Wielki Szlem: Powieść nie tylko dla brydżystów

Wydawnictwo: Wibet
6 (14 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
8385519041
literatura piękna
lucille

(…) — Pani się rozkłada czy nie rozkłada? — mówił jak truposz do trupci „skarciały” doszczętnie profesor Gniadosz, zwracając się do swej partnerki, uroczej Teo. Teo posłusznie „rozłożyła się”, i na chwile odrywając się od tej poważnej gry, spojrzała zalotnie-przelotnie na pana Machalskiego, atletycznego młodzieńca o nadętych bicepsach. Ale Machalski skarcił ją surowym spojrzeniem. — Proszę...

(…)
— Proszę grać — rzekł sucho.
(…)

źródło opisu: Wibet, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 2083

Wielki Szlem: Powieść nie tylko dla brydżystów (Samozwaniec Magdalena (właśc. Kossak Magdalena)(tom: 1)
Maleńkie karo karmiła mi żona: Powieść nie tylko dla brydżystów (Samozwaniec Magdalena (właśc. Kossak Magdalena)) (tom: 2)

Ina | 2017-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pełna humoru i uszczypliwości powieść o brydżu, który staje się przyczynkiem do snucia refleksji na tematy dotyczące relacji damsko-męskich, konwenansów społecznych oraz wskazówek na temat samej gry.
Brysia i Teo spędzają wakacje nad polskim morzem. Czas upływa im na grze w karty, kąpielach słonecznych i flirtach. W ich otoczeniu znajdziemy przystojnych, choć próżnych mężczyzn, mężatki zazdrosne o mężów, wielbicieli mocnych wrażeń oraz hazardzistów. Obie chcą się zakochać i szybko wyjść za mąż, ponieważ przekroczyły już magiczną liczbę trzydziestu lat. Czy im się uda znaleźć odpowiedniego kandydata? Która pierwsza przywdzieje biały welon? Czego będą sobie zazdrościć?

Powieść jest zabawna i pełna trafnych ocen charakterów i typów ludzkich, aczkolwiek niekiedy anegdotki brydżowe przeważają szalę zwycięstwa na swoją stronę, czyniąc powieść nieco niezrozumiałą lub lekko irytującą dla niewprawnych graczy. ;)

Bacha85 | 2014-07-01
Przeczytana: czerwiec 2014

Satyryczna opowieść o brydżu i relacjach między ludzkich w latach dwudziestolecia międzywojennego. Nieśmiało rodzące się wyzwolenie się kobiet skonfrontowane zostało z tradycyjnymi wartościami, a wszystko to okraszone modą na brydża. Relacje między ludźmi rozwijają się przy zielonym stoliku, a gra w karty przyćmiewa wszystko inne. Pełna humoru, ale i niepozbawiona gorzkiej refleksji. Książka bardzo typowa dla tej autorki, napisana lekko i niezmiernie przyjemna w lekturze.