Niechętnie o sobie

Wydawnictwo: Melanż
978-83-928029-0-7
aktor, film, autobiografia
Galahad

To historia człowieka, któremu zawsze się udawało, aż udało się za bardzo. Pokazuje pierwszego polskiego celebrytę, chociaż on sam o sobie nigdy by tak nie powiedział. Został Hansem Klossem wbrew sobie i na zawsze, ale ku swojemu zadowoleniu. Czy bowiem w aktorstwie nie liczy się przede wszystkim uznanie publiczności? Cena była ogromna – osamotnienie w tłumie, dramatyczne przeżycia osobiste w czasach największej popularności. I niechęć środowiska aktorskiego, która wybuchła nagle. Podobnie jak jego największa życiowa miłość unosząca się jak dobry duch nad tą historią. Ambasador polskiej kultury za granicą, całowany po rękach, nadal czynny aktor… Ze wszystkich przygód wyszedł zwycięsko, jak większość postaci, które zagrał. A że niechętnie opowiada o sobie? Tym bardziej warto sięgnąć po tę lekturę.

źródło opisu: http://www.empik.com/niechetnie-o-sobie-mikulski-s...(?)

PWS | 2019-03-06

W tej fajnej biografii brakuje mi tzw. smaczków - zapewne w życiu Pana Stanisława były, ale to on zadecydował o tym co chciał przekazać opowiedzieć o sobie. W książce tak jak w jednej z ról Pan Mikulski pozostał kryształowy jak Pan Tomasz z serialu dla młodzieży o takim dziwnym samochodziku.

Meowth | 2018-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2018

W wieku niespełna 5 lat nauczyłam się pisać (choć wtedy jeszcze gryzmoliłam literki naśladując te znane mi, z druku; tzw. pisane odkryłam dopiero w szkole) i napawając się tą nową wiedzą "przyozdabiałam" napisami moje książeczki. Początkowo było to pracowicie kaligrafowane moje imię, ale już wkrótce zastąpiło je nazwisko mego niekwestionowanego pierwszego idola. Do dziś mam kilka takich książeczek, na których napisałam: HMC KLOS. Hmc, bo tak wówczas rozumiałam to obco brzmiące imię Hans.

Myślę dziś, że była to doskonała ilustracja tego, jak wielką popularnością i sympatią cieszył się ten bohater i jak wielka była siła rażenia tej postaci, która na zawsze chyba zaistniała w naszej zbiorowej świadomości i - też na zawsze - naznaczyła życie Stanisława Mikulskiego (oraz moje książeczki). Wiemy, że Mikulski zagrał też sporo innych ról, ale jednak to zawsze będzie dla nas Hans Kloss. Dopiero dużo, dużo dalej Pan Samochodzik czy sławetny Wujek Dobra Rada z nieśmiertelnego...

sulibrat | 2018-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2018

Miał być Alcybiades - jest Mikulski. Książkę kupiłem już dawno, przeleżała na półce, została pożyczona i kiedy zgłosiłem się po jej odbiór... wciągnęła mnie do czytania. Zawsze uwielbiałem kreacje Mikulskiego, z tąż różnicą, że dla mnie był zawsze "Panem Samochodzikiem" a nie "Hansem Klossem".

Faktycznie, Mikulski niechętnie mówi o sobie. Chętniej o pracy i na tym skupia się ta książka. Oczywiście nie może zabraknąć odniesień do życia czy historii... czy osobistych refleksji. To jest wszak podróż w przeszłość. Jednak Mikulski nie wystawia sobie laurki. ujmuje zwykłością i rezerwą do samego siebie. Został skrzywdzony jako człowiek przez Los i jako aktor przez "zmiany ustrojowe"... i zwykłą ludzką podłość.

Nie interesuje się teatrem - raczej historią. I tutaj mi tego nieco zabrakło. Rozumiem, że aktor będzie skupiał się na swojej pracy i to jest większość jego życia. Jednak mnie interesuje relacja z historią, człowiek na tle wydarzeń historycznych, epoki. Pojawiają się tutaj bardzo...

Agacha | 2017-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2017

Może i niechętnie, ale całkiem sporo opowiedział autor o sobie i życiu zawodowym. Dość przyjemnie się czyta.

