978-83-7805-078-0
choroba, zdrowie
kleofas

Jakie problemy może mieć gimnazjalistka? O czym poważnym może marzyć, co złego może ją spotkać? Przecież to jeszcze dziecko… A jednak ludziom w każdym wieku zdarzają się sytuacje, w których muszą się wykazać hartem ducha, cierpliwością i pokorą. Taką próbę charakteru musi przejść Vivianna, bohaterka Nadziei. Powrót do normalności po operacji i rehabilitacji nie będzie taki łatwy – walka o zdrowie będzie się przeplatać z typowymi problemami nastolatki. Autorka doskonale wie, o czym pisze, ponieważ sama ma tę walkę dopiero co za sobą.

"Nadzieja" to powieść, która pomoże młodym czytelnikom odzyskać wiarę w siebie i w przyszłość, mimo że nie zawsze jest różowo i wiele pięknych momentów w życiu mija bezpowrotnie.

źródło opisu: Warszawska Firma Wydawnicza, 2012

źródło okładki: www.wfw.com.pl

Grazia_czytaninka_ | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

Autorka napisała książkę, która szczególnie bliska może być nastolatkom. Główną bohaterką jest Vivianna, gimnazjalistka, która ma problemy zdrowotne, w wyniku czego sporą część czasu spędza w szpitalu, przechodzi niejedną operację, a później stara się wrócić do normalnego życia. Jak każda nastolatka waha się, czy odnajdzie się w nowej szkole, czy będzie miała koleżanki, z którymi będzie mogła się przyjaźnić. Czy szkoła okaże się jej przymilna. Któż z nas idąc do gimnazjum, czy już też liceum nie miał takich wątpliwości? Zastanawialiśmy się jacy będą nowy nauczyciele, nowe koleżanki i koledzy, jaka będzie panowała atmosfera.

Bohaterowie wykreowani przez autorkę zostali dobrze przedstawieni. To nastolatkowie, jakich spotkać na drodze możemy mnóstwo. Przeżywają pójście do nowej szkoły, pierwsze miłości, nowe przyjaźnie, własne rozterki. A więc Anna Juszczyk oddała rzeczywistość osób w tym wieku. Troszkę nużyły mnie codzienne opisy przeżyć - które wprawdzie były ciągle praktycznie...

Emma | 2013-11-29
Przeczytana: 27 listopada 2013

Uważam, że książka jest bardzo dobra i wartościowa. Pisana prostym językiem czternastolatki i to był zamierzone działanie autorki przez to jest wyjątkowa a przede wszystkim szczera. Opisuje prawdziwe życie nastolatki, oraz przedstawia jak wygląda życie w szpitalu.
Książka jest wzruszająca i emocjonalna. Opowiada prawdziwą historię.
Gdy przeczytałam te słowa w książce bardzo się wzruszyłam:

"Gdy mnie trzymał w ramionach, to tak jakby chciał osłonić
mnie przed całym światem."

"Spojrzał na mnie, w jego oczach było więcej bólu niż w moim
sercu."

"Tego dnia jakby niebo płakało razem ze mną, stałam w deszczu
i patrzyłam na niego z daleka. Dławił mnie płacz, łzy spłynęły
w końcu po policzkach"

Ja osobiście uwielbiam Vivianne. Bohaterka jest sympatyczną postacią, odważną i przede wszystkim silną musi pokonać przeciwności losu ma wiele pokory w sobie, ceni sobie czas spędzony w szkole dlatego, że mogła być tego pozbawiona, a ten czas jest dla niej cenny.
W książce jest wiele...

Aga | 2013-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2013

Dla mnie ta książka była pozycją obowiązkową, ponieważ mnie również czeka taka operacja jak Vivianne. Nie mówie że książka była łatwa. Byłam już wielokrotnie w klinice w Zakopanym, na rechablitacje i kontrole, czytając tę książke miałam wrażenie jakbym tam była, widziałam każde piętro, sale, stołówke, szkołe... Wydaje mi się, że dzięki tej książce czuje się pewniej i nie boje się już tak tej operacji

Edyta Kyzioł | 2014-01-05
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Anna Juszczyk urodziła się w roku 1989 w Jaśle. Od małego interesowała się muzyką i tańcem, a teraz jej pasją jest także literatura. Gdy miała czternaście lat pojechała do szpitala na operację kręgosłupa. To przeżycie stało się dla niej inspiracją do napisania książki, która została wydana w roku 2012.

