Heidegger i hipopotam idą do nieba. O życiu, śmierci i zaświatach na serio i w żartach

Tłumaczenie: Krzysztof Puławski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Heidegger and Hippo walk through those pearly gates using philosophy (and jokes!) to explore life, death, the afterlife, and everything in beetween
978-83-7278-644-9
filozofia, anegdoty
filozofia, etyka
Caroliinee

Autorzy bestselleru „Przychodzi Platon do doktora” na nową filozoficzną wyprawę wyruszają do bram nieba. Chcą przekonać się, co wielcy filozofowie, teologowie, psychoterapeuci i inni mądrale mieli do powiedzenia o życiu, śmierci i o tym, co jest po drugiej stronie. I te wielkie koncepcje wyjaśniają dowcipami i facecjami. Potrafią przywołać uśmiech, nawet gdy mówią o sprawach ostatecznych....

I te wielkie koncepcje wyjaśniają dowcipami i facecjami. Potrafią przywołać uśmiech, nawet gdy mówią o sprawach ostatecznych. Autorzy doskonale zgłębili tajniki czarnego humoru. Kolejna porcja dobrej zabawy.

źródło opisu: http://shop.mediarodzina.com.pl/catalogue/book/id/...(?)

źródło okładki: http://shop.mediarodzina.com.pl/catalogue/book/id/...»

Dominik T | 2018-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2018

O życiu, śmierci i zaświatach na serio i w żartach. Ten podtytuł oddaje sens i wymiar książki. Filozoficzne rozważania o śmierci zostają tu podane na lekko i z humorem, co nie znaczy wcale, że powierzchownie. I to chyba najlepszy sposób na podejście do tematu, choć rzadko praktykowany przez samych filozofów. W obliczu nieuchronnej śmierci tylko humor i dystans ratują nas od rozpaczy. No, chyba że mocna wiara, ale o tym też jest na stronach tej książki.

Komu polecam?
- miłośnikom dowcipów
- miłośnikom filozofii
- miłośnikom groteski
- miłośnikom Woody'ego Allena. ;)

Dome_chan | 2018-07-15

Po zachwycie nad “przychodzi Platon do doktora” kwestią czasu było, aż przeczytam “Heidegger i hipopotam idą do nieba”.

Tym razem autorzy zajmują się zagadnieniem śmierci w filozofii. Czym jest śmierć? Jak sobie z nią poradzić? Co nas czeka po śmierci? Czy możemy przed nią uciec?

Właśnie na te pytania T.Cathcart i D.Klein starają się na swój satyryczny sposób odpowiedzieć, przybliżając nam przemyślenia wielkich umysłów. Nie zabrakło też wyjaśnień od strony religijnej oraz rozważań naukowych. Jestem pod wrażeniem przygotowania autorów do tematu, widać po zakładkach “przypisy” i “proponowane lektury”, że podeszli do sprawy, wbrew pozorom, na poważnie.

To prawda, że “Heidegger i hipopotam” nie jest tak zabawny, jak “Przychodzi Platon do doktora”. Myślę, że to dlatego, że obie te książki mają różną koncepcję. O ile przy czytaniu “Platona” miałam wrażenie, że autorzy przede wszystkim chcą mnie rozbawić(a jak się jeszcze przy okazji czegoś nauczę, to już w ogóle cudownie), tak czułam,...

Dużo słabsze, niż pierwsza część, a wersja audiobooka tylko ucierpiała na dodaniu do grona lektorów młodego Stuhra.

Michał Kownacki | 2017-02-03

podobnie jak pierwsza część - przystępnie i zwięźle przedstawione podstawy filozofii okraszone słabymi żartami. w audiobooku, w odróżnieniu od pierwszej części, dochodzi jeszcze do głosu Maciej Stuhr - szkoda. ale przynajmniej rzadko się odzywa.

Doracy | 2017-01-03

Filozoficznie o śmierci.
Rozważania egzystencjalistów przetłumaczone 'z polskiego na nasze', doprawione humorem i podane na tacy. Zapraszam jeśli chcesz dowiedzieć się co egzystencjaliści myśleli o śmierci, i poznać ich sposoby radzenia sobie z lękiem. Chętni na pewno znajdą coś dla siebie i wzbogacą własne przemyślenia. Lubię czarny humor co nie znaczy że temat traktuję lekko, ale czy podejdziemy do tematu śmiertelnie poważnie czy z humorem – nie zmieni to faktów, więc ja wolę z humorem, podejście poważne nieco mnie dołuje (coś podobnego?). Dodatkowo audiobook czytany przez Stuhra, który podkręca atmosferę, może ubawić mimo wagi tematu. Humorystyczna forma nie przeszkadza mi w postawieniu sobie całkiem poważnych pytań egzystencjalnych.
Daję 8 za wyśmienicie spełnione zadanie przybliżenia filozofii laikom, docenią go ci którzy wgryzali się w dzieła filozofów, często nieskutecznie. Dzięki takim książkom miłośników filozofii jest więcej (do tego grona zaliczam i moją skromną osobę).

Anna Koniec | 2015-08-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: marzec 2015

Plus za zwięzłe I miejscami dowcipne wprowadzenie do najważniejszych zagadnień związanych ze śmiercią I nieśmiertelnością. Minus za zgryźliwy styl. I chaos w opisach.

książek: 1907
Kasia | 2015-07-05

Napisana z lekkim przekąsem, niby lekka książka, ale poruszająca ważny temat, przedstawiająca stanowiska wybranych filozofów w klarowny, przystępny sposób. Mnie się podobała.

antyfilidor | 2015-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2015

Świetna książka. Świetnie wydany audiobook w interpretacji Jerzego i Macieja Stuhrów.

jemfaworki | 2015-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Humor trochę na siłę a liczne nawiązania do amerykańskiej popkultury miejscami nie zrozumiałem.

Yossarian | 2015-05-20
Przeczytana: 2014 rok

Książka którą trzeba przeczytać przed śmiercią ! Audiobook czytany przez Stuhr-ów to mistrzostwo treści i formy . Audiobook jest genialny uśmiałem się do łez .