Monika | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Czytało się bardzo przyjemnie. Choć trochę zbyt pobieżnie Stanisław Mikulski potraktował swoje dokonania aktorskie. Aktor wspomina o każdej chyba roli, którą zagrał. Ale ja wolałabym może nie wyliczankę wszystkich, ale pogłębione wspomnienia z kilkunastu na przykład. A byłoby z czego wybierać.
Tak już mam, że wspomnienia aktorów interesują mnie wyłącznie od strony zawodowej, więc niezwykła zupełnie dyskrecja pana Mikulskiego w kwestii spraw prywatnych zupełnie mi nie przeszkadzała.
Troszeczkę była to laurka wystawiona samemu sobie, ale miłośnikom polskiego kina i teatru z przekonaniem polecam.

Myszor | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

Powiedzieć o nim, że jest aktorem jednej roli, byłoby wielką krzywdą i niesprawiedliwością. Tak był jednak przez długie lata kojarzony - z postacią Hansa Klossa ze "Stawki większej niż życie". Może jeszcze ktoś widział go w "Panu Samochodziku". Kto jednak był świadom, że zarówno przed, jak też i po udziale w tym przedsięwzięciu grał dziesiątki innych ról? I to nie w telewizji, jego żywiołem był teatr...

Momentami opowieść rzeczywiście sprawia wrażenie opowiedzianej "niechętnie", jednak mam wrażenie, że ten niesamowicie skromny i ciepły aktor i tak odsłonił przed czytelnikiem kawał swojego życia.

Tomasz Zając | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Bardzo dobra biografia , super zdjęcia !!! Ciekawa postać, ikona PRL'u ,nasz James Bond,a co najważniejsze znakomity aktor i człowiek . Wielki minus to momentami troszkę chaotycznie , za dużo chce przekazać różnych informacji na raz :) Nie ogarniam negatywnych opinii na temat , braku samokrytyki .

Anvariel | 2015-07-21
Przeczytana: 18 lipca 2015

„Niechętnie o sobie” to przedstawiona w formie luźno snutej opowieści autobiografia Stanisława Mikulskiego, legendy polskiego kina, aktora wszechstronnego i wybitne utalentowanego, którego jednak większość z nas kojarzy ze „Stawką większa niż życie”.

Dzieciństwo chyb każdego z nas naznaczone jest filmami, serialami czy książkami, o których mówimy: „Na tym się wychowałem”. W moim przypadku określenie takie przypisać można książce „W pustyni i w puszczy”, filmowi „Gwiezdne Wojny” oraz serialom „Drużyna A”, „Czterej pancerni i pies” oraz właśnie „Stawka większa niż życie”.

Z opowieści, którą snuje pan Stanisław wylania się obraz człowieka kochającego aktorstwo, człowieka, który miał szczęście zajmować się w życiu tym co sprawiało mu prawdziwą przyjemność. Autor z pasją opowiada o zagranych rolach filmowych, serialowych, ale zwłaszcza teatralnych. Mimo, że największą sławę przyniósł mu właśnie serial, to teatr zdaje się zajmować w jego sercu miejsce najważniejsze.

Pierwszy polski...

kawa | 2015-01-25

Ostatnio bardzo przyciągają mnie biografie i autobiografie.
To kolejna pozycja z tego gatunku. Uwielbiałam " Stawkę większą niż życie ", miałam także komiks ( szkoda, że nie doczekał dzisiejszych czasów ), w którym się zaczytywałam.
" Niechętnie o sobie " to wolno snująca się opowieść o człowieku, który od zawsze chciał być aktorem i spełnił to marzenie; to opowieść o szczytach kariery i popularności, ale także o smutnych momentach w życiu zawodowym i prywatnym; to opowieść człowieka, który był wierny swoim przekonaniom, nawet jeśli to było po prąd; to opowieść skromnego, pokornego i posiadającego kindersztubę pana z telewizji.
Bardzo ciekawa pozycja.

ZapomnianaBiblioteka | 2015-01-11

27 listopada 2014 roku w wieku 85 lat zmarł Stanisław Mikulski. Przyjaciele, znajomi i koledzy Pana Stanisława wspominają go jako niezwykle dobrego i życzliwego człowieka. Taki też obraz aktora wyłania się z obszernej biografii zatytułowanej „Niechętnie o sobie.”

Więcej na: