Zwierzę obdarzone rozumem

Okładka książki Zwierzę obdarzone rozumem Robert Merle
Okładka książki Zwierzę obdarzone rozumem
Robert Merle Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Nike literatura piękna
Nike
Un animal doué de raison
Czytelnik
1971-01-01
1971-01-01
Jerzy Pański
literatura francuska

Interesująca, ale momentami przegadana, niektóre fragmenty czyta się z obowiązku, jak podręcznik, może dlatego, że ta książka jest...o wszystkim. Wielowątkowa, pełna idei. Mam wątpliwości co do opisu niektórych postaci i ich motywacji. Jednak warto, oryginalna książka. Trzeba dużej wyobraźni, by wpaść na to, o czym mogłyby mówić delfiny:).

Wtedy zrobiła na mnie wstrząsające wrażenie.
Nie wiem, jak byłoby teraz, ale myślę, że wytrzymała próbę czasu.
Ta powieść jest też dowodem naszego straszliwego zacofania, bo
relacjami zwierzę-człowiek dopiero teraz zaczyna się Polak interesować.
W tamtych czasach (lata 70-te)- lepiej nie opowiadać, co się działo na sielskiej wsi polskiej!

Wtedy zrobiła na mnie wstrząsające wrażenie.
Nie wiem, jak byłoby teraz, ale myślę, że wytrzymała próbę czasu.
Ta powieść jest też dowodem naszego straszliwego zacofania, bo
relacjami zwierzę-człowiek dopiero teraz zaczyna się Polak interesować.

Szczerze mówiąc, spodziewałem się czegoś lepszego. Zakończenie jest nieco hollywodzkie, wręcz disneyowskie. Jeśli ktoś chce poczytać coś, co jest w klimacie ,,Zwierzęcia obdarzonego rozumem", poleciłbym prędzej ,,Inwazję jaszczurów".

Co jest przedmiotem tej powieści? Walenie.
Kiepskie żarty na bok. Mamy tu do czynienia z mistrzowskim political fiction, krytycznie ukazującym współczesne autorowi problemy Ameryki, a przede wszystkim problemy z Ameryką. Tematyka obraca się wokół wewnętrznej rywalizacji tajnych służb, potencjalnego konfliktu nuklearnego i osławionych waleni, konkretnie zaś delfinów butlonosych.
Merle podszedł do tematu kompleksowo, zarówno od strony intrygi, która jest skomplikowana i wielowątkowa, jak i techniki pisarskiej, operującej różnymi rodzajami narracji, na dokumentach poczynając, a na imitacji wielopodmiotowego strumienia świadomości kończąc.
Mocno paradokumentalny, reporterski styl przywodzi na myśl "Orkan na Jamajce" Hughesa czy brytyjski film "Threads"; powieść Merle'a stoi jednak wyżej.
Wyłaniające się spoza wartkiej akcji przemyślenia autora, choć niepozbawione zabarwienia ideologicznego, czyli typowo francuskiej krytyki amerykańskiego imperializmu, są trafne, a zarazem druzgocące. Równie dobrze mógłby napisać "Zwierzę" obecnie - zmieniły się tylko gadżety, lecz nie mechanizmy rozgrywek politycznych.
Polecam. Udała się francuskiemu pisarzowi rzadka sztuka stworzenia powieści ambitnej stylistycznie, silnie opartej na obszernym materiale faktograficznym, a zarazem bardzo wciągającej. Adekwatne byłoby tutaj chyba miano "galopującej refleksji".

Co jest przedmiotem tej powieści? Walenie.

Psy,koty,konie,króliki, wilki,jelonki, wieloryby ..i inne zwierzęta są także ulubionymi bohaterami moich wybranych książek. Ta jest o delfinach, którym przypisuje się inteligentne zachowania. Fascynują mnie w przyrodzie aspekty organizacji, celowości, doboru, komunikacji...

• Literatura francuska
  • Nike
  • 1001 książek
  • Seria Nike
  • Do przeczytania na papierze

Dodaj cytat z książki Zwierzę obdarzone rozumem