektury, tym razem wyszło średnio. Jest to czwarta część serii o komisarz Hanne Wilhelmsen, która jednak tym razem przebywa w Stanach Zjednoczonych na bezpłatnym urlopie. Śledztwo w sprawie śmierci premier norweskiego rządu musi więc prowadzić jej przyjaciel - Billy T. Podejrzanych jest wielu, tym bardziej że nie wiadomo, czy zabójstwo miało związek z działalnością polityczną ofiary czy z jej tajemnicami z młodości. Poszczególne motywy są ciekawe i znając autorkę spodziewałam się, że zrobi nam z tego wybuchowy koktajl. Efekt rozczarował. Miejmy nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy i następną powieścią autorka wróci na wysoki poziom.

Justinek | 2017-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Nie rozumiem tych niechętnych opinii tutaj. Książka jest świetnie napisana, wartko się ją czyta, trzyma tempo, zakończenie zaskakuje.
To było moje pierwsze spotkanie z Anne Holt - i nie ostatnie.

I tłumaczka świetna :)

Natalia | 2014-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Na pewno sięgnę po kolejne książki autorstwa Anne Holt, czyta się przyjemnie, fabuła interesująca, nie trzeba niczego więcej.

Leszek Koźmiński | 2013-01-02

Skandynawia kryminałem stoi. Olbrzymia większość czytelników literatury kryminalnej odpowie, cóż za banał pierwszego zdania recenzji. To fakt, ale od czego zacząć recenzję książki autorki, którą można uznać co najmniej za klasyka współczesnej norweskiej powieści kryminalnej. „W jaskini lwa” to kolejna już, czwarta powieść z główną bohaterką Hanne Wilhelmsen. Tym razem jednak pisarka swoja narracyjną uwagę, chyba po raz pierwszy tak bardzo w tej serii kryminałów, sprawiedliwie podzieliła pomiędzy trójkę bliskich sobie bohaterów. Właśnie wspomnianą Hanne i dwóch jej męskich przyjaciół policjanta Billego T. i prokuratora Håkona Sand. Realizację tropów śledczych Tropy śledcze autorka podzieliła niejako między te trzy osoby, choć wydaje się, że nie można zapomnieć też o Tone-Marit, kolejnej bohaterce - policjantce. Zresztą, co charakterystyczne dla Holt, jej prowadzenie narracji w tej powieści jest specyficzne, podobnie jak to często bywa w innych jej tytułach. Przedstawiając...

Noheo | 2013-11-20
Przeczytana: 16 listopada 2013