Związek Żydowskich Policjantów

Okładka książki Związek Żydowskich Policjantów Michael Chabon
Okładka książki Związek Żydowskich Policjantów
Michael Chabon Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Chabon kryminał, sensacja, thriller
Chabon
The Yiddish Policemen's Union
W.A.B.
2018-05-09
2009-05-20
2008-04-29
Barbara Kopeć-Umiastowska
Alaska kolonia kryminał literatura amerykańska policja Żydzi

Żydzi na Alasce

1956 14 299

Dość klimatyczne I bardzo sprawnie opowiedziane, choć sama historia nie była szczegolnie fascynująca, to jednak całkiem zadowolony jestem z lektury.

Nie dość, że kryminał, to jeszcze historia alternatywna. Brzmi jak coś co musi być naprawdę dobre, abym dobrnął do końca. I tak też było! Czytałem naprawdę z wielkim smakiem, choć niektóre rzeczy, które pojawiły się w trej książce nie do końca musiały się tam znaleźć, bo niewiele wniosły do fabuły.
Niemniej jednak historia, charakterystyka postaci, narracja i język pozwalają wczuć się w klimat żydowskiej Alaski, której nigdy nie było (w naszym świecie) z dużą dozą realizmu i w sposób przekonujący. Sama pogoń za rozwiązaniem zagadki może i nie porwała mnie bardzo, bo już od początku nie bardzo mnie ciekawiło kto zabił, ale ostateczne rozwiązanie i tak okazało się co najmniej niespodziewanym. Dobre wplecenie kwestii żydowskiej, podziałów wśród Żydów i podejścia do trudnych tematów.
Sam świat alternatywny w powieści mógłby być rozwinięty nieco bardziej, bo mimo, że dostajemy informacje o tym co sprawiło, że Żydzi znaleźli schronienie w okręgu Sitka, to niektóre elementy, dla naszego świata, są nieco niejasne i zagmatwane. Wystarczyłaby mapa, może jakiś prolog...

Niemniej jednak historia, charakterystyka postaci, narracja i język...

Bardzo klimatyczny kryminał, ma w sobie jakąś magiczną melancholię. Dobrze się czyta.
Jeśli ktoś jest fanem Disco Elysium to jak dla mnie to jest TEN klimat.
Bardzo polecam

Jeśli ktoś jest fanem Disco Elysium to jak dla mnie to jest TEN klimat.
Bardzo polecam

Kilka dobrych pomysłów, fabuła niezła lecz czegoś tu zabrakło, trochę się zawiodłem, spodziewałem się czegoś odkrywczego, jest tylko poprawnie.

Długo się rozkręca, a kiedy już akcja się zawiąże to jakoś tak... hmm... urywa się i kończy nagle.

Świetnie napisany quasi-kryminał w alternatywnym świecie, w którym po wojnie, Żydzi otrzymują do zasiedlenia Alaskę. Niestety tylko w dzierżawę na określony czas. Opisywane wydarzenia mają miejsce mniej więcej na dwa miesiące przed końcem tego terminu.

Napisałem quasi-kryminał, bo choć mamy tu zupełnie zwyczajny i całkiem niekulawy wątek kryminalny i to w wersji noir, to aspekt ten jest w powieści, moim zdaniem, najmniej istotnym. Dla mnie to poemat o człowieku, można odnaleźć tu sporo konkretnych myśli - o przemijaniu, fanatyzmie, religii i jej strukturach, urządzeniu społeczno-politycznym, relacjach rodzinnych, motywacjach i priorytetach życiowych, i jakby podumał, to sporo różności można by tu jeszcze wymacać.

Co robi piorunujące wrażenie, to warsztat pisarski autora. Rzecz w dzisiejszym świecie literackim spotykana niezmiernie rzadko. Styl lekki, jędrny, bezpretensjonalny i jednocześnie gęsty, krwisty, pełen inteligencji, genialnego obrazowania, mniej lub bardziej ukrytych niuansów (np. Żydzi uniknęli holokaustu, ale potem przegrali z Arabami i wylądowali w roli okupanta ziem Indian),pulsujących metafor, bon motów, onelinerów, doskonałego, głównie (auto)ironicznego humoru. Mimo tej gęstwy, Chabon nie przesadza, pozostaje precyzyjnie wyważony. W zasadzie to samo można powiedzieć o każdym aspekcie - konstrukcji postaci, budowie świata przedstawionego (cały ten żydowski anturaż, to jakiś Everest),kreacji i utrzymywaniu klimatu. Mimo wielu aspektów tysiąckrotnie już granych, typowych dla mrocznego kryminału, Chabon pozostaje świeży. Zero infantylności, czerstwych dialogów, drętwego pitolenia.

Całość utrzymana jest w tonie melancholijnym, swojego rodzaju nastroju pogodzenia się z nieuniknionym. Takie typowo portugalskie saudade.

Rzecz doskonale przetłumaczona przez panią Barbarę Kopeć-Umiastowską.
10/10

Książka z kategorii literatura rozrywkowa. Bardzo ciekawa i zabawna koncepcja alternatywnej historii, dobry wątek kryminalny, niestety dla mnie zbyt irytująca narracja w czasie teraźniejszym. Trochę brakowało mi też przypisów lub jakiegoś słowniczka z wyjaśnieniem żydowskich słów i zwrotów.

Niezliczone ilości powieści kryminalnych zostały już napisane. Różne rodzaje, setki znanych autorów i tych polskich i zagranicznych składają się na jeden z najpopularniejszych gatunków literackich. Czy naprawdę przy takim ogromie już spisanych historii można jeszcze napisać coś oryginalnego?

Nie dałem rady. Po 114 stronach mówię pas. Pierwszy taki przypadek od wielu lat w mojej czytelniczej karierze :/

Przyznam, że skusiła mnie okładka. Powieść niestety ciut mniej interesująca, ale nie mogę powiedzieć, że jest zła. Na pewno jest wspaniale napisana i widać, że pan Michael urodził się, żeby pisać.

• Kryminał