Śmierć jest moim rzemiosłem

Tłumaczenie: Czesław Przymusiński
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La mort est mon métier

Psychologiczne studium faszyzmu oparte na pamiętnikach komendanta obozu Auschwitz-Birkenau, Rudolfa Hößa.

źródło opisu: opis autorski

Krzysztof Baliński | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Przeczytałem książkę Roberta Merle’ego zatytułowaną „Śmierć jest moim rzemiosłem” jest to beletryzowana biografia Rudolfa Hessa, komendanta obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Ta fabryka śmierci zarządzana przez Hessa, tutaj w książce bohaterem literackim jest Rudolf Lang i przeżywa wszystkie koleje losu jakie doświadczył realny Rudolf Hess. Czy warto było tą biografię napisać? A z punktu widzenia czytelnika ją czytać, wszak tego typu literatury wojennej dotyczącej nazizmu nie brakuje. Na pewno wybitną książką jest chociażby „Łaskawe’ Jonathana Litell’a, i podobnie jak wspomniany Litell Merle próbuje opisać te trudne wydarzenia w historii ludzkości z punktu widzenia oprawców narodowości niemieckiej, przede wszystkim właśnie Rudolfa Langa.

Główny bohater marzył o karierze wojskowej, już jako nastolatek pchał się dobrowolnie na fronty I wojny światowej, natomiast trudno było mu się odnaleźć w powojennej rzeczywistości, pracował fizycznie za marne grosze, a to co zarabiał zjadała...

Dwojra | 2018-01-06
Na półkach: Przeczytane, En français, 2018
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Książka, której nie mam sumienia dać jakiejkolwiek ilości gwiazdek. Byłoby to nie na miejscu.

Roberta Merle'a poznałam na zajęciach, za sprawą jednego krótkiego cytatu z tej właśnie powieści. Przy najbliższej podróży do Francji zaopatrzyłam się w swój własny egzemplarz i towarzyszył mi on przez wiele dni, już nie jako lektura, a toczący mnie w środku robak wątpliwości.

O tłumaczeniu się nie wypowiem, zaś mogę powiedzieć, że oryginał czytało mi się zaskakująco łatwo. Prosty, urzędniczy język doprowadzał mnie do furii, gdy chodziło o eksterminację Żydów, jednak sprawiał mi on jakąś niezwykłą przyjemność swym rytmem, przypominającym pragmatyczne i równomierne wystukiwanie liter na maszynie do pisania. Robert Merle pokazał, że można napisać poruszającą powieść o Holokauście bez popadania w całkowicie zbędny patos.

Postać Rudolfa zastanawia mnie, dręczy. Analiza tego bohatera jest niezwykle trudna. Przypuszczam, że sam Philippe Hamon miałby problem ze zbadaniem, w jaki sposób Lang...

IRSIB | 2016-09-20

Jedna z moich ulubionych lektur. Wracam do niej często!

Aneta | 2013-02-25

Nigdzie nie mogę jej znaleźć. POMOCY