Przemierzając szybkim krokiem getto... Reportaże i eseje z getta łódzkiego

Wydawnictwo: Oficyna Bibliofilów
czarrna

Oskar Singer - znany praski dziennikarz, publicysta i czołowy działacz ruchu syjonistycznego. W okresie II wojny światowej znalazłszy się w łódzkim getcie przyjął za swój obowiązek pozostawienie dla potomnych opisu życia w nim. Dla tworzonego dokumentu przyjął formę reportażu i eseju, w których relacjonuje zdarzenia z codzienności ludzi odizolowanych i udręczonych, którzy pomimo wszystkich okropności próbowali prowadzić normalne życie. Starał się on wydawać opinie i formułować oceny, choć nie były one jednoznaczne. Jednak w swych obserwacjach był rzetelny i szczegółowy. Na ich potwierdzenie przytaczał dane statystyczne. Jego prace są więc źródłem informacji, tym cenniejszych, iż zebranych przez świadka i uczestnika relacjonowanych wydarzeń.
Do książki załączony jest rozkładany plan getta łódzkiego.

źródło opisu: Oficyna Bibliofilów, 2002

bogfrytki | 2012-09-06

Język pisania bardzo mi odpowiada. Autor w ciekawy i poruszający sposób opowiada o życiu w łódzkim getcie. Do tego zamieszcza rzetelne dane statystyczne. Książka godna polecenia dla wszystkich zainteresowanych tym tematem;]

Ev1995 | 2017-05-27
Na półkach: 2017