Dziki świat

Tłumaczenie: Grzegorz Kołodziejczyk
Wydawnictwo: Albatros
Ala's story:A window full of elephants
978-83-7359-972-7
Wspomnienia
Witold Lisek

Panoramiczna opowieść o dramatycznych polskich losach. Jej bohaterką jest Ala Sussens, której życie ułożyło się w historię lepszą od niejednej fabuły powieściowej. Dzieciństwo i młodość w rodzinnym majątku na Wileńszczyźnie. Po wkroczeniu Rosjan - prześladowania ze strony NKWD i wysiedlenie do Kazachstanu. Wędrówka z polską armią do Persji, pobyt w Teheranie. Po zakończeniu wojny, jako młoda...

Po zakończeniu wojny, jako młoda dziewczyna, Ala wyjeżdża do Afryki. Prowadzi własną firmę. Dorabia się majątku i traci go. Wychodzi za mąż za słynnego myśliwego. Mieszka w Zimbabwe, Botswanie i Republice Południowej Afryki, gdzie w końcu osiada. Zakłada rezerwat dzikich zwierząt Tshukudu, hoduje lwy, nosorożce i antylopy. Dziki świat to opowieść o piekle i urodzie życia w naznaczonej wstrząsami historii XX wieku.

źródło opisu: http://merlin.pl/Dziki-Swiat_Joan-Duff-Ala-Kuchcin...(?)

Kamila Różańska | 2017-08-13
Przeczytana: 2017 rok

Obudziła we mnie marzenie zobaczenia wszelkich wspaniałych zwierząt Afryki i nauki o nich. Niesamowita!

Książka posiada ciekawą fabułę,jest to jedna z moich ulubionych lektur.Polecam!

Szafirolotek | 2014-09-27
Przeczytana: 2010 rok

Czasem aż trudno uwierzyć, jak mogą się potoczyć koleje ludzkiego losu.

Mieszkając w rodzinnych Święcianach, pani Ala z pewnością nie wyobrażała sobie, że doświadczenia zaprowadzą ją do miejsca, w którym wkrótce miała się znaleźć. Wiodła szczęśliwe dzieciństwo do czasu, aż nie zostało ono skradzione za sprawą wkroczenia Rosjan do wschodniej części ówczesnej Polski. W tym momencie świat bohaterki zdominowały niepokój o życie bliskich, utrata majątku oraz tragedia pod hasłem: zesłanie. W tej części następuje opis przeżyć z owego okresu, na szczęście nie tak brutalny, jak w większości książek o tematyce wojennej bywa. To zresztą nie pasowałoby do charakteru opowieści i lekkiego stylu, w jakim została napisana.

Dalsze przeżycia pani Ali dotyczą wędrówki po Bliskim Wschodzie, jej trudów i ciężkiej pracy, której bohaterka musiała się podjąć, zanim trafiła do Afryki. Na Czarnym Lądzie też nie było lekko. Niełatwo jest rozpocząć nowy rozdział w życiu. Kobieta jednak się nie poddała, na...

Życiem pani Ali możnaby obdzielić kilka osób i jeszcze by go trochę zostało ;) Niesamowicie ciekawy życiorys!

Nie podobało mi się tylko zabijanie zwierząt pod przykrywką miłości do nich. Nie znoszę hipokryzji. Zabijamy zwierzęta, bo tak czasem trzeba, ale później dopadają nas wyrzuty sumienia i postanawiamy je chronić... Może się mylę, ale brakowało mi tu spójności.

Poza tym książka bardzo dobra, a życie pani Ali arcyciekawe!

Monika | 2013-01-20
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Wciągająca, ciekawa, o niezwykłej kobiecie, czytając książkę od razu miałam ochotę wsiąść w samolot i odwiedzić jej rezerwat

katarzyna | 2013-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2013

ksiazka rewelacyjna! :) polecam kazdemu, kto lubi "opowiesci rodzinne" Autorka opisuje praktycznie cale swoje ŻYCIE i robi to w taki sposób jakbyś był czescia jej rodziny.. albo bliskim przyjacielem.. ksiazka nie wciagnela mnie moze od pierwszej strony, ale od 15 juz na pewno... Wczoraj "przegooglowałam" jej nazwisko... niestety okazało sie ze zginela w wypadku samochodowym w 2010 roku.. Kobieta na prawde wiele przezyla - a zginela w taki "zwykly" sposob... Ksiazka swietna.. jezeli sie zastanawiasz..to serio polecam!! :)

fiona | 2012-11-11

Książka trafiła w moje ręce zupełnie przypadkiem i wciągnęła mnie od pierwszej strony.Zafascynowała mnie historia głównej bohaterki Ali ponieważ wydaje się wręcz nieprawdopodobne,że wszystko to przeżyła jedna osoba. Alę poznajemy w okresie przed II wojną światową , jako dziewięcioletnią dziewczynkę wychowującą się wraz młodszym bratem w bardzo kochającej się inteligenckiej rodzinie.Kiedy nadchodzi wojna ojciec opuszcza rodzinę i musi się ukrywać ze względu na masowe mordy inteligencji polskiej.Znajduje swojej żonie i dzieciom bezpieczne schronienie lecz niestety mimo starań i ukrywania matka z dziećmi zostaje wywieziona do Kazachstanu do ciężkich robót przy budowie torów. Tutaj zaczyna się niełatwe życie na obczyźnie: poniżenie, głód, tęsknota - trudne doświadczenia dla dorastającej dziewczynki. Bohaterce jednak udaje się to wszystko przetrwać i trafia do obozu dla wysiedlonych Polaków w Afryce. Tutaj zaczyna swoje nowe życie...którego szczegółów nie będę zdradzać. Mogę jedynie...

Lady-Scorpion | 2012-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Książka ze świetnym przesłaniem, dość ciekawie napisana. Przepiękne ilustracje pomagają wyobrazić sobie afrykańską rzeczywistość. Cudowne podejście ludzi do zwierząt, to jak je traktowali bardzo mi się spodobało. Historia niebanalna. Zdecydowanie warto przeczytać !
Serdecznie polecam fanom podróży, ale innym również :)