Zgłosuj na książki roku 2017

978-83-7554-347-6
filozofia
filozofia i etyka
Ag2S

Czy tradycja intelektualna licząca sobie ponad 2 tysiące lat może mieć dzisiaj coś do powiedzenia? Zdecydowanie tak, przekonuje autor książki Don't Worry Be Stoic: Antyczna mądrość na trudne czasy. Jest to treściwe wprowadzenie do stoicyzmu, filozofii, której korzenie sięgają starożytnej Grecji, ale której aktualność, jak można przekonać się z książki, wraz z upływam czasu jedynie rosła. Zamiast przyjąć czysto historyczne podejście do systemu, autor pokazuje, w jaki sposób pisma Marka Aureliusza, Epikteta i Seneki również dzisiaj stanowić mogą źródło zasad pozwalających na świadome i szczęśliwe życie. W krótkich, ale inspirujących esejach, dr. Verenzze zapoznaje czytelnika zarówno z podstawami myśli stoickiej, jak i ze sposobami zastosowania ich w życiu. Ta praktyczna książka, przeznaczona dla czytelników na każdym poziomie wykształcenia, jest prawdziwą strawą dla duszy filozofa.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Andy | 2017-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Krótka i ciekawa lektura. W poszczególnych rozdziałach autor przedstawił i wyjaśnił poglądy stoików dotyczące codziennych spraw i sytuacji w jakich się nieraz znajdujemy. Wśród nim można wymienić np. chorobę lub śmierć bliskiej osoby, ale też zwykłą sytuację korka samochodów na ulicy. Dla osób, które wcześniej nie znały doktryny stoickiej może to być bardzo dobre wprowadzenie do niej. Osoby znające stoicyzm znajdą w tej pozycji szereg ciekawych przykładów z życia, do których odnosi się "praktykujący" stoik, jakim niewątpliwie jest autor. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Jej lektura nastawia pozytywnie do życia. Polecam.

extramagic | 2014-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2014

Bardzo ciekawie napisana książka o stoicyzmie. Autor bardzo plastycznie,używając wielu anegdot przedstawia nam ten ten liczący ponad 2000 lat system filozoficzny. Opierając się głownie na dziełach Epikteta,Marka Aureliusza oraz Seneki przedstawia tezę,że ta flizofia w ogóle się nie zastarzała i ma nam wiele do zaoferowania. Po przeczytaniu tej ksiażki zgadzam się z autorem. Najważniejszy jest spokój ducha oraz życie w zgodzie ze samym sobą. Czyta się tą książkę łatwo i przyjemnie ale zmienia ona trochę nasz dotychczasowy sposób patrzenia na siebie i otaczający nas świat.

Sarpedon | 2014-02-19
Przeczytana: luty 2014

Lekka, interesująca lektura, której autor stara się przybliżyć czytelnikowi tradycję stoicką, na pierwszy rzut oka martwą niczym łacina i greka, w których obrębie powstała.

Krótkie rozdziały dotyczą codziennych spraw i konfrontują poglądy wybitnych stoików - głównie Seneki, Marka Aureliusza i Epikteta z naszym światem i postawami jakie zwykliśmy przyjmować. Nie zabrakło porównań stoicyzmu z chrześcijaństwem i buddyzmem.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, autor ze stoickim wręcz spokojem przybliża temat. Książka może być wartościowa dla każdego.

JanBiały | 2015-07-01

Przeczytałem. Jeden fragment u Tatarkiewicza mówi to samo co 180 stron tej książki. Nie wiem więc, czy warto namawiać do przeczytania.Ale faktem jest, że czyta się lekko i przyjemnie.

snusmumriken90 | 2016-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Bardzo wartościowe opracowanie stoicyzmu.

kama05 | 2016-10-31
Przeczytana: 29 października 2016