Vivianna, kiedy ją poznajemy, ma 14 lat i przed sobą ciężką operację kręgosłupa. Jesteśmy z nastolatką w chwilach trudnych i szczęśliwych, kiedy się śmieje i płacze, zarówno podczas operacji, jak i kiedy jest sam na sam z chłopakiem.W książce opisane jest życie dziewczyny w przeciągu sześciu lat.

Jak czytałam książkę, przyszedł mi do głowy cytat: "W życiu piękne są tylko chwilę". Dlaczego? Ponieważ autorka książki nie opisuje każdego dnia dziewczyny, czasem w jednej stronie zamieści pół roku z życia Vivianny. Zdarza się jednak, że jakaś jedna chwila jest opisywana starannie na kilku kartkach. Myślę, że autorka chciała w pewien sposób odwzorować życie, czasami pisała krótkie szybkie...

książek: 1933
Ciarolka | 2013-11-26
Przeczytana: 23 listopada 2013

W ciągu kilku(nastu) ostatnich lat na polskim rynku ukazało się mnóstwo książek adresowanych do młodzieży, opowiadających o problemach współczesnych nastolatków. Nie umiem zliczyć ilości powieści o narkomanach, anorektyczkach, alkoholiczkach czy ciężarnych dziewczętach. Obecnie większą popularność zdobywają książki o wampirach/wilkołakach i innych dziwacznych stworach, ale bardzo dobrze pamiętam jak jakieś 5 lat temu zaczytywałam się w historiach, które dzieją się naprawdę, często w naszym sąsiedztwie, a nawet dotykają nas samych. Kiedy wzięłam do ręki powieść Anny Juszczyk pt. "Nadzieja" zaskoczyła mnie jej tematyka, gdyż, tak jak wspomniałam, książki o narkomankach, anorektyczkach etc możemy spotkać na każdym kroku, ale opowiadających o przeżyciach związanych z chorobą kręgosłupa już nie. Ciekawość doprowadziła mnie do tego, że zdecydowałam się na jej przeczytanie.

Vivianna to nastolatka żyjąca prawie normalnym życiem. Od rówieśników odróżnia ją tylko bardzo poważne skrzywienie...

Aisog | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Książka jest bardzo słaba. Cały ten tekst bardziej przypomina mi dziennik spisany na szybko, aby później móc dokładniej opisać wszystko w pamiętniku. Mogłaby to być baza dla pisarza według której mógłby trzymać się biegu wydarzeń, nic więcej.
Myślę, że ta historia może być dobra dla obcokrajowców, którzy niedawno nauczyli się języka polskiego, postaci wypowiadają się pełnymi zdaniami, dokładnie jak w moich podręcznikach do angielskiego!
Autorka opisuje najmniej znaczące rozmowy, które nic nie wnoszą, nie dają żadnych informacji o bohaterach, bezsensowne marnowanie papieru, ale przynajmniej czyta się szybko.
Wypowiedzi bohaterów są całkowicie pozbawiona emocji, koleżanki Vivianny są sztywne i nigdy nie żartują.
Właściwie niewiele wiemy o otoczeniu bohaterki, o jej rodzinie.
- Tata- istnieje, ale tylko na początku, przychodząc do szpitala dopiero tuż przed operacjami pyta córki o co w tym chodzi
- Mama- opiekuńcza, koniec informacji.
- Maks- ma ciemne włosy i oczy oraz jest...

Caroline | 2013-09-11

Nudna, okropna, sucha i ogólnie bez polotu. Największą radość sprawiło mi skończenie jej. Piszę lepsze wypracowania na polski. Brak żadnych opisów uczuć, same suche zdania. Coś jakby a la dziennik. Tego dnia to, tego dnia to, potem to i to. Ale nic więcej. Myślałam, że się rozkręci, dlatego doczytałam do końca. A

alagx | 2012-11-18
Przeczytana: 14 listopada 2012

Źle się czytało, sztywne dialogi. Bohaterka wiele przeżyła jednak wydaje mi się że autorka nie potrafiła tego dobrze ukazać.

Heroine | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Książka ogółem dobra, bohaterka przeszła dużo. Tylko podczas czytania miałam wrażenie, że autorka nie opisywała emocji, ale zdarzenia. Właśnie tych emocji, opisu uczuć mi w niej zabrakło. Mimo tego całkiem przyjemnie się ją czytało.