Podróż na górę Athos

Seria: Wielki Wóz
Wydawnictwo: Twój Styl
Un voyage au mont Athos
literatura piękna

François Augiéras, urodzony w 1925 roku w Rochester, USA, z ojca francuskiego pianisty i polskiej imigrantki. Wychowany na Saharze przez wuja muzeografa, jego pierwszą namiętną miłość. W 1949 roku wysłał pocztą pod nazwiskiem Abdallah Chaamba, na ręce André Gide'a, wielobarwny zeszyt z bardzo pokreślonym tekstem zatytułowanym "Starzec i dziecko". Gide, a także Henry Miller, Albert Camus, Michel Leiris, Jacques Brenner, Pierre Herbert i Henri Michaux usiłują dociec, kto jest autorem olśniewającego tekstu o inicjacji homoseksualnej. 21 czerwca 1951 roku Augiéras spotyka Gide'a na Taorminie; zostaje jego sekretarzem i kochankiem.

"Aspołeczny awanturnik", błąkający się na politycznych manowcach petainizmu i arabski mistyk, wielki pisarz i poeta, Augiéras nie daje się wpisać w literackie kręgi Paryża. Przemierza świat, pracując jako pasterz, stróż w muzeum czy opiekun stada wielbłądów. Często bawi w Afryce Północnej i w Grecji.

Barbarzyński, mistyczny i naładowany męskim erotyzmem świat mnichów z góry Athos stanie mu się wzorem i tematem "Podróży na górę Athos". Książkę tę Augiéras wydał najpierw własnym nakładem pod tytułem "Podróż umarłych", aż po wielu odmowach i upokorzeniach trafił na jej entuzjastę w osobie Étienne'a Lalou. Lalou wydał książkę pod obecnym tytułem w wydawnictwie Flammarion.

Dzieła Augiérasa, przedmiot kultu wtajemniczonych zajmujących się jego zdumiewającą biografią i sztuką, są nadal trudno dostępne i rozproszone. François Augiéras zmarł w 1971 roku, w przytułku dla ubogich w Périgueux (Francja).

źródło opisu: Twój Styl, 2003

Ewagriusz | 2018-07-25

Trafiłem na tę książkę, szukając tytułów o Górze Athos i "republice mniszej". Cóż, formalnie biorąc jest o taka włąśnie książka. Z tym, że dosyć, powiedzmy, specyficzna. Otóż młody homoseksualista, zachwycony pięknem świata w ogólności, a młodych mężczyzn w szczególności, wędruje sobie tam i siam, trafiając na Górę Athos. Pomijając jego "przygody", powieść taką mógłby napisać Stachura: młody poganin, mistyka przyrody, powieść podróżnicza, zachwyt i obcość mniszej, liturgicznej kultury tego wyjątkowego miejsca. Jest tu jednak, poza miłostkami autora, mimo zupełnie innej atmosfery, coś nieuchronnie przypominającego "dekonstrukcyjne" opowiastki oświeceniowe; coś, co obu autorów zasadniczo różni. Czyli zamknięty lub otwarty charakter ich twórczości. Dzieło Stachury jest niezamknięte, a pozwalam sobie zaryzykować twierdzenie, że byłaby takie również i wtedy, gdyby jego autor zmarł w sędziwym wieku. U Augiérasa natomiast dzieło jest domknięte - i to domknięte podwójnie fałszywie. Przede...