rozwiń zwiń

Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty

Okładka książki Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty
Tennessee Williams Wydawnictwo: Znak Ekranizacje: Tramwaj zwany pożądaniem (1951) utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Tytuł oryginału:
A Streetcar Named Desire
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2012-09-03
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Data 1. wydania:
1984-01-01
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324022212
Tłumacz:
Jacek Poniedziałek
Ekranizacje:
Tramwaj zwany pożądaniem (1951)
Tagi:
dramat literatura amerykańska
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Dramaty w czystej postaci



594 17 44

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
514 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
48
31

Na półkach: ,

Generalnie to się cieszę, że te Dramaty w ogóle zostały przełożone aż by się chciało zakrzyknąć "Hurra! Dołączyliśmy wreszcie do tych cywilizowanych krajów, które mają swój całościowy przekład Tennessee Williamsa!" Oczywiście coś tam się wcześniej ukazywało w Dialogach, ale pełne wydanie mamy dopiero od niedawna, co tym bardziej dziwi, bo znamy i "Kotkę.." i "Tramwaj..." i "Noc iguany" z doskonałych filmowych adaptacji. W tym chyba szkopuł - sam tekst literacki niezbyt był ceniony przez krytykę, a wielkie kreacje aktorskie trwale powiązały go z innym medium przekazu.

Tym nie mniej uważam, że warto jeszcze raz zwrócić baczniejszą uwagę na Williamsa, zwłaszcza na te utwory, które nie miały szczęścia wejść do klasyki kina, choć na Broadwayu zrobiły niezłą furrorę (na deskach polskich teatrów również), mam tu na myśli dwa pozostałe dramaty "Szklana menażeria" i "Słodki ptak młodości".

Pokrótce problematyka dramatów przełożonych niezwykle żywym językiem Poniedziałka (okładkowe "drapieżny" ma tu niejaką rację bytu - sama się chwilami zastanawiałam nad źródłosłowem niektórych sformułowań) dotyczy głównie kwestii tożsamości, poszukiwania (często w oparach alkoholu) siebie w wyuzdanym świecie tajonej seksualności (Brick z "Kotki..."), pragnień i marzeń. Jest też próbą odnalezienia czegoś trwałego, co stanowiłoby fundament postępowania, działania zgodnego z etosem. Generalnie bohaterów Williamsa odbieram jako zagubionych idealistów, niezdecydowanych, którą drogą mają podążać - uwięzionych w relacjach zależności (od despotycznej matki i kalekiej siostry - Tom ze "Szklanej..")chwiejnej wiary w Boga w społeczeństwie hipokryzji (Shannon z "Iguany"), ale też upartych mistyfikatorów poszukujących miłości (Blanche z "Tramwaju...")gotowych posunąć się do największych poświęceń by odzyskać to, co bezpowrotnie minęło (Chance ze "Słodkiego...").

Mnie ta lektura pochłonęła całkowicie i pozwoliła na nowo odkryć dramat jako nieco już zapomniany/wyłącznie sceniczny rodzaj literacki.

Generalnie to się cieszę, że te Dramaty w ogóle zostały przełożone aż by się chciało zakrzyknąć "Hurra! Dołączyliśmy wreszcie do tych cywilizowanych krajów, które mają swój całościowy przekład Tennessee Williamsa!" Oczywiście coś tam się wcześniej ukazywało w Dialogach, ale pełne wydanie mamy dopiero od niedawna, co tym bardziej dziwi, bo znamy i "Kotkę.." i "Tramwaj..." i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    897
  • Przeczytane
    727
  • Posiadam
    107
  • Chcę w prezencie
    60
  • Ulubione
    53
  • Literatura amerykańska
    23
  • Dramat
    15
  • Dramaty
    13
  • Po angielsku
    13
  • 2014
    7

Cytaty

Więcej
Tennessee Williams Tramwaj Zwany Pożądaniem Zobacz więcej
Tennessee Williams Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty Zobacz więcej
Tennessee Williams A Streetcar Named Desire Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także