Niezwykłe kobiety w dziejach. Szkice biograficzne

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Niezwykłe kobiety w dziejach". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Barbara
Niezwykłe kobiety w legendzie i historii
krosciucha

Czytelnikowi, który weźmie tę książkę do rąk, należą się pewne wyjaśnienia. Przede wszystkim - co to za „niezwykłe kobiety"? Każda jest przecież w jakimś sensie niezwykła! To prawda. Lecz wybraliśmy tu kobiety, których życie było na tyle niecodzienne, że na stałe zapisało się w dziejach w postaci kronikarskich notatek, poematów czy też - najczęściej - w tradycji. Takich niezwykłych życiorysów...

Czytelnikowi, który weźmie tę książkę do rąk, należą się pewne wyjaśnienia.
Przede wszystkim - co to za „niezwykłe kobiety"? Każda jest przecież w jakimś sensie niezwykła! To prawda. Lecz wybraliśmy tu kobiety, których życie było na tyle niecodzienne, że na stałe zapisało się w dziejach w postaci kronikarskich notatek, poematów czy też - najczęściej - w tradycji. Takich niezwykłych życiorysów udało się zebrać sporo, poczynając od starożytności, od pierwszej kobiety-faraona Hat-szepsut, a kończąc na pierwszej pielęgniarce, Florencji Nightingale, u schyłku dziewiętnastego wieku.

źródło opisu: Barbara, 1995

źródło okładki: zdjęcie autorskie

zlatawiecz | 2016-02-23
Na półkach: 2016
Przeczytana: 01 lutego 2016

Jaka jest różnica między kobietą wielką a niezwykłą? Że tak powiem: o to jest pytanie! Ta książka mówi zdecydowanie o kobietach niezwykłych, w wielu wypadkach tajemniczych, ale też po trochu wielkich, nawet jeśli ich imion dziś nie wspomina się zbyt często.

Spis:
Amalasunta
Teodora
Irena!
Marozja
Olga- wielka księżna kijowska!
Świetosława Sygryda!
Letycja
Emma Hamilton
Hermina de Stael!
Florencja Nightingale!

Są to imiona mniej lub bardziej znane. O niektórych ciężko nawet znaleźć jakieś rzetelne informacje, o innych powstają wciąż nowe powieści i filmy.
Książka to raczej ewidencja osób, z których historiami warto się bliżej zapoznać. Opisane są pokrótce, z humorem wraz ze spisem odnośników. Te które mnie wyjątkowo zafascynowały...

Cor_Aisling | 2017-07-15
mariola | 2016-09-30