What to expect the first year
dziecko, poradnik, dla rodziców

Znakomite źródło informacji na temat: rozwoju dziecka w czasie pierwszych 12 miesięcy życia, odżywiania i pielęgnacji, wyboru lekarza, noworodków o niskiej masie urodzeniowej, dziecka adoptowanego, chorób wieku dziecięcego, kontaktów ze starszym rodzeństwem, podróżowania z dzieckiem.

korcia | 2015-01-28
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Zakres tematyczny tego poradnika jest bardzo szeroki. Autorki piszą w sposób ciekawy, przystępny i bardzo szczegółowy. Sama uznaję to za zaletę, ale słyszałam też opinię, że jest to "przegadana" książka, czyli że można by zawartą tu treść ująć znacznie zwięźlej. Oczywiście jest to kwestia gustu. Ja uważam, że dzięki takiemu rozwinięciu tematu i wielu przykładom łatwiej zapamiętać zgromadzone w tej pozycji informacje. Oczywiście nie wszystkie rozdziały tego poradnika były dla mnie równie ciekawe, niektóre wydawały mi się nawet zbędne, ale wiadomo, że nie jest to książka tylko dla mnie, ma ona odpowiedzieć na ogół pytań i wątpliwości związanych z początkami macierzyństwa, więc pewnie dla innych, to co moim zdaniem jest zbędne, będzie bardzo potrzebne.

Warto mieć tę książeczkę na swojej półce, jeżeli stawiacie pierwsze kroki w roli mamy czy taty, ale niestety nie mogę powiedzieć, żeby była to pozycja, która rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości, pokaże jedyną słuszną drogę. Napisana...

rottka | 2015-03-25

Droga Mamo, chcesz wychować zdrowe i szczęśliwe dziecko? OMIJAJ ten poradnik Z DALEKA!!!

Ta książka powinna zostać wycofana ze sprzedaży! Zawiera przestarzałe informacje, niezgodne z tym, co udało się przez ostatnie lata wypracować psychologom i lekarzom. Nie tylko nieprawdziwe, ale wręcz SZKODLIWE! Uważam za skandaliczny fakt, że ten poradnik wznawiany jest w takiej formie - wymaga wprowadzenia radykalnych zmian w treści!

Przykłady piramidalnych bzdur? Poradnik:
- sugeruje m.in., że 5-miesięczne dziecko powinno się sadzać z podparciem, a nawet stawiać, aby ćwiczyć jego rozwój.
- Dopuszcza używanie chodzików i skoczków.
- Zaleca jak najwcześniejsze przyzwyczajanie dziecka do butelki, aby uniknąć niechęci do picia przez smoczek.
- Twierdzi, jakoby 6-miesięczny maluch nie potrzebował nocnego karmienia piersią; powinien przesypiać całe noce.
- Wg autorki nocne karmienie piersią dziecka powyżej 6 mies. życia prowadzi do próchnicy.
- Wmawia, że półroczne dziecko jest (cytat!)...

Ziraelka | 2014-01-17
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Wartościowy i użyteczny, ale bardzo amerykański. Trzeba go czytać wybiórczo i do rad podchodzić z namysłem. Zawiódł mnie bardzo rozdział o adopcji i medycynie adopcyjnej, który jest zupełnie nieprzydatny, a mnie, świeżo upieczoną mamę adopcyjną, ten rozdział interesował w sposób szczególny.

książek: 1964
Monka | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Nareszcie dotarłam do końca tego poradnika. "Pierwszy rok z życia dziecka" to świetne kompendium wiedzy, ale strasznie poważne. O wiele bardziej przypadają mi do gustu poradniki, które zawierają mnóstwo ważnych i konkretnych informacji, ale napisane są z przymrużeniem oka. Ich język jest lekki i zabawny.

majkabally | 2018-07-17
Przeczytana: 22 maja 2018

Niestety już z większym dystansem podchodzę do tego typu wynalazków. O ile "W oczekiwaniu na dziecko" rozwiewało wiele wątpliwości, o tyle tutaj chyba nikt się za bardzo nie przyłożył do sprawdzenia wielu informacji. Możemy znaleźć tu wiele "kwiatków", jak zalecenia, by sadzać dziecko z podparciem, gdy skończy 5 miesięcy, albo informacje o tym, że półroczne dziecko wymusza coś płaczem itd...
Bądźmy ostrożni i weryfikujmy różne informacje, w szczególności, gdy chodzi o nasze dzieci.

a_psik | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

To książka, którą nazwałabym "Biblią dla rodziców". Wprawdzie mogłoby być mniej nawiązań do amerykańskich warunków, ale i tak jest to pozycja godna polecenia. U nas podczytywana przez cały miniony rok :-).

orifla | 2019-04-19
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Plusem jest napewno to ze mniej więcej wskazuje w jakim miesiącu życia dziecko rozwija konkretne umiejętności. Pytania czytelniczek tez czasem są trafione. Porady.. hm z tym jest różnie. Zawiera cenne porady jak i kwiatki. Wiadomo ze nie do wszystkiego człowiek się zastosuje. Jak np do tego żeby zostawić dziecko żeby się wypłakało. Itp Jakiś brutal to pisał :) trzeba jak ze wszystkim myśleć po swojemu, analizować i na ślepo nie wierzyć poradnikom.

viola | 2010-09-18

Bardzo dobry poradnik, źródło wielu potrzebnych informacji. Autorki starają się doradzac, mając na uwadze bardzo rożne sytuacje, w jakich mogą się znaleźc młodzi rodzice, bez wartościowania, oceniania i wyrokowania, co jest najlepsze i jedynie słuszne (np w kwestii karmienia itd) Porady są proste, realne, nie wzięte "z kosmosu". Oczywiście, nie wszystko da się zastosowac do polskich warunków, ale książka naprawdę godna polecenia dla wszystkich rodziców maluszków

książek: 2028
Anicaf | 2011-11-23
Przeczytana: grudzień 2004

Przydatny poradnik. Rozwiewa wątpliwości.

farbenka | 2014-03-18

Książka obszerna i pełna praktycznych porad. Ciekawie opisane co dziecko powinno umieć lub może umieć po ukończeniu kolejnych miesięcy życia. Jednak ja pamietam że nieraz w momencie wątpliwości sięgając po tą książke, nie znalazłam odpowiedzi... Wiadomo że nie wszystko się zmieści w jednym tomie. Kupiłam mase ksiażek o wychowaniu dzieci, pielęgnacji i opiece, ta jest jedną z lepszych. Jednak z książek dowiedziałam się niewiele, życie z niemowlakiem samo dostarczyło mi praktycznej wiedzy o prawidłowym obchodzeniu się z nim :)