W jaskini lwa

Okładka książki W jaskini lwa Anne Holt
Okładka książki W jaskini lwa
Anne Holt Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Hanne Wilhelmsen (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Hanne Wilhelmsen (tom 4)
Løvens gap
Prószyński i S-ka
2012-10-02
2012-10-02
Iwona Zimnicka
literatura norweska Hanne Wilhelmsen

„Ofiara miała dwie tożsamości. Jedną była premier Volter, drugą Birgitte. Która z nich właściwie została zabita?”

Kiedy ginie osoba z najwyższych kręgów władzy wszyscy najpierw skłonni jesteśmy doszukiwać się najbardziej wyszukanych teorii spiskowych. Międzynarodowy terroryzm, neonaziści czy inni prawicowi ekstremiści? A może bieżąca działalność polityczna i ujawnienie skrywanych sekretów z pogranicza władzy i biznesu? Kiedy te tropy zawodzą zmarły polityk obnaża swoje prywatne oblicze. Chodzi o zazdrość, zdradę czy urażoną ambicję?

Autorka Anne Holt, z zawodu prawniczka, mająca za sobą pracę dziennikarki telewizyjnej, prokuratora i ministra sprawiedliwości w rządzie Norwegii w latach 1996-1997, porusza się w obrębie takich tematów jak ryba w wodzie. Stworzyła dobry, wciągający kryminał, w którym niuanse śledztw policyjnych i służb bezpieczeństwa przeplatają się z zawiłościami i intrygami wielkiej polityki.

Czytając tę książkę nie byłam aż zachwycona, ale zadowolona na pewno. Wiele tropów i coraz to nowych wątków odsłaniało coraz szerszą perspektywę zamordowanej (?) jako polityka, działacza partyjnego, przyjaciółki, matki, żony i kochanki.

Zakończenie totalnie mnie jednak rozczarowało. Spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego, mocniejszego.

A na koniec taka refleksja, o której muszę, ale to muszę napisać:
Norwegia, kraj większy terytorialnie od Polski, co prawda o wiele mniej ludniejszy, ale z dochodem narodowym na głowę pięciokrotnie wyższym ma 169 posłów i 19 (!) ministrów.

Może to i ciekawe dla Norwegów, nie wiem. Niestety ja nie cierpię polityki, a akcja tej książki właśnie w takim środowisko się rozgrywa. Mimo najszczerszych chęci i faktu, że bardzo lubię tę autorkę - odpuściłam.

Jedna z moich ulubionych autorek tym razem w niezbyt udanej odsłonie. Choć opis książki zapowiada kawałek dobrej lektury, tym razem wyszło średnio. Jest to czwarta część serii o komisarz Hanne Wilhelmsen, która jednak tym razem przebywa w Stanach Zjednoczonych na bezpłatnym urlopie. Śledztwo w sprawie śmierci premier norweskiego rządu musi więc prowadzić jej przyjaciel - Billy T. Podejrzanych jest wielu, tym bardziej że nie wiadomo, czy zabójstwo miało związek z działalnością polityczną ofiary czy z jej tajemnicami z młodości. Poszczególne motywy są ciekawe i znając autorkę spodziewałam się, że zrobi nam z tego wybuchowy koktajl. Efekt rozczarował. Miejmy nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy i następną powieścią autorka wróci na wysoki poziom.

Po pierwsze to nie jest kryminał, tylko jak w przypadku znacznej większości autorek kryminałów - literatura obyczajowa z pobocznym wątkiem kryminalnym, stąd też taka niska ocena.

Nie rozumiem tych niechętnych opinii tutaj. Książka jest świetnie napisana, wartko się ją czyta, trzyma tempo, zakończenie zaskakuje.
To było moje pierwsze spotkanie z Anne Holt - i nie ostatnie.

I tłumaczka świetna :)

To było moje pierwsze spotkanie z Anne Holt - i nie ostatnie.

I tłumaczka świetna :)

Bardziej fascynująca lektura na wieczór. Hanne i Billy T. jak zawsze niezawodni w prowadzeniu śledztwa w sprawie domniemanego zabójstwa pani premier. Autorka ponownie wymyśliła wciągającą fabułę.

chyba pierwszy raz mnie rozczarowała ksiazka...

chyba pierwszy raz mnie rozczarowała ksiazka...

Dobry poziom, ciekawa intryga, aczkolwiek tym razem nieco przewidywalna.

Dobry poziom, ciekawa intryga, aczkolwiek tym razem nieco przewidywalna.

Ta seria jest lepsza, niż wydawana wcześniej w Polsce seria o profilerce Inger Johanne. Hanne Wilhelmsen jest mniej rozchwiana i rozhisteryzowana, przez to akcja jest bardziej zwarta. Duży plus dla wydawnictwa za wersje mobi. Duży minus za to, że nie potrafią jejporządnie złożyć.

Na pewno sięgnę po kolejne książki autorstwa Anne Holt, czyta się przyjemnie, fabuła interesująca, nie trzeba niczego więcej.

• Kryminały
  • Ebooki
  • Kryminał
  • Anne Holt

Dodaj cytat z książki W jaskini lwa