Kresy imperium. Szkice i materiały do dziejów polityki Rosji wobec jej peryferii (XVIII-XXI wiek)

Wydawnictwo: Arcana
83-89243-63-6
Rosja
historia
kasia

Kresy Imperium, to wybór szkiców i materiałów poświęconych relacjom między Rosją i jej wieloetnicznymi „okrainami" od początku wieku XVIII po wiek XXI. Praca przedstawia epizody ekspansji Imperium Rosyjskiego, podboju, systemu kontroli jego peryferii oraz wywotane tym procesy dla tożsamości Rosjan i ich państwa. Z drugiej zaś strony ukazuje różne rodzaje odpowiedzi na istnienie i działanie imperialnego centrum, formułowane przez „kresy Imperium". Jednym z głównych problemów pozostaje tu wpływ konfliktu polsko-rosyjskiego i kwestii polskiej dla tożsamości zarówno podbitych narodów, jak i samego Imperium.

Aleksander Bogusz | 2017-10-14
kreacja | 2017-07-22