Ucieczka przez Himalaje

Travel throug Himmalaya
Himalaje, Tybet
literatura faktu
Marion

Każdego roku przez pokryte lodem granice w Himalajach z Tybetu ucieka niemal tysiąc dzieci. Często nie mają sił iść dalej: toczą walkę z głodem, zmęczeniem i śniegiem… i płaczą z tęsknoty za swoimi matkami. Wciąż zdarza się, że dzieci zostają w wiecznym lodzie już na zawsze – umierają z wycieńczenia i zimna. Ich celem są szkoły Dalajlamy na południu Indii. Tam – mają nadzieję ich rodzice –...

Wciąż zdarza się, że dzieci zostają w wiecznym lodzie już na zawsze – umierają z wycieńczenia i zimna. Ich celem są szkoły Dalajlamy na południu Indii. Tam – mają nadzieję ich rodzice – czeka na nich lepsza przyszłość. Dokumentalistka Maria Blumencron z wielkim zaangażowaniem towarzyszyła sześciorgu dzieciom w ich ucieczce. Historia Małej Pemy, Chime, Dolker, Dhonduba, Tamdinga i Lhakpy jest historią tysięcy tybetańskich dzieci.

źródło opisu: http://www.hachette.com.pl/

źródło okładki: http://www.hachette.com.pl/

Yoana | 2017-08-13

Książkę otrzymałam w prezencie.Zaciekawiła mnie, wciągnęła od pierwszych stron i szybko ją przeczytałam.Problem w niej poruszony chwyta za serce, to książka z gatunku tych, które długo po przeczytaniu "siedzą" w głowie-tak przynajmniej jest ze mną.Z pewnością jeszcze do niej wrócę,pozostawia jednak pewien niedosyt.Żal tych dzieci,ich rodzin.Straszne,co muszą czuć rodzice,którzy wysyłają (w nadziei na lepsze życie i edukację)swoje dzieci na taką niebezpieczną przeprawę i ze świadomością,że mogą więcej już się nie zobaczyć.Tęsknota dzieci za rodziną...Warto także tu wspomnieć o autorce książki-zetknięcie się z uchodźcami z Tybetu na zawsze odmieniło jej życie.Smutna ale wartościowa pozycja,polecam.

Jagoda Wełniak | 2016-11-29
Przeczytana: 2016 rok

"Kiedy jednak jego córka zakochała się w tym łachudrze z Chamdo, Kelsang Norbu siedział znów w więzieniu. W święto narodowe okupanta bowiem zamiast chińskiej flagi wywiesił na dachu swoje długie kalesony. Chciałem je przewietrzyć - wyjaśnił policjantowi"

saczawa | 2016-10-12

Tej książki nie można rozpatrywać w kategorii "dobrej" lub "złej" lektury.
Jest po prostu do bólu realistyczna.
Niespotykane do czego jest zdolny zdeterminowany człowiek, a tym bardziej dziecko, brnąc przez śniegi himalajów w przemoczonych, dziurawych trampkach, w drodze ku lepszej przyszłości, z dala od rodziców, znanego i bezpiecznego świata,lecz jak się okazuje ,nie na tyle bezpiecznego by w nim zostać.

Ciekawa historia, interesujące tło historyczno-geograficzne i zgrabnie napisana fabuła w efekcie stanowią niezłą całość. Bardzo przyjemnie mi się czytało tę książkę.

Moniś | 2016-01-21

Książka napisana tak, że czyta się ją jednym tchem. Temat nie jest mi obcy natomiast w tej książce przedstawiony bardzo uczuciowo tak by (jak sama autorka pisze) pobudzić umysły ludzi Zachodu, by zdali sobie sprawę jaka krzywda dzieje się w Tybecie. Polecam tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tematem okupowanego Tybetu.

Komig | 2015-09-15
Przeczytana: 11 września 2015

Książka w ciekawy sposób ukazuje trudy życia w komunistycznych Chinach oraz walkę o lepsze jutro na obczyźnie w Tybecie. Aż trudno uwierzyć, do jakiego stopnia sięga ludzkie poświęcenie. Duże brawa dla dzieci za ich trud.

Książkę oceniam na 4

Karolina | 2015-06-01

Piękna książka :)

biomycha85 | 2015-03-07
Przeczytana: 28 lutego 2015

Książka po której zdecydowanie spodziewałam się więcej, albo może inaczej. Sama nie wiem, czy moja ocena spowodowana jest poziomem literatury, czy też książka nie sprostała moim oczekiwaniom.

Aron | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

"Łatwiej jest przeprowadzić gromadkę dzieci przez granicę na wysokości sześciu tysięcy metrów, niż zrozumieć reguły życia na Zachodzie. W Himalajach Suja był bohaterem, w Ratikonie - nieudacznikiem" Smutna książka o ludzkich tragediach, takie jednak uczą mnie zawsze pokory kiedy mam zamiar narzekać na własne niepowodzenia.

pralina | 2013-08-04

Dziwna książka. Dlaczego? Bo czytając ją bywałam zirytowana że może zbyt mało dramatyzmu w niej, i że trochę pomieszania z poplątaniem w czasoprzestrzeni jak dla mnie... A jednak kończąc ją poczułam przykrość że to już koniec tej historii i pomyślałam "kurczę, to naprawdę dobra książka":)