Zwierzę obdarzone rozumem

Tłumaczenie: Jerzy Pański
Seria: Nike
literatura francuska

Książka Roberta Merle to na pół fantastyczna opowieść o delfinach, która jest pretekstem do opisania wspólczesnej Ameryki i wielu ludzkich problemów.

Gapcio | 2014-03-04

Co jest przedmiotem tej powieści? Walenie.
Kiepskie żarty na bok. Mamy tu do czynienia z mistrzowskim political fiction, krytycznie ukazującym współczesne autorowi problemy Ameryki, a przede wszystkim problemy z Ameryką. Tematyka obraca się wokół wewnętrznej rywalizacji tajnych służb, potencjalnego konfliktu nuklearnego i osławionych waleni, konkretnie zaś delfinów butlonosych.
Merle podszedł do tematu kompleksowo, zarówno od strony intrygi, która jest skomplikowana i wielowątkowa, jak i techniki pisarskiej, operującej różnymi rodzajami narracji, na dokumentach poczynając, a na imitacji wielopodmiotowego strumienia świadomości kończąc.
Mocno paradokumentalny, reporterski styl przywodzi na myśl "Orkan na Jamajce" Hughesa czy brytyjski film "Threads"; powieść Merle'a stoi jednak wyżej.
Wyłaniające się spoza wartkiej akcji przemyślenia autora, choć niepozbawione zabarwienia ideologicznego, czyli typowo francuskiej krytyki amerykańskiego imperializmu, są trafne, a zarazem druzgocące....

halszka31 | 2011-10-22

Psy,koty,konie,króliki, wilki,jelonki, wieloryby ..i inne zwierzęta są także ulubionymi bohaterami moich wybranych książek. Ta jest o delfinach, którym przypisuje się inteligentne zachowania. Fascynują mnie w przyrodzie aspekty organizacji, celowości, doboru, komunikacji...

tytuswalus | 2017-10-30
Przeczytana: 30 października 2017