Helmolda Kronika Słowian

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Viki | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Nie mogę wprost uwierzyć, że na portalu czytelniczym nie ma żadnej dłuższej recenzji tej książki, bo z punktu widzenia Słowian, to niezwykle ważne dzieło!

Jest to kronika spisana przez mnicha Helmolda, który był świadkiem niemieckich chrystianizacyjnych wypraw na Połabie i Pomorze Zachodnie (w tym podboju Rugii). Dzieło to jest jednym z najważniejszych źródeł opisujących wierzenia, obyczaje, kulturę, organizację społeczną oraz życie codzienne Słowian połabskich (tj. Obodrytów, Chyżan, Wagrów i Wieletów) z okresu przed przyjęciem przez nich chrześcijaństwa. Z kroniki tej można też czerpać wiedzę na temat stosunków społeczno-politycznych jakie panowały w XII wieku na ziemiach Słowian Zachodnich, a które obecnie leżą na terenie Meklemburgii w Niemczech.

Warto prześledzić losy Słowian połabskich, w jaki sposób zostali podbici, a ich wierzenia, nomem omen, wyrugowane, gdyż poniekąd ich historia kładzie się potężnym cieniem na nasze dzieje. Czytając o ich upadku wielokrotnie zwracałam...

totemwikinga | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016