Filokalia. Teksty o modlitwie serca

Okładka książki Filokalia. Teksty o modlitwie serca Józef Naumowicz, praca zbiorowa
Okładka książki Filokalia. Teksty o modlitwie serca
Józef Naumowiczpraca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC religia
religia
Philokalia ton hieron neptikon
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
2012-01-01
2004-01-01
Benedyktyni Tynieccy
modlitwa serca filokalia duchowość

Antologia pism Ojców Pustyni od IV do XV wieku. Wszystkie teksty poświęcone są modlitwie Jezusowej. Z jednej strony jest to lektura bardzo budująca pod względem duchowym, a z drugiej też niełatwa dla "przeciętnego śmiertelnika" żyjącego we współczesnym świecie. Nie dziwi to jednak, ponieważ w zdecydowanej większości są to treści kierowane do mnichów, eremitów, aczkolwiek przesłanie, wskazówki, objaśnienia są uniwersalne.
Pseudo-Makary Egipski przywołuje i wyjaśnia przypowieść o pięciu głupich pannach i podkreśla znaczenie intencji - miłości oraz cnót objawiających się za pośrednictwem Ducha Świętego: "Tak więc trudy i wysiłki niech będą oceniane wg tego, czym są: jako trudy i wysiłki. Jeśli zaś ktoś z braku rozeznania uzna, że one same stanowią owoce Ducha Świętego, niech nie trwa w nieświadomości: jedynie bowiem pociesza i zwodzi siebie samego oraz pozbawia się prawdziwych darów duchowych" i dalej podsumowuje: "Ważne jest, by wszystko czynić z miłości Boga, a nie dla chwały ludzkiej".
Natomiast Diadoch z Fotyki odwołuje się aż do Księgi Rodzaju, do Adama i Ewy, przestrzegając przed zmysłami rozpraszającymi siły duszy i jako remedium podając wejście we własne serce i nieustanną pamięć o Bogu.
Ciekawym autorem jest Symeon Nowy Teolog, podkreśla on rolę świętej Maryi, motywuje świeckich wiernych - nie tworzy aury "nieosiągalności" i, jak właściwie każdy z autorów Filokalii, podkreśla znaczenie pokory.
Drugim moim ulubionym autorem jest św. Symeon z Tesalonik, który opisuje na czym polega i czym dokładnie jest modlitwa Jezusowa, a jest jednocześnie: prośbą (przez nią wypraszamy miłosierdzie Pana),oddaniem siebie (ofiarujemy się Mu),wyznaniem wiary, zamieszkaniem i obecnością Chrystusa. Modlitwa ta pobudza Ducha, udziela Bożych Darów, oczyszcza serca, wypędza demony.
Wart zapamiętania jest też ostatni rozdział (Świętego Anonima godna podziwu mowa o słowach świętej modlitwy). Jest tu opisana stopniowa rozbudowa tej monologicznej modlitwy i pięknie ukazano jak kolejne Słowa uzupełniają się i łączą. Jest wyjaśnione co dokładnie znaczą: Pan (natura Boża),Jezus (natura ludzka),Chrystus (dwie natury w jednej hipostazie),Syn Boży (dwie natury niezmieszane) i dlaczego każde z tych Słów jest tak ważne.
A więc powtarzajmy wciąż: Panie, Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną!

Odkryta mniej więcej w połowie liceum, stała się jedną z książek przewodniczek po chrześcijaństwie, kontemplacji, duchowości. Jedno z najczystszych i najbardziej pierwotnych źródeł, odtrutka na pop-religijne czy wręcz religijniackie piśmiennictwo dla młodych. Doskonały przykład na to jak kształtował się Kościół (ikonoklaści),jak zmieniały się definicje pojęć (teolog). Jednak jest to bardziej wycieczka w głąb, aktualna do dzisiaj metoda czujności, uwagi, głębokiej modlitwy osobistej.
edit: na półce mam wydanie 2012, historycznie miałem inne, nieobecne w portalu, twardooprawne wydane wspólnie przez Tyniec i Wydawnictwo M..

"Dobre serce wydaje dobre myśli. Jaki bowiem jest skarbiec, takiei myśli"
Talazjusz z Libii

"Szacunkiem u Boga i ludzi cieszy się ten, kto nie podejmuje niczego, co mogłoby zniszczyć miłość"
Talazjusz z Libii

znakomita antologia wschodnich pism ascetycznych dotyczących modlitwy serca-modlitwy nieustannej-modlitwy Jezusowej"

"Dobre serce wydaje dobre myśli. Jaki bowiem jest skarbiec, takiei myśli"

Talazjusz z Libii

Czytałem tylko fragmenty dostępne w Internecie. "Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nad nami" – powtarzać to w ciągu dnia, by Chrystus mieszkał w naszym sercu

Modlitwa serca albo inaczej modlitwa Jezusowa polega na bezustannym powtarzaniu "Panje Jezu Chryste zmiłuj się nademną"nawet pare tysięcy razy w ciągu dnia.Dla mnie modlitwa to nie jest powtarzanie coraz szybciej pobożnych formuł.Ale jak zauważyła św.Teresa od Dzieciątka Jezus ,że wcale nie trzeba dostać się nawet na pierwszy stopień doskonałości.Wystarczy ,że wytrwale próbuje się podnieść nóżkę.Nasz wysiłek tak rozczula serce Ojca , że schyla się i bierze nas na ręce.

„Filokalia” czyli „miłość tego, co piękne i dobre”. Znaczenie tytułu brzmi trochę tajemniczo. W odniesieniu do książki oznacza wybór „najpiękniejszych” tekstów. Otóż „Filokalia” to antologia tekstów o modlitwie serca zwanej również modlitwą Jezusową. Do jej przeczytania zachęciło mnie pragnienie wyciszenia, osiągniecie spokoju wewnętrznego, chęć trwania tak po prostu w swojej codzienności przed Panem Bogiem oraz znalezienie takiej swojej pustyni gdzie odnajdę pokój. Tekst zawarty na tylnej okładce zasugerował, że książka ta może stanowić odpowiedź na moje potrzeby, postanowiłam ją przeczytać i podjąć próbę modlitwy. Byłam ciekawa na czym polega ta modlitwa, jak wygląda oraz jak kształtowała się na przestrzeni wieków. Lektura ta była dla mnie wyzwaniem i postanowiłam się z nią zmierzyć.

Książka „Filokalia. Teksty o modlitwie serca” autorstwa ks. Józefa Naumowicza zawiera 397 stron tekstu. Autor zebrał teksty ascetów, ojców pustyni i świętych dotyczące praktyki modlitwy serca. Moją uwagę przykuł genialny wstęp Autora, który jest dość obszerny, bo zawiera 40 stron. Stanowi on niesamowite wprowadzenie gdyż zwięźle tłumaczy o co w ogóle chodzi oraz jest pewnego rodzaju pigułką wiedzy, która umożliwia swobodne przebrnięcie przez wybrane traktaty napisane przez ponad 30 różnych autorów pism duchowych. Książka ta jest ogromnym bogactwem pism ascetyczno – mistycznych powstałych na przestrzeni tysiąca lat.

Pełna recenzja książki na stronie:

• Religia
  • Chrześcijaństwo