Czarne

Okładka książki Czarne
Anna Kańtoch Wydawnictwo: Powergraph Seria: Kontrapunkty literatura piękna
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kontrapunkty
Wydawnictwo:
Powergraph
Data wydania:
2012-10-05
Data 1. wyd. pol.:
2012-10-05
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361187530
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Schyłek lata



1720 52 39

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
367 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
886
130

Na półkach: ,

Najnowsza książka Kańtoch jest trudna do sklasyfikowania gatunkowego: jest to i świetnie skreślona powieść o dojrzewaniu, trochę romansu i powieści kryminalnej, a także… fantastyki. Wszystko to tworzy oryginalną całość, z którą warto się zapoznać.

Należy podkreślić, iż Anna Kańtoch operuje wspaniałą, plastyczną polszczyzną, co jest obecnie rzadką zaletą wśród współczesnych polskich pisarzy…
Powieść urzeka pięknymi literacko opisami upalnego lata i skondensowanej atmosfery beztroskiego dzieciństwa : „[…] Lato – czas wylegiwania się na słońcu w ogrodzie, czas ogniskowych opowieści i ciepłych racuchów jedzonych na strychu, gdzie pachnie starym drewnem, a w dach bębni deszcz. Świece zabierane wieczorami do sypialni, pościel, którą trzeba rozgrzać własnym ciałem, i modlitwy przed snem, gdy cienie tańczą na ścianie, a pachnący lasem mrok połyka słowa. Byliśmy święci, choć każdego dnia popełnialiśmy dziesiątki drobnych grzechów.[…]” ( s. 41, 42)

Innym może spodobać się niepowtarzalny klimat, styl i klasa warszawskiego międzywojnia, którego duch przenika tę powieść: przez chwilę możemy popijać kawę w eleganckim towarzystwie, obejrzeć sztukę Szekspira w jednym z teatrów, …

Czarne to nazwa letniskowej miejscowości, do której co roku zjeżdżała rodzina głównej bohaterki, by spędzać tam wakacje…

Wydarzenia, które miały miejsce pewnego lata, gdy czternastoletnia dziewczynka zaczęła przeistaczać się w kobietę, stały się punktem zwrotnym w jej życiu, stanowią także oś konstrukcyjną utworu. Ostatni dzień wakacji 1914, gdy w tajemniczych okolicznościach zginęła zaproszona do majątku warszawska aktorka , to także dzień , w którym bohaterka po raz pierwszy w życiu zauważyła, iż wszystko, co ją otacza, nigdy nie było tym, czym jej się wydawało…

„Czarne” możemy odczytywać na wiele sposobów, między innymi tak: oto młodziutka dziewczyna, uwodzona przez pewną siebie artystkę, zafascynowana subtelną erotyczną grą z dorosłą, podziwianą przez siebie kobietą, w wyniku szoku spowodowanego widokiem martwego ciała tej osoby, doznaje urazu psychicznego, który rzutuje na całe jej życie… Dwadzieścia lat później jest rozchwianą psychicznie kobietą, stałą bywalczynią różnych ośrodków psychiatrycznych dla bogaczy, która jest przekonana, iż jest w stanie przenosić się do równoległej rzeczywistości, a nawet podróżować w czasie!

Jest też inna wersja: oto już w 1863 roku chłopi w zamieszkujący pobliże Czarnego zaczęli zauważać bardzo niepokojące zjawiska: ten i ów zobaczył w lesie dziwnego stwora z własną twarzą lub twarzą sąsiada; albo fragmenty wioskowych zabudowań, które z biegiem czasu coraz bardziej przypominały te istniejące rzeczywiście we wsi – tak jakby jakieś istoty coraz lepiej opanowywały sztukę naśladowania tego, co zastały na Ziemi…

Polecam serdecznie!

Najnowsza książka Kańtoch jest trudna do sklasyfikowania gatunkowego: jest to i świetnie skreślona powieść o dojrzewaniu, trochę romansu i powieści kryminalnej, a także… fantastyki. Wszystko to tworzy oryginalną całość, z którą warto się zapoznać.

Należy podkreślić, iż Anna Kańtoch operuje wspaniałą, plastyczną polszczyzną, co jest obecnie rzadką zaletą wśród...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    536
  • Przeczytane
    440
  • Posiadam
    118
  • Fantastyka
    16
  • Ulubione
    11
  • 2013
    10
  • 2018
    8
  • 2012
    8
  • Literatura polska
    8
  • Teraz czytam
    8

Cytaty

Więcej
Anna Kańtoch Czarne Zobacz więcej
Anna Kańtoch Czarne Zobacz więcej
Anna Kańtoch Czarne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także